Yumurtanın Vücudumuza Yararları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Yumurtanın Vücudumuza Yararları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Yumurtanın Vücudumuza Yararları Nelerdir

  Reklam  Yumurtanın Vücudumuza Yararları Nelerdir

  Forum Alev
  Yapılan araştırmalarda hala pek çoğumuz yumurtayı haftada bir kaç kereden fazla yememiz gerektiğini düşünüyor. Pek çok bilim adamına göre ise yumurta ve yüksek kan kolestrolü arasındaki ilişki hala kanıtlanmaya muhtaç.

  Günümüzde anneler çocuklarını doğduğundan itibaren 6ay süreyle su dahi vermeden yalnızca (eğer yeterliyse) anne sütüyle besleyebilirler. Ancak çok değil 10-15 sene evvel doktorlar anne sütünün çocuk için çokta gerekli olmadığını, inek sütünün de yerini alınabileceği belirtilmiş, hatta anne sütünün az demir içerdiği de iddia edilmişti. Görüldüğü gibi bazen gerçeklerin ortaya çıkması zamanla oluyor.

  Son zamanlardaki yumurtanın faydaları çalışmalarıda bize acaba yumurta da aklanacak mı sorusunu sorduruyor. Uzun yıllardır yumurta ile alınan kolesterolün kan kolesterol seviyesini artırdığını, artmış kan kolesterol seviyesinin de kalp riskini artırdığı savunuldu.

  Çok fazla satüre edilmiş yağlı yiyecekler yediğimizde karaciğerimiz bunu damarlarımızı tıkama ihtimali olan kolestrole dönüştürür. Fakat yeni çalışmalar yumurtanın kan kolesterol düzeyini yükseltecek düzeyde kolesterol ihtiva etmediğini gösterdi.

  Kalp sağlığı

  Avrupa beslenme dergisinde yapılan araştırmalarda obez hastaların günlük öğünlerinde 2 adet yumurta yediklerinde kendileri gibi obez olan ve zayıflamaya çalışanlara göre daha fazla kilo kaybettikleri ve kolestrol düzeylerininde daha düşük olduğu tespit edildi.

  Multiple Skleroz

  Yumurta vitamin D yönünden zengin bir besindir. Oxford üniversitesinde yapılan yeni çalışmalarda, vitamin D düzeyi ile bağışıklık hastalıkları arasında ilişki olduğunu gösterdi. Aynı zamanda bu vitamin kemik sağlığı ve kalp sağlığı üzerine de etkili.

  Göz sağlığı

  Yumurta sarısının lütein ve zexantin gibi antioksidanlar tarafından çevrelendiği, bununda katarakt riskini ve yaşlılığa bağlı maküler dejenerasyonu azalttığı Kanadalı araştırmacılar tarafından gösterilmiştir.

  Diyabet

  Yumurta, kritik önemdeki diyabetin ortaya çıkmasını engelleyen ve kan şeker düzeyini dengeleyen lösin içerir.

  Enerjik yapar

  Yumurta, demirin vücuda alımını artırır, böylelikle hemoglobin yapımında rol alan demir vücuda alınarak, sizi dinç tutacak olan oksijen, vücudunuzdaki tüm hücrelere alyuvarlarınız içindeki bu hemoglobin ile ulaştırılır.

  Beyin

  Bilim adamları, yumurtadaki kolinin beyinin sinir iletimini artırdığını, besinlerle fazla alınamayan kolin sonucunda hafızamızın zayıfladığını gösterdi. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Yumurtanın Vücudumuza Yararları Nelerdir

  Reklam  Yumurtaoldukça faydalıdır sabah kahvaltısından eksik etmeyelim+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi