Boğaz Ağrısı - yutak hastalıkları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Boğaz Ağrısı - yutak hastalıkları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Boğaz Ağrısı - yutak hastalıkları

  Reklam  Boğaz Ağrısı - yutak hastalıkları

  Forum Alev
  * En ufak soğuk su içsem ya da cereyanda kalsam hemen boğazlarım şişiyor! Doktora gittim, müzmin farenjit dedi. Ben bu hastalıktan kurtulamayacak mıyım?

  Müzmin yani kronik farenjit, yutak bölgesinde kaldırım taşını andıran kabarıklıklarla giden ve mikrobik olmayan bir boğaz rahatsızlığıdır. Bu kişiler genellikle aktif/pasif sigara içen, limon-sirke-turşu, acı ve baharatlı gıdalar tüketen, kimyasal gazlara fazla maruz kalan (çamaşır suyu, boya maddeleri vb.) , iş icabı ya da değil sesini çok kullanan, az su içen ancak bol kahve-koyu çay-gazlı içecek tüketen kişilerdir. Bu tahrişlere bağlı olarak burun salgısı artmakta, bu durum geniz akıntısına yol açmakta, kişi devamlı boğazını temizlemekte, bu durum boğazı tahriş edip boğazdaki kabarıklıkları daha da çok arttırmakta, mukozanın harabiyeti ile mikroplara davetiye çıkarılmaktadır.

  Kronik farenjiti tetikleyen gastroözofageal veya laringofaringeal reflü, sinüzit gibi bir neden varsa öncelikle bunlar tedavi edilmeli, boğazı tahriş edecek sigara, yukarıda bahsedilen gıda ve kimyasallardan kaçınılmalı, bol su (günde en az 2 litre) tüketilmelidir. Ayrıca kışın ev sıcaklığı 24 C dereceyi geçmeyecek şekilde ayarlanmalı, kalorifer üzerine ıslak havlu-soba üzerine su dolu tas konularak oturulan ve uyunan ortamlar nemlendirilmelidir. Çamaşır suyu vb. ile temizlik sırasında maske kullanılmalıdır.

  * Çok sık farenjit oluyorum, artık antibiyotik içmekten böbreklerim çürüyecek. Ne yapmalıyım?

  Mikropların boğazda yutak bölgesini tutmasına akut farenjit denilmektedir. Beraberinde bademcik iltihabı (tonsillit) olabilir ya da olmayabilir. Bu durumda kişinin boğaz ağrısı artmakta, hafif kırgınlık ve ateş (38 dereceyi geçmeyen), yutkunurken acıma, boğazda kuruma ortaya çıkmakta, zaman zaman boğazdan kulağa vuran ağrı, gıcık öksürüğü, geniz akıntısı da buna eklenmektedir. Bu tabloyla karşılaşıldığında hastaların genellikle yaptığı en büyük yanlış hemen eczaneden antibiyotik alıp kullanmaktır! Halbuki farenjite yol açan mikrop türü bakteri olmadıktan sonra (ki bu durumda kişi yataktan kalkamayacak kadar hastadır, ateşi koltuk altından ölçmekle 38 dereceyi geçmektedir, eklemleri ağrır, boyunda ağrılı bezeleri olur) antibiyotik (adı üstünde bakteri öldüren ilaç demek!) kullanmak boşuna olacaktır! Virüsler (yani nezle-grip yapan mikroplar) antibiyotikler tarafından yok edilemezler!!! Onun için lütfen her seferinde ateşinizi takip ediniz ve bir Kulak Burun Boğaz uzmanına görününüz.

  * Kızımın bademcikleri çok sık iltihaplanıyor, her seferinde yatak döşek yatıyor, ateşi 40′lara kadar çıkıyor. Sizce ameliyat olmalı mı?

  Bademcik ameliyatı kararını vermede 2 temel kriter vardır.:

  Kesin ameliyatı gerektiren durumlar: Üst solunum yolunun bademcik ve geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak tıkanması, bademcik etrafında apse (Peritonsiller apse), kötü huylu tümör şüphesi, çene yapısını bozan geniz eti ve bademcik büyümeleri.

  Göreceli ameliyatı gerektiren durumlar:Çocuklarda son bir yılda 7 defa veya son iki yılda yıl başına 5 ‘şer defa veya son üç yılda yıl başına 3 ‘er defa ya da daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçirilmesi -Erişkinlerde yılda en az 3 kez bademcik iltihabı geçirilmesi, difteri (kuş palazı) mikrobu taşıyıcıları, kalp kapak bozukluğu olan kişiler, bademcik ve geniz eti iltihaplanmasına bağlı olarak sık orta kulak iltihabı geçirilmesi.

  Eğer kızınızın durumu bu iki kriterdekilerden herhangi birine uyuyorsa bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurup ameliyat kararını birlikte almanızı öneririm.

  * Çok sık farenjit oluyorum, bademciklerimi aldırsam rahatlar mıyım?

  Bademcik iltihabı sıklığı yukarıda belirttiğim gibi erişkinde yılda 3′ü geçmiyorsa ya da peritonsiller abse, bademcik taşı, tümör şüphesi yoksa, bademciklerin alınmasına gerek yoktur. Sık farenjit geçirmeye yol açan etkeni saptamak üzere gerekli tetkikleri yaptırmalı (boğaz kültürü, reflü ve sinüzitin olup olmadığının araştırılması vb.), eğer kronik farenjitiniz varsa yukarıda belirttiğim önerilere uymalısınız.

  * Çocukken bademcik ameliyatı olmuşum, o yüzden çok sık farenjit oluyorum. Olmasaymışım keşke, ne dersiniz?

  Bu sözünü ettiğiniz durum halk arasında yanlış inanılan konulardan biridir. Bademciği alınmış ya da alınmamış insanlarda farenjit görülme oranı aynı sıklıktadır. Bademciklerin alınması farenjit olma oranını arttırmamaktadır. Kronik farenjitiniz olma ihtimali yüksektir. Lütfen yukarıda bu konuda yazdığım yanıtı okuyunuz, kronik farenjitin tetiklenmesini sağlayan tahriş nedenlerinden uzak durunuz
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Boğaz Ağrısı - yutak hastalıkları

  Reklam  Hepimiz boğaz enfeksiyonlarını yaşarız.Genellikle kış şaylarında fazla olmaktadır.Fakat bunlar ilaç tedavisi ile geçmektedir.Bunların haricinde yutak hastalıkları da olmkatadır.Bunların tedavileri daha uzun olmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  ben bademcik ameliyatı oldum suan 25 yaşındayım bademciklerimin oldu yerde şişlik var ve çok ayrı yapiyo nedeni nedir 4. 4
  Hakan
  Administratör
  ben bademcik ameliyatı oldum suan 25 yaşındayım bademciklerimin oldu yerde şişlik var ve çok ayrı yapiyo nedeni nedir
  İltihap oluşma ihtimali yüksek tıbbı yardım almanız gerekmektedir

+ Yorum Gönder
yutak ağrısı,  yutakta ağrı,  yutak ağrısı neden olur,  yutak iltihabı,  yutak acıması
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi