Böbrek Ağrısı Nedenleri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Böbrek Ağrısı Nedenleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Böbrek Ağrısı Nedenleri

  Reklam  Böbrek Ağrısı Nedenleri

  Forum Alev
  Böbrek Ağrısı Neden Olur,
  Böbrek Ağrısı Nedeni
  böbrek ağrısının sebepleri

  Böbrek ağrısının nedenleri çeşitlidir. Bunlar arasında: böbrek taşı, böbreklerden idrar akışının tıkanıklık nedeniyle düzensizliği, böbrek uru, böbreklerden çıkan zehirli atıkları mesaneye taşıyan borularda taş, ur veya kan pıhtısı, böbrek apsesi olabilir. Ağrılar sırasında terleme ve kusma da görülebilir.

  Böbrek ağrısı; böbrekte kum ve taş varlığı, böbrek iltihaplanmaları ve idrar kanalı problemleri böbrek ağrılarına sebep verebilmektedir. Bu ağrımalar, sızlama şeklinde kendisini belli edip, durumun vehamiyetine göre artış gösterebilir ve dayanılmaz hale gelebilir.

  Kum ve Taş oluşumundan kaynaklı böbrek ağrıları; idrar taşıması görevini üstlenen üreterlerin tıkanması ve iltihaplanması sonucunda, atık maddelerin zamanla kum ve taş haline dönüşmesi sonucu bu ağrı türü meydana gelmektedir. Çözümü için, bol miktarda sıvı tüketilmeli, üzüm ve enginar gibi besin grupları yenilmelidir. Kesin tedavi için, taş kırma operasyonları uygulanabilir. Bu sistem son yıllarda oldukça gelişmiştir ve günümüzde taş kırma operasyonları lazer eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

  İltihaplanmadan kaynaklanan böbrek ağrıları; böbrek iltihaplanması, zamanla böbreğin işlevini kısmen veya tamamen bitirebilecek tehlikeli bir durumdur. İlk aşamasında dahi çok şiddetli ağrılara yol açabilir.

  İdrar kanalı probleminden kaynaklı böbrek ağrıları; idrar kanalının tıkanması veya iltihaplanması sonucu kişi sağlıklı bir şekilde boşaltımı gerçekleştiremez. Bu durumda böbreklerde ağrıya sebebiyet verir.

  Böbrek ağrılarından kurtulmak için;

  Bol miktarda su ve sıvı tüketin,
  Böbreklerinizi ve boşaltım sisteminin diğer organlarını üşütmemek için sıcak tutmaya gayret edin.
  Sebze tüketimini artırın. Özellikle üzüm, enginar, çilek gibi meyve-sebzeleri bolca tüketin.
  Ağrı oluşumu durumunda sıcak su torbaları uygulayın. Bu ağrının dinmesine yardımcı olacaktır. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Böbrek Ağrısı Nedenleri

  Reklam  İnsanların soğuk almaları ,kum,taş dökmeleri yada oluşmaları böbrek ağrısı nedenleri arsında yer almaktadır.Bazı böbrek yetmezlikleri de ağrılara neden olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi