Mantarlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Mantarlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Aytu
  Bayan Üye
  Reklam

  Mantarlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Reklam  Mantarlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Forum Alev
  Mantarlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Mantarın zehirli olup olmadığını nasıl anlarız?

  Hangi mantarlar yenir?

  Yağışların etkisiyle türleri artan mantarın bilinçsizce tüketilmesinin zehirlenme vakalarını artırdığı bildirildi.

  Yağışların etkisiyle türleri artan mantarın bilinçsizce tüketilmesinin zehirlenme vakalarını artırdığını bildiren uzmanlar, halk arasında zehirli mantarla ilgili doğru sanılan çok sayıda yanlış bilgi olduğuna dikkati çekti.

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atabay Düzenli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, besleyici değeri ve doyumsuz lezzetiyle binlerce çeşit mantarın Türkiye’de yağmurların artmasıyla adeta bir görsel şölen sunduğunu belirtti.

  Mantar florası açısından oldukça zengin olan Türkiye’de yapılan araştırmalarda yaklaşık 2 bin 500 çeşidinin bulunduğunun tahmin edildiğini anlatan Düzenli, Anadolu’da yüzyıllardır bilinen ve yoğun olarak tüketilen mantar çeşitlerinin var olduğunu, ancak en büyük tehlikenin zehirli ve zehirsiz mantarın birbirinden ayırt edilememesinden kaynaklandığını ifade etti.

  Düzenli, özellikle son günlerde mantarın bilinçsiz tüketiminden kaynaklı, ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesine çok sayıda zehirlenme vakasının geldiğini belirterek, ”Bilimsel bir inceleme olmadan mantarın zehirli veya zehirsizini ayırt etmek mümkün olamaz. Bazı kişiler bunları ayırt etmek için ilkel yöntemlere başvuruyor ama bunların hiçbirinin bilimsel geçerliliği bulunmuyor” diye konuştu.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Mantarlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Reklam  İnsanların bir çoğu mantar zehirlenmelerinden yaşamlarını yitirmektedir.Bu nedenle bilmediğimiz mantarları yememek gerekir.İnsanların marketlerde satılan mantarları tercih etmesi gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi