İş stresi kalp krizi nedeni

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden İş stresi kalp krizi nedeni ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  İş stresi kalp krizi nedeni

  Reklam  İş stresi kalp krizi nedeni

  Forum Alev
  İş stresi kalp krizi nedeni
  İş stresinin Sonuçları
  Sürekli Stres Hem İşi Hem Sağlığı Kaybettiriyor


  Çalışma hayatında sıklıkla yaşanan iş yetiştirme nedeniyle meydana gelen stresi yaşayanların normal, çalışanlara göre 6 kat daha fazla kalp krizi geçirme riski ile karşı karşıya oldukları belirlendi.
  Çalışan insanların en büyük korkusu işlerini yetiştirememektir. Doktorlar bu konuda daha rahat davranılması gerektiğini belirterek, iş yetiştirme stresinin kalp krizi geçirme riskini 24 saatte 6 kat artırdığını açıkladı.

  İsveçli uzmanların yaptığı araştırma sonuçlarına göre, kısa dönemdeki yoğun iş ortamından kaynaklanan stresin, bir yılsonunda birikmiş stresten daha fazla etkili olduğu ortaya çıktı.

  Bunun yanında, araştırmada yer alan erkeklerin kadınlara göre yüzde 80 daha fazla kalp krizi geçirme riskiyle karşı karşıya oldukları da belirtildi.

  Sürekli Stres Hem İşi Hem Sağlığı Kaybettiriyor

  Kişinin bedensel ya da ruhsal olarak zorlandığı yüklendiği durumlarda stres ortaya çıkar. İş yeri stresi söz konusu olduğunda stres kaygı ve gerginlik yaratan bir duygusal deneyim olarak tanımlanır. Az miktarda zorlanma kişinin hoşlanmadığı durumları değiştirmesini veya yapacağı işe motive olmasını sağladığı için olumlu bile olabilir. Ama sürekli stres altında olan kişiler hem iş verimlerini hem de bedensel sağlıklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır.

  Stres tepkisi aslında tehlikeli durumlarda kendimizi en iyi şekilde korumamızı sağlayabilmek için vücudumuzda oluşan bazı değişiklikleri içerir. Hepimiz biliriz aniden hızla bize yaklaşan bir araba peşimizden koşan bir köpek gibi açık bir tehlike karşısında kaldığımızda kalbimiz hızla çarpmaya başlar nefesimiz hızlanır ağzımız kurur ellerimiz titrer. Bu sırada vücudumuzun daha iyi savaşmasını sağlayacak noradrenalin kortizon gibi hormonlar devreye girer. O anda karmaşık kararlar vermemiz gerekmediğinden sadece tehditten kaçmamızı ya da onunla savaşmamızı sağlayacak şekilde anlık dikkatimiz keskinleşir. Ne yazık ki iş yeri stresinde olduğu gibi kişiyi aylar-yıllar boyunca zorlayan durumlarda bu hormonlar sağlığımızı tehlikeye atmaya başlar. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: İş stresi kalp krizi nedeni

  Reklam  İnsanların stresli olmaları başta kalp olmak üzere tüm vücudu etkilemektedir.Bu nedenle stres yapmayalım demek ile olmadığı gibi kendimiz biraz daha serin kanlı olmaya çalışmak gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi