Bilinçsiz Vitamin Tüketimi - Vitaminleri Neye Göre Almalıyız

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Bilinçsiz Vitamin Tüketimi - Vitaminleri Neye Göre Almalıyız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Bilinçsiz Vitamin Tüketimi - Vitaminleri Neye Göre Almalıyız

  Reklam  Bilinçsiz Vitamin Tüketimi - Vitaminleri Neye Göre Almalıyız

  Forum Alev
  Vitaminler Ne Gibi Zararlara Yolaçar - Bitkisel Tedaviler Hakkında - Vitamin Takviyesi Gereken Durumlar


  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Akan, bilinçsiz alınan vitaminlerin yarar yerine zarar getirebileceğini belirtti.

  Grip olmamak için çoğu kişi sürekli C vitamini tabletleri alıyor. Hem C vitaminin gripten koruduğuna dair kanıt yok hem de böbrek taşı olan kişilerin fazla C vitamini kullanmaması gerekir.

  Vitaminler vücudumuz için gerekli olan maddelerdir. Tabii ki eksikliğe göre almalıyız. Özellikle beslenme bozukluğu olanlarda, çok ileri yaşlardaki kişilerde, hamilelikte, bebekliğin erken dönemleri gibi bazı özel durumlarda takviye yapılmalıdır. Ama bunlar dışında sağlıklı bireylerde ekstra vitamin almanın ek bir yararı olduğu kanıtlanmış bir bilgi değildir, ama zararı olduğu da gösterilmemiştir.

  Genellikle kişiler kendileri karar verip vitamini kullanıyor. Bu doğru mudur?

  Eğer vücudun bir eksiği yoksa vitamin almanın bir yararı yok. O nedenle hekimin kişiyi muayene edip bir ihtiyacı varsa onu tespit ederek gerekirse vitamin vermesi doğrudur. Aksi halde bazen yarar yerine zarar getirebilir. Bu noktada şunu açıklığa kavuşturmak gerekiyor.

  Vitamin adı altında çok fazla ürün var ve bunların bir kısmında antioksidan veya çeşitli hastalıklara iyi geldiği iddiası ile bitkisel kökenli bileşikler mevcut. Bir kısmı ile ilgili yeterli bilimsel veri mevcutsa da hepsi hakkında elimizde kanıtlanmış bilgi yok ve çok sık kullanılan bazı bitkisel kökenli desteklerin yan etkilerinin ya da kişinin kullandığı diğer ilaçlarla olumsuz etkileşimleri olduğunu biliyoruz.

  Ne tür zararlar meydana gelebilir?

  Öncelikle piyasada çok fazla vitamin, antioksidan ve bitkisel kökenli destekler satılıyor. İlaç etkileşimleri çok önemlidir. Örneğin kan sulandırıcı ilaç kullananlarda bazı bitkisel kökenli destekler ilacın etkisini arttırabilir, bu da kanama riskini artırarak kişiyi olumsuz yönde etkileyebilir. Diğer bir olumsuz etkisi ise hastanın bitkisel desteklere fazla güven duyması nedeni ile asıl tedavisini ihmal edebilmesi.

  Örneğin şeker hastalığının ilaçları bellidir, ama bazen hastalar kimyasal ilaç daha zararlı olabilir düşüncesi ile bitkisel desteklerle çözüm arayışına gitmektedir. Bu da şekerin kontrol almasını geciktirebiliyor, şeker hastalığı sinsi ve vücutta çok hızlı tahribat yapabilen hastalık olduğundan bu gecikme organların hasarlanması ile sonuçlanabiliyor.

  Özellikle düzenli olarak ekstra C vitamini alanlar hiç hasta olmam diye düşünüyor. Oysa fazla C vitamini fazla alındığında daha önce böbrek taşı olan kişilerde böbrek taşı oluşumu riskini artırabilir. Ayrıca C vitamininin gribal enfeksiyonları azalttığı ya da önlediğine dair bir kanıtımız da yok.

  Bunların dışında her ilacın olumlu etkisi olduğu gibi olumsuz etkileri de vardır. Bu nedenle bilinçsiz kullanmamak gerekir. Normal beslenen bir insan ihtiyacı olan vitaminleri besinlerden alır; ihtiyacından fazlasını ise zaten vücut kullanmayıp dışarı atar. Atamadıkları ise vücutta birikerek yan etkiler yapabilir. Eğer vitamin almak istiyorsanız doğal yollardan sebze ve meyve ağırlıklı ve dengeli bir beslenmeyi tercih edin. 2. 2
  adnanalvin
  Yeni Üye

  Cevap: Bilinçsiz Vitamin Tüketimi - Vitaminleri Neye Göre Almalıyız - Vitaminler Ne Gibi Zararlara Yolaçar - Bitkisel Tedaviler Hakkında - Vitamin Takviyesi Gereken Durumlar

  Reklam  İnsanlar besinlerini vücutlarında üretemezler. Beslenme canlıların gelişmeleri ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan gıdaları dış ortamdan alıp yapısal ve işlevsel olarak değiştirerek tükettiği bir süreçtir. Fiziksel büyüme, zihinsel gelişme, vücut işlevlerinin devamı, dokuların yenilenmesi, performans ve sağlık için gereklidir.
  21. yüzyılda günlük hayatımızdaki, stres, bitkilerin yetiştirilmesinde kullanılan kimyasallar, hormonlar, gıdaların pişirilme, hazırlanma, saklanma sırasındaki kayıpları, düzensiz ve sağlıksız uygulanan diyet programları, sigara ve alkol tüketimindeki artış, öğün atlama, ayaküstü atıştırma gibi alışkanlıklar kişilerin vitaminler ve mineraller ile diğer beslenme desteklerine olan gereksinimi artırmaktadır.
  Beslenme destekleri yeterli ve dengeli beslenmeyi yani vücudumuzun ihtiyacı kadar yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin alınmasını sağlarlar. Ayrıca yaşlılık, gebelik, laktasyon, menopoz dönemleri ve spor faaliyetleri gibi beslenme desteklerinin kullanımını gerektirecek kişilere özel ihtiyaçlar oluşabilir.


  Vitaminler:

  Daha çok bitkisel organizmalar ve çeşitli bakteriler tarafından sentezlenen, büyüme, canlılık ve genel sağlık için gerekli organik maddelerdir, insanlar vitaminlerin çoğunu kendileri üretemediğinden besinlerle veya beslenme destekleri ile dışarıdan almak durumundadırlar. Sağlıklı olmak için vitaminlere ihtiyaç duyulmaktadır. Vücutta metabolizmayı düzenleyen ve enerji üreten her türlü biyokimyasal süreci destekleyen vitaminlerin eksikliğinde vücut fonksiyonlarında bozukluk görülür.
  Vitaminlerin bir kısmı suda bir kısmı da yağda çözünürler. Suda çözünen B-kompleks ve C vitaminleri vücutta depolanmayıp dört saat ila bir gün içerisinde atıldıklarından günlük olarak alınmaları gerekmektedir. Yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri ise vücudun yağ dokusunda ve karaciğerde uzun süre depolanabilmektedir.

  Mineraller:

  Vücutta yapılamayan ve beslenme yolu ile dışardan alınması gereken öğelerdir. Vücudun sağlıklı büyümesi ve yaşamını sürdürmesi için gereklidir. Vücudun normal işlevlerinde gerekli olan enzimlerin aktive edilmesinde, kanda asit-baz dengesinin sağlanmasında, sinir ve kasların özel görevlerini desteklemede, kan hücrelerinin oluşumunu sağlamada yardımcı olurlar.

  Bitkisel Destekler:

  Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu'da çok eski zamanlardan beri halk arasında faydaları görülerek kullanılmış, son yıllarda ise birçok klinik çalışmalarla etkileri kanıtlanmış bitkiler, her birinin özel etkileri ve doğallıkları bozulmaksızın kullanıma sunulmuştur. Kullanım amaçları Avrupa Birliği'nde geçerli olan German Commission E Monografları ve Amerika'da geçerli olan PDR (Physicians' Desk Reference) for Herbal Medicines gibi düzenleyici kitaplarda yer alan bilgiler göz önüne alınarak sizlere bu kitapçıkta kısaca anlatılmıştır.

  Antioksidanlar:

  Günümüzde "antioksidan" ve "serbest radikal" terimlerine sağlıklı yaşamla ilgili konularda oldukça sık rastlanmaktadır. Serbest radikaller çok aktif yapılı moleküller olup vücudumuzdaki hücrelere ve bağışıklık sistemine zararlı etkileri bulunmaktadır. Antioksidanlar ise bu serbest radikallerin zararlarını etkisiz kılan veya azaltan maddelerdir. Serbest radikaller normal vücut fonksiyonları sırasında üretildiği gibi sigara,alkol, ilaç kullanımı, hava kirliliği, güneş ışınları gibi çevresel faktörlerin etkisiyle ve antrenman/egzersizler sırasında da oluşmaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, kanser, kalp rahatsızlıkları, enfeksiyonlar ve erken yaşlanma gibi sonuçlar doğurmaktadır. Beta karoten, C, E, vitaminleri, selenyum, çinko, manganez mineralleri, ginkgo biloba, milk thistle (deve dikeni), green tea (yeşil çay), lycopene (likope grape seed extract (üzüm çekirdeği ekstresi), Coenzyme C koenzim Q10) en sık kullanılan antioksidanlardır.

  Sporcu Destek Ürünleri:


  Sporcuların besin öğelerine olan gereksinimleri fiziksel aktiviteleriyle doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu sebeple kas yapıcı, ağırlık kazandırıcı, yüksek enerji vererek maksimum performans sağlayıcı beslenme destek ürünlerine ihtiyaç duyulmaktadır. GNC sporcuların amaçlarına uygun hazırlanmış ürünleri çeşitli seçenekler halinde sunmaktadır.

  Diyet Destek Ürünleri:
  GNC diyet ürünleri sinir sistemine etki etmeksizin, yağlan c eden deniz kabuklularının kitinleri (chitosan), iştah kontrolü sağla :ermojenik etkili bitki ekstreleri (citrimax), insülin kullanımını arttırarak şekerli maddelerden enerji elde edilmesine yardımcı mineraller (Chromium picolinate), yağların yanmasını kolaylaştıran esansyiel yağlar (CLA) ve aminoasitler (l-carnitine), depo yağlarının taşınmasında yardımcı lipotropik (lecithin) gibi seçeneklerle tamamen doğal yol sağlıklı kilo vermede yardımcı olacaklardır.+ Yorum Gönder
chromıum pıcolınate zararları,  gnc zararları,  chromium picolinate zararları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi