Kanda Vldl Nedir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kanda Vldl Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Kanda Vldl Nedir

  Reklam  Kanda Vldl Nedir

  Forum Alev
  Kanda Vldl Nedir

  Vldl Nedir
  Kanda Vldl yüksekliği
  Kanda Vldl düşüklüğü
  vldl kolesterol nedir

  Kanda Vldl Nedir

  Çok Düşük Yoğunluklu Lipoproteinler (İngilizce Very Low Density Lipoproteins’den VLDL olarak kısaltılırlar) plazma lipoproteinlerinin bir alt grubudur. VLDL, karaciğerde oluştuktan sonra taşıdıkları trigliseritleri vücuttaki çeşitli dokulara aktarırlar, bu sürecin sonunda LDL’ye dönüşürler.

  Genç VLDL kanda dolaşırken yüksek yoğunluklu lipoproteinlerden (HDL) apolipoprotein C-II (apoC-II) ve apolipoprotein E (apoE) edinir. Bu noktada VLDL olgunlaşmış sayılır. VLDL dolaşım sırasında vücuttaki kılcal damarlı bölgelerden (yağ, kalp ve kas) geçerken lipoprotein lipaz (LPL) ile etkileşir. ApoC-II, LPL’nın aktivasiyonu için gereklidir. LPL, VLDL’in taşıdığı triğlişeritleri yağ asitlerine dönüştürür, bunlar da hücrelerin içine alınıp ya depolanır ya da enerji üretimi için kullanılırlar.

  Yüksek düzeyde VLDL, aterosklerozun hızlanmasına yol açabilir. Düşük insülin ve yüksek glukagon seviyelerinde LPL baskılandığından dolayı şeker hastalığında VLDL yüksek olur.

  VLDL kolesterol Vldl kolesterol kötü kolesterolün en zararlısı olan gruptur. Bu değerin yüksek çıkması kalp damar hastalığı riskinizi arttırır.

  VLDL Seviyesi 5 ila 40 mg/dl arasında olmalıdır bu miktarın üzeri tehlikelidir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kanda Vldl Nedir

  Reklam  Halk arasında kötü kolesterol olarak bilinen ve kandaki kolesterolün yükselmesi anlamına gelmektedir.Bu kolesterollerin yüksek olması damar yapılarını bozmakta ve tıkamaktadır.Beslenme alışkanlıkları ve hayat tarzını sorgulamak gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi