Antidepresanlar İntihara Yol Açar Mı?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Antidepresanlar İntihara Yol Açar Mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Aytu
  Bayan Üye
  Reklam

  Antidepresanlar İntihara Yol Açar Mı?

  Reklam  Antidepresanlar İntihara Yol Açar Mı?

  Forum Alev
  Antidepresanlar İntihara Yol Açar Mı?

  Antidepresanlar intihar ettirir mi?

  Basında yer alan “Antidepresanlar İntihara Yol Açıyor” şeklindeki haberler ne kadar gerçekçi?

  Geçtiğimiz günlerde Antalya’da gerçekleştirilen 4’üncü Psikofarmakoloji kongresi’nde münazara konusu olan “Antidepresanlar yararlı mı, zararlı mı?” tartışmaları üzerine Yazarımız Prof. Dr. Nevzat Tarhan değerlendirdi.

  Antidepresanların yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu yönündeki tartışmalar yıllardan beri bilim insanları tarafından sürekli konuşulan, tartışılan konulardan biri. Kimileri zararlı olduğunu, kimileri faydalı olduğunu savunuyor. Öyle ki benzer bir tartışma son günlerde Kasım ayı içinde Antalya’da uluslar arası bilim insanlarının katılımıyla gerçekleştirilen 4’üncü Psikofarmakoloji kongresinde yaşandı.

  Yale Üniversitesi’nden Profesör Irving Kirsch ve Manchester Üniversitesinden Profesör Ian Anderson “ Antidepresanlar, depresyon tedavisinde faydalıdır” şeklindeki münazara konusu etrafında bilimsel veriler ışığında tartıştı. Bu münazarada Prof. Anderson “Antidepresanların depresyon tedavisinde faydalıdır” fikrini savunurken, Profesör Kirsch ise fikre karşı çıkarak “antidepresanlar depresyon tedavisinde faydalı değildir “ karşı tezini savundu.

  Tartışmanın ardından bazı basın yayın organlarında sadece Prof. Ian Anderson’un görüşlerinin yer verildiği “ Antidepresanlar intihara yol açıyor” şeklindeki haberler bu tartışmaları tekrar gündeme taşıdı.

  Kongreyi yerinde takip eden yazarımız Prof. Dr. Nevzat Tarhan antidepresanların kullanımına ilişkin çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Tarhan: “İlaç endüstrisinin işine gelmeyen yayınları göz ardı ettiği, bu endüstrinin sadece kendine uygun yayınları kullandığı ve bunu pazarladığı, kongrede gündeme geldi.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Antidepresanlar İntihara Yol Açar Mı?

  Reklam  Anti depresen ilaçların insanların ruhsal bozukluklarında kullandığını biliyoruz.İnsanların kendi dünyalarında farklı sorunları vardır.Bu ilaçların özellikleri bu olumsuz düşünceleri fazla kafaya takmamayı sağlamasıdır.Bu nedenle bu ilaçlar tek başlarına bu işi yapamaz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi