Tırnak Yemenin Zararları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Tırnak Yemenin Zararları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Tırnak Yemenin Zararları

  Reklam  Tırnak Yemenin Zararları

  Forum Alev
  Tırnak Yemenin Zararları


  Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir,
  Tırnak Yemenin Zararı,
  Tırnak Yemenin Sağlığa Zararları


  Küçük yaşlarda ortaya çıkan ve genellikle ergenliğe geçiş döneminde de kendini gösteren tırnak yeme alışkanlığı ileride telafisi olmayan hastalıklara da neden olabiliyor.

  Tırnak yemek parazit gibi mikrobik rahatsızlıklara, hatta kalbi etkileyen kalıtımsal hastalıklara yol açıyor. Tırnak yeme hastalığının çocukların yüzde 33′ünde görüldüğü ve önlem alınmaması halinde diş hastalıklarından parazit gibi mikrobik rahatsızlıklara, hatta kalbi etkileyen kalıtımsal hastalıklara yol açabileceği bildirildi.

  Bursa Doruk Sağlık Grubu Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Gök, çocukların yüzde 33’ünde görülen tırnak yeme hastalığının önlem alınmaması halinde, diş hastalıklarından parazit gibi mikrobik rahatsızlıklara hatta kalbi etkileyen kalıtımsal hastalıklara yol açabileceği uyarısında bulundu.

  Bir Güvensizlik Belirtisi

  Tırnak yiyen çocukların ailelerinin çoğunda da aynı alışkanlığa rastlandığını belirten Dr. Gök, “Tırnak yeme bir güvensizlik belirtisi olarak kabul edilir. Aile içinde otoriter eğitimin uygulanması ve bu çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi, kıskançlık, yeterli ilgi ve sevgi görememe, sıkıntı ve gerginlik başlıca nedenlerdir. Aileler bu davranışın kendiliğinden kaybolmasını beklerler, ancak kendiliğinden geçmez” dedi.

  Fiziksel Zararı Büyük
  Tırnak yeme hastalığının psikolojik bir davranış bozukluğu olmasının yanı sıra vücuda fiziksel zararları da olduğuna dikkat çeken Gök, “Uzun süre tırnak yiyenlerin dişlerindeki kesici kenarlar aşınabilir. Dişlere yapılan basınçla dişler köklerinden sallanabilir. Tırnak içindeki bakteriler, diş etlerini iltihaplandırabilir, ağız hastalıkları oluşabilir. Ayrıca parazitlerin vücuda yayılması söz konusu olur. Kalp kapakçıklarını tutan mikrobik hastalıkların yanısıra ağır antibiyotiklerin kullanımını gerektiren hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir” diye konuştu. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Tırnak Yemenin Zararları

  Reklam  İnsanların tırnak yeme alışkanlıkları genellikle gelişme dönemlerinde olmaktadır.Bu dönemden sonra bu alışkanlıkların devam etmesi insanların sıkıntıları ile alakalı olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi