Tırnak Sağlığı - Tırnaktaki Hastalıklar - Tırnak Rengi Nasıl Olmalı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Tırnak Sağlığı - Tırnaktaki Hastalıklar - Tırnak Rengi Nasıl Olmalı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Tırnak Sağlığı - Tırnaktaki Hastalıklar - Tırnak Rengi Nasıl Olmalı

  Reklam  Tırnak Sağlığı - Tırnaktaki Hastalıklar - Tırnak Rengi Nasıl Olmalı

  Forum Alev
  Tırnak - Tırnak Sağlığı - Tırnaktaki Hastalıklar - Tırnağınız Sağlıklımı - Tırnak Kırılması - Tırnaktaki Çizgiler - Tırnak Rengi - Tırnak Rengi Nasıl Olmalı  Tırnaklardaki renk ve şekil değişikliğinin dikkate alınması gerektiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Buket Pençe, "Tırnak görüntünüz sağlığınız hakkında bilgi veriyor" dedi.

  Parmak uçlarını koruyan tırnakların yarı saydam oldukları için normalde pembe görülmeleri gerektiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Buket Pençe, tırnakların renk ve şekillerindeki değişikliklerin pek çok hastalığın habercisi olabileceğine dikkat çekti. El tırnakları 5-6 ayda ayak tırnaklarının ise 10-12 ayda dipten uca kadar uzayabildiklerini anlatan Dr. Pençe, "Tırnakların mantar gibi kendi hastalıkları olduğu gibi sedef, ekzema gibi bazı deri hastalıklarında etkilenip bozulabilirler" dedi.

  GÜNEŞ TIRNAKLARA DA ZARAR VERİYOR
  Tırnağını uzatan kişillerde kendiliğinden tırnakta boşalmanın görülebileceğini aktaran Dr. Pençe, "Tırnakta boşalma tırnağın yatağından ayrılmasıdır. Sedef hastalığı, parmak uçlarındaki ekzema, bazı ilaçlar, dolaşım bozukluklukları, doğumsal deri bozuklukları, tiroid hastalıkları, aşırı terlemelerde görülen bu bozukluğu çeşitli travmalar, takma tırnaklar, fazla güneşte kalmak da başlatabilir veya şiddetlendirebilir" dedi.

  NEDEN KIRILIYOR?
  Tırnak kırılmalarının nedenleri arasında dolaşım bozukluğu ve demir eksikliğinin gösterilebileceğini dile getiren Dr. Pençe, "Ayrıca tırnakların uzun süre suda kalması, sabun, deterjan ve kimyasal maddelere aşırı maruziyet de tırnak kırılmalarına neden olur" ifadesini kullandı. Dr. Pençe, Bazı kan hastalıklarında , AIDS hastalığında ve bazı pankreas hastalıklarında ise tırnaklarda tabakalanma görülebileceğine dikkat çekti.

  İÇ ORGANLARIN DA ETKİSİ VAR
  Deri dışındaki bazı organların hastalıkları da tırnaklarda çeşitli değişikliklere neden olabileceğini kaydeden Dr. Pençe, "Tırnaklarda boşalma olarak isimlendirilen onikolizis, tırnaklarından kırılması, tabakalanma, sarı tırnak sendromu, enine çukur çizgiler ise iç organ hastalıklarında en sık görülen tırnak değişiklikleridir" diye konuştu.

  ÇİZGİLERİN ANLAMI
  Tırnağın oluşumundaki geçici duraklama nedeniyle kızıl, kızamık, kabakulak, zatürre, grip, tifüz, yılancık, sarılık gibi enfeksiyonlarda tırnaklarda enine çizgiler oluşabileceğin söyleyen Dr. Pençe, "Bu bozukluklar sadece birkaç tırnakta ise tırnağı sık sık geriye itmek, zorlayıcı manikür, kola turnike uygulaması,ortopedik sorun gibi lokal nedenlerle oluşur" şeklinde konuştu. Dr. Pençe, tırnaklardaki küçük kanama çizgilerinin ise kalp içindeki zarın enfeksiyonu, mide ülseri, hipertansiyon, sedef gibi deri hastalıkları, diyaliz hastalarında ve küçük travmalardan sonra görülebileceğini belirtti.

  TIRNAKTAKİ RENKLER DİKKAT!
  Tırnakta genelde beyaz, sarı ve yeşilimsi renklerin görüldüğünü belirten Dr. Pençe, her rengin farklı bir anlamı olduğunu dile getirdi. Beyaz lekelerin tüberküloz, nefrit, lenfoma, donuk yaralanması, kanser metastazları, tifo, siroz, cüzam, ülseratif kolit, tırnak yeme, kanser ilacı kullanımı, sert manikür nedeniyle görüleceğini söyleyen Dr. Pençe, şöyle devam etti: " Sarı tırnak sendromu sonucunda tırnaklarsa sarı veya yeşilimsi bir renk oluşur. Parmak uçlarında, yüzde, topuklarda şişme oluşur. Ayrıca bu sendromda akciğer ve plevra (akciğer zarı) hastalıkları da bulunur. Bu üç belirti en sık immün sistem yetmezliklerinde, bazı ilaçların kullanımında (penisilamin), sinir sistemi hastalıklarında, meme, akciğer, mesane kanseri ve lenfomada görülür" dedi.


  alıntı
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Tırnak Sağlığı - Tırnaktaki Hastalıklar - Tırnak Rengi Nasıl Olmalı

  Reklam  Tırnak mantarı en fazla görülen hastalık çeşididir.Cildiye uzmanları tedavi etmektedir.Fakat bunların nedenleri tam olarak bilinmemektedir.Ayak ve tırnak bakımı da çok önem taşımaktadır.+ Yorum Gönder
normal tırnak rengi,  tırnak rengi nasıl olmalı,  sağlıklı tırnak nasıl olur,  saglikli tirnak nasil olur,  sağlıklı tırnak nasıl olmalı
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi