Tırnak batması neden olur?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Tırnak batması neden olur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Tırnak batması neden olur?

  Reklam  Tırnak batması neden olur?

  Forum Alev
  Tırnak batmasının çaresi nedir?
  Tırnak batmasının nedenleri nedir? Tırnak batmasının çaresi


  Tırnak batması vakası çok sık rastlanan ve ağrı veren bir durumdur. Tırnağın kenarındaki deri tırnağın üstüne büyür veya tırnak deriye battığı zaman oluşur. Podiatrinin uygulandığı ülkelerde Batık tırnak tedavisini sadece Podiatristler yapabilir. Podiatrist uygun gördüğü durumlarda hastayı Doktora yönlendirir.

  Tırnak batmasının nedenleri:
  Batık tırnak birçok nedenlerden oluşur. Bazen tırnak çok büyük olduğu için oluşur. Bazı kişilerin tırnakları kenarlarından kıvrılır ( Genetik veya Artrit’den kaynaklanır ) bu kişiler batık tırnak için adaylar. Travma, ayağı çarpmak veya ayağınızın üstüne basılması gibi şeyler tırnağı derinin içine batmasını sağlar. Sık koşmak, yanlış kesim, sıkı çorap, yada dar sivri burunlu ayakkabılar tırnağın batığına yol açar.

  Tırnak batması semptomları:

  Batık tırnak oluştuğu zaman hemen tedavi edilmelidir. Deri kırmızı, şiş yada acıyorsa, enfeksiyon oluşmuş olabilir. Batık tırnağın etrafı sıcak,veya nemli olabilir.


  Tırnak batması nasıl önlenir?

  Eğer problem genetik değilse batık tırnağı engelleyebilirsiniz. Ayaklarınızı travmadan koruyun, rahat ve parmaklarınızı sıkıştırmayan ayakkabı giyin. Tırnaklar düz kesilmeli ve uygun bir uzunlukta olmalı.

  Tırnak batmasının tedavisi:

  Tedaviyi yapacak kişinin steril ortamda tedaviyi yapması gerekir. İltihap yoksa;

  Ilık tuzlu suda ayaklar yıkanır
  Ayaklar kurulandıktan sonra parmağa antiseptik sürülür
  Parmağı bandaj ile sarın. Enfeksiyon varsa
  Podiatristiniz, batan tırnağın o kısmını küçük bir prosedürle alabilir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Tırnak batması neden olur?

  Reklam  Tırnakları yanlış kesmek yada çok dar ayakkabıların giyilmesi tırnak batmalarına neden olmaktadır.İnsanların ayakkabı alırken dikkat etmeleri ve rahat ve kaliteli ayakkabıları tercih etmesi gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi