Kalın bağırsak kanseri - kalın bağırsak kanseri belirtileri nelerdir - kolon kanseri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kalın bağırsak kanseri - kalın bağırsak kanseri belirtileri nelerdir - kolon kanseri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  naberya?
  Bayan Üye
  Reklam

  Kalın bağırsak kanseri - kalın bağırsak kanseri belirtileri nelerdir - kolon kanseri

  Reklam  Kalın bağırsak kanseri - kalın bağırsak kanseri belirtileri nelerdir - kolon kanseri

  Forum Alev
  kalın bağırsak kanseri - kalın bağırsak kanseri belirtileri nelerdir - kolon kanseri

  Belirti ve bulgular kanserin kalın bağırsak içinde yerleştiği yere göre değişiklik gösterir.

  Kalın bağırsağın sağ tarafında (ince bağırsakla birleştiği bölgeye yakın bölgelerinde) en sık görülen belirtisi dışkı ile birlikte gizli (fark edilmeyen) kan kaybıdır. Hastalar gözle fark edilemeyen bu kanamaya bağlı kansızlık ve halsizlik şikayeti ile doktora gelirler. Aşırı yorgunluk, eskisi gibi iş yapamama ve nefes darlığı şikayetleri de ek olarak görülebilir. Diğer önemli bir bulgu da bağırsak alışkanlıklarında değişikliktir. Zaman zaman Kabızlık ve / veya ishal atakları olabilir. Bu dönemde karın ağrısı, şişkinlik, Aşırı Gaz bu bulgulara ek olarak ortaya çıkabilir.

  Kalın bağırsağın sol tarafında (makata yakın kısımlarında) yerleşen kanserlerde sıklıkla kanla ile karışık dışkılama şikayeti gözlenir. Hastalar dışkılama alışkanlıklarında değişiklikten, sıklıkla Kabızlıktan şikayet ederler. Dışkılama sonrası rahatlayamama, karın ağrısı (özellikle sol alt taraflarda görülür) ile Aşırı Gaz ve şişkinlik diğer belirtilerdir.

  Bu belirti ve bulgular aynı zamanda başka hastalıklarda da gözlenebilir. Bu nedenle kesin tanı için detaylı bir inceleme yapılması gereklidir. Karın ağrısı ve kilo kaybı genellikle yaygın hastalığı gösteren geç semptomlardır. Pek çok Polip ve kanser belirti ve bulgu vermez. Bu nedenle hastalar, genelde doktora, hastalığın ileri evresinde başvurur. Karın ağrısı ve kilo kaybı genellikle ilerlemiş hastalığa işaret eden geç belirtilerdir.

  Kalın bağırsak kanserinde görülen belirti ve bulgular

  *

  Makattan kan gelmesi
  *

  Dışkıya kan bulaşması
  *

  Dışkılama alışkanlıklarında değişim
  *

  Dışkının incelmesi
  *

  İshal ve kabızlık atakları
  *

  Anemi(kansızlık), halsizlik, devamlı yorgunluk
  *

  Şişkinlik, aşırı gaz
  *

  İzah edilemeyen kilo kaybı
  __________________ 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: kalın bağırsak kanseri - kalın bağırsak kanseri belirtileri nelerdir - kolon kanseri

  Reklam  Çaresi olmayan ama erken tanı konduğu zaman tedavi edilebilen bir hastalık olan kanser her yerde her tarafta görülmektedir.Aileden gelen özelliklerin yanı sıra beslenme bozuklukları da bu hastalığa sebep olabilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi