Saç Bakımı ve Saç Temizliği

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Saç Bakımı ve Saç Temizliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Saç Bakımı ve Saç Temizliği

  Reklam  Saç Bakımı ve Saç Temizliği

  Forum Alev
  Saç Bakımı ve Saç Temizliği

  Baş derisinde bulunan kıl köklerinden uzayarak büyüyen kıllardır saçlar. Kıl köklerindeki bezlerden salgılanan maddeler yağlı yapıdadır.

  Saçların sağlıklı olabilmesi için düzenli biçimde yıkanması gerekmektedir. Saçların fırçalanması dökülen saçlar, kir ve tozları uzaklaştırıcı işlev görmektedir. Normal bir saçın haftada en az bir ya da iki kez yıkanması gerekmektedir. Yağlı saçlar ise daha sık yıkanmalıdır.

  Saçlar temiz su ile iyice durulandıktan sonra kurutulmadan önce nazik bir biçimde taranmalıdır. Saçların kurulanmasında yumuşak bir havlu kullanılmalıdır. Kurulama işlemi de yumuşak olmalıdır. Eğer sert bir havlu kullanılır ya da çok şiddetli ovulursa saçların uçları çatallanabilir.

  Saçlar elektrikli kurutucularla kurutulabilir. Ancak kurutucunun saça çok yakın tutulmaması gerekmektedir. Bu durumda saçlı deri ve saçlar fazla sıcaktan olumsuz etkilenebilirler.

  Saçların temizliği için kullanılan sabunların ve şampuanların esasını kolay çözünebilir özellikteki yağ eritici bir madde oluşturur. Şampuanlara ayrıca koku, renk ve yoğunlaştırıcı maddeler eklenir. Bu ek maddeler saçlı deride tahrişe yol açabilirler.

  Piyasada bulunan şampuanlarda kullanılan bazı maddeler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle şampuan seçiminde, niteliği bilinmeyen maddelerden kaçınılmalıdır.

  Saç diplerinde kepek varsa, sık sık çok sıcak olmayan su ve sabunla yıkamak yararlı olabilir. Saçlar bol su ile iyice durulandıktan sonra da kepeklenme önlenemiyorsa bir sağlık kuruluşuna danışılmalıdır. Hekim önerisi dışında saçlar için yararlı olduğu ileri sürülen maddeler güvenli olmayabilirler.

  Saç temizliğinde kişisel olarak kullanılan fırça ve taraklar sık aralıklarla sıcak sabunlu su ile yıkanmalı ve durulanmalıdır. Sağlık yararı dışında saçların temizlik ve düzeni, insanlar arasındaki ilişkilerde ve kendini iyi hissetmede etkisi olan olumlu dış görünüş açısından da önemlidir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Saç Bakımı ve Saç Temizliği

  Reklam  İnsanların gerek bayan gerek erkeklerin hepsi saçlarına çok özen gösterirler.Saçlar insanların güzelliklerini etkilemektedir.Bu nedenle saçların temiz ve bakımlı olmasını isterler.Kirli saçların insanların toplum hayatlarında kötü etkileri olmaktadır.+ Yorum Gönder
saç bakımı ile ilgili sloganlar,  saç temizliği ile ilgili sloganlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi