Çocuklarda İştahsızlık Sorunu Nasıl Giderilir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Çocuklarda İştahsızlık Sorunu Nasıl Giderilir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Çocuklarda İştahsızlık Sorunu Nasıl Giderilir?

  Reklam  Çocuklarda İştahsızlık Sorunu Nasıl Giderilir?

  Forum Alev
  Çocuklarda İştahsızlık Sorunu

  cocuklarda istahsizlik sorunu.jpg
  Çocuklarda İştahsızlık Problemi Nasıl Giderilir?
  Çocuklarda yemeği reddetme veya seçici davranma özellikle 2 yaş civarında sık rastlanan olumsuz bir yeme davranışıdır. İştahsızlık, çocuğun besini almak istemesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Anemi, bağırsak parazitleri, hastalıklar çocukta iştah kaybına neden olabilir. Okul öncesi çocuklarda yeme sorunları, büyük ölçüde psikolojik nedenlerle ortaya çıkar. Çünkü beslenme bu dönemde, çocuk ve ailesi arasındaki duygu alışverişini belirtmenin en iyi yoludur. Çocuk tarafından yiyeceğin reddedilmesi, anne babaya karşı kullanılan güçlü bir silahtır. Olumsuz yeme davranışının devam etmesi, ilerde bazı psikolojik sorunlara neden olur.

  SEÇİCİ ÇOCUĞA NASIL DAVRANMALI
  Öncelikle 3 günlük beslenme öyküsü alınır ve enerji, protein ve diğer besin öğeleri miktarları hesaplanır. Çocuklar genellikle içmeyi, yemeğe tercih ederler ve böylece kolayca doygunluk hissi duyarlar. Yemekten 1 saat önce ve yemek sırasında çocuklarının sıvı alımını kısıtlamaları önerilir. Biberon bardakla değiştirilmeğe çalışılır. Günlük süt miktarı 2 su bardağı ile sınırlıdır. Çocuğun besin seçimindeki öncelikleri dikkate alınarak farklı tat, kıvam, renk ve çeşitlilikte besinler sunulur.
  ÇOCUĞU BESLEMENİN PÜF NOKTALARI

  • Yemek porsiyonları annenin kendi ölçüsüne göre değil, çocuğun gereksinimine göre ayarlanır.
  • Yemek için yeterli zaman verilir. Ancak yarım saatten fazla uzamasına da izin verilmez.
  • Bir öğünde verilen besin reddedildiyse, tamamen farklı bir besin denenir. Onun da reddedilmesi halinde, bir sonraki öğüne kadar herhangi bir besin verilmeden beklenir.
  • Ara öğünlerin, küçük porsiyonlar şeklinde olmasına dikkat edilir. Aksi halde bir sonraki ana öğünün yenmesi engellenir.
  • Ödül olarak şeker vgibi besinlerin verilmemesine özen gösterilir.
  • Yiyecekler çocukların kolay yiyebileceği türden hazırlanır. Örneğin, küçük dilimlenmiş havuç, salatalık, küçük şekillenmiş köfte, sigara böreği, karikatürize edilmiş kurabiye, kek vb. besinler çocuklar tarafından kolay tüketilir.
  • Çocuklar anlatılanı değil, gördüklerini taklit ederek öğrenirler. Bu nedenle anne-baba ve çocuğun bakımından sorumlu diğer kişilerin olumlu yeme davranışı içinde olmaları gerekir.
  • Öğünlerin belirli saatlerde yapılmasına dikkat edilir.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuklarda İştahsızlık Sorunu Nasıl Giderilir?

  Reklam  Çocuklarda iştahsızlık sorunları olmakatdır.Bunda hazır besinlerin ve abur cubur yemeklerin de etkisi olmaktadır.Çocuklara ceza ve ödül sistemleri olması gerekmektedir.Bu sistemlerin işe yaradığı dönemler olmaktadır.+ Yorum Gönder
çocuklarda iştahsızlık,  ahmet maranki çoçuklarda iştahsızlık,  cocuklarda istahsizlik,  cocuklardaki istahdizligin
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi