Nescafenin Faydaları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Nescafenin Faydaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Nescafenin Faydaları

  Reklam  Nescafenin Faydaları

  Forum Alev
  Kahve, çay gibi içeceklerde bulunan kafeinin, vücuttaki enerji tüketimini yüzde 5 oranında artırdığı, gıda tüketiminin sabit tutulması durumunda vücut ağırlığında düzenli düşüş sağlayabileceği bildirildi. Gıda Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Emin Yılmaz, kafeinin, vücutta yağ yakımını hızlandırdığını ve enerji yakımına katkısı bulunduğunu belirterek “Kilo poroblemi olanların yemeklerden sonra şekersiz olarak bir fincan kahve içmelerini tavsiye ediyorum. Bir fincan kahve günde 75-110 kilokalori açığa çıkarır” dedi. Yılmaz, kafeinin bağımlılığa yol açmadığını da sözlerine ekledi.

  BAŞ AĞRISININ İLACI

  Kahve, ağrı kesicilerin etkisini yüzde 40 oranında artırıyor. Özellikle migrene karşı, diğer ilaçlarla birlikte kafein de reçeteye ekleniyor.

  ŞEKER İÇİN ALARM

  Şeker hastalığının erken uyarı sinyali olarak kabul ediliyor. Şeker komasının eşiğine gelmiş hastalar, bir-iki fincan kahve içtikten sonra titreme ve terleme belirtileri görünce alarma geçiyor.

  TÜMÖRÜ KÜÇÜLTÜYOR

  Kahveyle göğüs kanseri arasındaki ilişki en çok araştırılan alanlardan birini oluşturuyor. 1980'lerde son derece olumsuz raporlar yayındı, ancak 1988'de araştırmacılar, kahveden korkmaya gerek olmadığına karar verdiler.

  Hatta araştırma raporlarından birinde kahvenin kötü huylu tümörleri küçülttüğü bile belirtildi - ancak günde beş koca fincan içmek kaydıyla. Bugün ise korkular halen geçerli, çünkü bazı bilimadamlarına göre kahve iyi huylu tümörlerin büyümesine yol açıyor.

  PANKREASI KURTARIYOR

  1981 yılındaki bir araştırmaya göre kahve, pankreas kanserinin en önemli nedenlerinden biriydi. Ancak zaman içinde bu görüş tersine döndü. Yeni araştırmalar, kahvenin pankreasta kanseri önleyici etkisi olduğunu ve hatta bağırsaklarda da tümör oluşumunu önlediğini gösteriyor.

  KEMİK ERİMESİ BİLMECESİ

  Son araştırmalarda en tartışmalı konulardan biri. Kahvenin kalsiyum kaybına yol açıp açmadığı (özellikle kadınlar için tehlikeli), dolayısıyla kemik erimesi ve kırık riskini artırıp artırmadığı araştırılıyor. Genç kadınlar için günde bir fincan kahvenin zararı yok, ancak yaşlı kadınlar için aynı durum söz konusu olmayabilir.

  ASTIMA GEÇİT YOK

  Günde üç fincan kahve, astım tehlikesini azaltıyor ve göğüs hırıltılarını azaltıyor.

  TANSİYON ARTIRIYOR

  Sabah kahvesinden sonra çarpıntınız olabilir, ancak bu geçici ve tehlikesiz bir durum. Bu yılki son araştırmaya göre kahve tiryakilerinde sürekli bir tansiyon artışı tespit edildi, ancak geçen yılki başka bir araştırma bunun tersini söylüyor. Sonuç: her iki durumda da kahvenin marjinal etkisi var.

  ALGIYI AZALTIYOR

  Kahve sizi daha uyanık ve dikkatli tutabilir, ancak bazı araştırmalar kahvenin bilgileri algılama gücünü azalttığını gösteriyor. Olumlu etkiler bin fincandan sonra ortaya çıkıyor (sigara içenlerde biraz daha güçlü, çünkü kafein sigara içenlerde metabolizmaya daha çabuk karışıyor).

  UYKU KAÇIRIYOR

  Kahvenin uyku kaçırdığını herkes biliyor, ancak bu etki zannettiğinizden daha uzun sürüyor. REM uykusu sırasında rahatsızlık yaratıyor.

  KOLESTEROLLE İLGİSİ YOK

  Eski araştırmalar, kahve içenlerde kolesterol düzeyinin daha yüksek olduğunu gösteriyordu. Ancak 1970'lerden sonra kahve ile kolesterol arasındaki bağ ortadan kaldırıldı. Ancak kalbi kahveden korumak için filtre kahve içmek gerekiyor. Filtre, kolesterole yol açan kimyasallara geçit vermiyor.

  SİROZU ENGELLİYOR

  Çok araştırılan bir alan. Bir araştırmaya göre aşırı alkol tüketenler, fünde dört veya daha fazla fincan kahve içtiği takdirde siroz ihtimali yüzde 80 oranında azalıyor.

  DÜŞÜĞE YOL AÇIYOR

  Bir araştırmaya görev günde üç fincandan fazla kahve içen kadınların doğurganlık oranı yüzde 27 azalıyor. Aşırı miktarda kahve tüketiminin düşüklere ve bebeğin kilo kaybına yol açtığı da öne sürülüyor.

  BAĞIRSAK ÇALIŞTIRIYOR

  Kahve, bağırsakları harekete geçiriyor. Bu da midenin besinler sindirilmeden boşalması anlamına geliyor, ancak sağlık açından bir felaket olarak görülmüyor. Kahve, gastrik asit salgılanmasına yol açıyor, ancak süt ve biranın yarısı kadar bir düzeyde.

  İNTİHARI ENGELLİYOR

  Yeni bilgilere göre kahvenin depresyona karşı etkisi var. Bazı durumlarda intiharı önleyecek kadar güçlü bir etki. Günde iki-üç fincan kahve çok yararlı.
 2. 2
  IIMyErenII
  Özel Üye

  --->: Nescafenin Faydaları

  Reklam  Bu Doktorları anlamak çok zor biri der yararlı birider zararlı :P
  hangisine inanlım :)
 3. 3
  aybuke
  Usta Üye
  Eninde sonunda öleceğiz zaten :D 4. 4
  IIMyErenII
  Özel Üye
  Sonunu Düşünen Kahraman Olamaz xd
  ben kahve içerim tatil günleri uyumamak için :P ve zayıfım doğru olabilir zayıflattığı :) 5. 5
  aybuke
  Usta Üye
  Kvp Stayla:D

  İçmediğim için bilmiyorum :D

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi