Akraba Evliliği Kan Uyuşmazlığı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Akraba Evliliği Kan Uyuşmazlığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Akraba Evliliği Kan Uyuşmazlığı

  Reklam  Akraba Evliliği Kan Uyuşmazlığı

  Forum Alev
  Akraba Evliliği Kan Uyuşmazlığı

  Akraba Evliliğinde Kan Uyuşmazlığı
  Akraba Evliliği Kan Uyuşmazlığı hakkında bilgi
  Akraba Evliliği ve Kan Uyuşmazlığı

  Akraba Evliliği Kan Uyuşmazlığı

  Akraba evliliğinde kan uyuşmazlığı, kan grubu ile değil kanınızdaki Rh faktörü ile ilgilidir. Yalnızca kadının Rh -, erkeğin ise Rh + olduğu durumlarda oluşabilir. Kan gruplarının uyuştuğu hallerde, doğum sonrasında çocuklarda kalıtımsal hastalıklar görülmüştür.

  Erkekte bulunan Rh faktörünün genetik aktarımla ana karnındaki fetüste ortaya çıkması, anne ile bebek arasında bir kan uyuşmazlığının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Günümüzde, akraba evlilikleri`nde en çok görülen hastalıklar; zekâ geriliği (fenilketonüri), Akdeniz Anemisi, Alzeimer, Parkinson, Huntington hastalığı ve nöron ölümüdür. Özürlü ve ölü doğumlar da bu örnekler arasında sayılmaktadır.


  Gen analizi de denilen DNA analizi yöntemleriyle artık hamileliğin ilk üç ayında birçok hastalığın tanısı konulabilmektedir. Genetik bilimin gelişmesi ile bazı hastalıklarda, daha anne karnında müdahale çalışmaları hız kazanmıştır. Bebeğin anne karnında içinde yüzdüğü sıvıdan ya da beslenmesini saglayan kordondan alınan sıvıların incelenmesiyle bir anormallik olup olmadığı %93 oranında kesinleştirilebiliyor.

  Yapılan testlerde, anne karnındaki bebeğin ense kalınlığı ölçülüyor. Bebeğin ensesinde fazla sıvı birikmesi, doğuştan zekâ geriliği anlamına gelen Down Sendromu’nun habercisi olabiliyor. Ayrıca bazı kromozom bozukluklarında ve doğumsal kalp hastalıklarında da bebeklerin ense kalınlığı artıyor. Bu çalışmalar ilerisi için umut veren gelişmelerle devam etmektedir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Akraba Evliliği Kan Uyuşmazlığı

  Reklam  Akraba evliliklerini doktorlar tavsiye etmemektedir.Bunun la beraber kan uyuşmazlıkları da olabilmektedir.Evlilik öncesi kan tahlilleri bunlar için yapılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi