Karın ağrılarının sebepleri - Karnım neden ağrıyor - Karın ağrısında ne yapmalıyım

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Karın ağrılarının sebepleri - Karnım neden ağrıyor - Karın ağrısında ne yapmalıyım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Karın ağrılarının sebepleri - Karnım neden ağrıyor - Karın ağrısında ne yapmalıyım

  Reklam  Karın ağrılarının sebepleri - Karnım neden ağrıyor - Karın ağrısında ne yapmalıyım

  Forum Alev
  karın ağrılarının sebepleri - karnım neden ağrıyo - karın ağrısında ne yapmalıyım


  Karın Ağrısını Önemseyin
  Karnınızda sancı, ağrı ya da kramp olmadığında karnınızın iç kısmında olan rahatsızlıklarla pek fazla ilgilenmezsiniz. Karnınız ve bağırsaklarınızdaki ağrılarınız olduğunda, bu sıkıntılarınızı önemsemezsiniz ve iyileşmelerini beklersiniz.

  Ancak ağrılarla yaşamak zorunda değilsiniz. Karın ağrınız kısa süreliyse ya da kronik olarak olarak sizi rahatsız ediyorsa bunu iyileştirebilirsiniz. İlk yapmanız gereken ağrının sebebini ortaya çıkarmaktır böylece rahatsızlığı tedavi edebilirsiniz.

  Doktorunuza Her Ayrıntıyı Anlatın

  Sindirim Sistemi Sorunları

  Doktora acil başvurmanızı gerektiren işaretler ise; sertleşmiş karın, ağrınızla beraber yükselen ateş (+38.3), kanlı ishal ya da kusma, dışkı, gaz ya da idrarı vücuttan atamama, insanı kısıtlayan, saatlerce süren kusmaya neden olan ağrıdır.

  Aşağıdaki tabloyu kullanarak sindirim sisteminde meydana gelerek ağrıya sebep olabilecek problemleri öğrenebilirsiniz.

  Bağırsaklar: Bağırsaklar, mideden anüse kadar uzanan sindirim sisteminin bir parçasıdır, ince ve kalın bağırsaktan oluşur.

  Apandisit: Kalın bağırsağa bitişik küçük bir cep olan apandisin iltihabına denir.

  Kabızlık: Seyrek dışkılamaya denir. Dışkı sertleşir ve tam olarak atılamamış hissi yaratır.

  Kronik kabızlık: Kabızlık semptomları 6 aydan uzun sürer ve bilinen bir sebebi yoktur.

  Crohn hastalığı: Genellikle ince bağırsağı etkileyen karın iltihabına denir.

  İshal: Sulu dışkının bağırsaklardan hızlı bir şekilde geçmesine denir.

  Gaz: Yemeğin geçişi sırasında bağırsakta biriken havadır.

  İrritabıl barsak sendromu (İBS): Bağırsakların çalışma şeklini etkileyerek karın ağrısı ya da rahatsızlık, karın şişkinliği, kabızlık ve ishale neden olur.

  Laktoz hassasiyeti: Vücudunuzun laktozu yeterince sindirememesine denir.

  Duodenal ülser: İnce bağırsağın iç kısmında oluşan hassas yaralardır

  Mide gribi (viral gastroenterit): Bir virüsten kaynaklanan midenin ve bağırsakların iltihaplanmasına denir.

  Tümörler: Kontrolsüzce büyüyen hücrelerdir.

  Ülserli kolit: Rektum ve kolonun iç kısmını etkileyen iltihabi bağırsak hastalığına denir.

  Mide ve Yemek Borusu

  Yediğiniz yemekler yemek borusundan geçerek mideye ulaşır. Midede tutulan gıdalar, buradaki sindirim suyuyla karışır ve daha sonra ince bağırsağa ulaşır.

  Gastrit: Midenin iç yüzeyinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklara denir.

  Gastroözofageal Reflü (mide reflüsü): Sfinkter kaslarının güçsüz olması nedeniyle sık sık mide ekşimesinin ortaya çıkması. Mide yanması: Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçmasına denir.

  Sindirim güçlüğü (Hazımsızlık): Karındaki rahatsızlık verici şişkinliğe denir, çok hızlı ve fazla yemek yemek nedeniyle ortaya çıkar. Gastrik ülser: Mide çeperlerinde oluşan yaraya denir.

  Tümörler: Kontrolsüzce büyüyen hücreler. Sfinkter: Mide asidinin yemek borusuna kaçmasını engelleyen halka şeklindeki kas

  Sebepleri Nelerdir

  Bazen karın ağrınızın sebebini belirlemeniz zor olabilir. Ağrınız, apandisit, böbrek, karaciğer, üretken organlar ve aort ya da sindirimde etkili olan karın, pankreas, safra kesesi ve bağırsaklardan kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca vücudunuzun bu bölümünde bulunan çok sayıda kas, tendon ve doku da bulunur. Karın ağrıları, karınla ilgili olmayan kalp krizi ve zatüree gibi hastalıklar dolayısıyla da ortaya çıkabilir.

  Bu Belirtiler Varsa Beklemeyin

  Kişisel Bakımınız İçin Tavsiyeler

  Hafif karın ağrıları ve rahatsızlıklarınız olduğunda doktorunuza başvurana kadar rahatlayabilmek için aşağıdaki 6 tavsiyeyi uygulayabilirsiniz. Böylece gastrointestinal ağrılarınızın bazılarını azaltabilirsiniz.

  1.Bol bol su tüketin su için.
  2.Mide ağrısı, gaz, ishal, kabızlık ve mide yanması sorunları yaratabilecek yiyeceklerden sakının. Bu yiyecekler; yağlı, baharatlı yiyecekler, narenciye, domates ve süt ürünleri ile çikolatadır.
  3.Alkol ve kafein içeren gıdalardan uzak durun.
  4.Mide çeperlerini tahriş edebilecek iltihap önleyici ilaçlardan uzak durun. Eğer doktorunuzun size yazdığı ilaçlar mide rahatsızlıklarına neden olursa ilaçları bırakmadan evvel uzmanınıza danışın.
  5.Ağrıya neden olan mide asidi için reçetesiz satılan antasitlerden alabilirsiniz. Gaz ağrısı simetikon içeren antasitlerle iyileştirilebilir.
  6.Ağrınız geçtikten sonra bir ya da birkaç gün boyunca midenize dokunmayan diyetler uygulayın.

  Bazı sindirim problemleri önemsizdir ve kendi kendinizi iyileştirebilirsiniz. Daha ciddi ağrılar ise reçeteli tedavi yöntemleri ya da acil müdahale gerektirebilir. Eğer sık sık size rahatsız eden mide rahatsızlıklarınız oluyorsa doktorunuza başvurun
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: karın ağrılarının sebepleri - karnım neden ağrıyo - karın ağrısında ne yapmalıyım

  Reklam  Benim karnım cok agrıyor gazımı atamıyorum yenekten sonra siskinlik var ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olun ne olur 05343835950+ Yorum Gönder
karın ağrısına neden olan yiyecekler,  gazimi atamiyorum,  karin agrilarinin sebepleri,  karınagrınasebepyiyeceler,  karnim ince ince sizliyorneden
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi