Kalın Bağırsak Nedir Görevleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kalın Bağırsak Nedir Görevleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Kalın Bağırsak Nedir Görevleri Nelerdir

  Reklam  Kalın Bağırsak Nedir Görevleri Nelerdir

  Forum Alev
  kalın bağırsak nerededir,kalın bağırsak ne demek,kalın bağırsak ne işe yarar
  Kalın Bağırsak

  Kalın bağırsak oldukça hacimli, birçok parçaya bölünmüş bir borudur.

  Ortalama 130 – 160 cm. uzunluğunda ve 6 – 8 cm. çapındadır. Görevi; ince bağırsaklarda emilenemeyen maddelerden ibaret kimusu konsantre edip dışarıya atmaktır. Bu konsantrasyonda su ve elektrolit emilimi önemli rol oynar.

  Kalın bağırsak mükozası, ince bağırsak mükozasından farklıdır. Epitelin yüzeyi düzdür. Kalın bağırsak hareketleri ince bağırsağa göre daha zayıf ve yavaştır. Karıştırıcı ve boşaltıcı hareketler vardır. Boşaltıcı hareketler günde ancak birkaç defa meydana gelir.

  Kalın bağırsakta enzim oluşmaz, enzimden yoksun bir müküs salgısı vardır. Bu, hiçbir sindirim enziminin etkili olmadığı selülozu parçalar.


  Kalın bağırsak, daha çok suyun geri emiliminde rol oynar. Bu emilim oldukça önemlidir. Günde 500-1500 mlt. arasında değişir. Kalın bağırsakta ayrıca; inorganik tuzlar, bir miktar glikoz, kısa zincirli yağ asitleri emilir.

  Dışkının su miktarını kalın bağırsak düzenler. Dışkı; safra pigmentleri, sindirilmemiş besin parçaları, kalın bağırsak müküsü, ölü bağırsak hücresi artıklarından oluşur. Kalın bağırsaktan günlük atılan feçes miktarı 200 – 400 gr. dır. Bunun %70′i su, %30′u katı maddedir. Alınan besin maddelerinin kolondan atılma süreleri genellikle 10 – 90 saattir. Baryum için ise 24 – 48 saattir.

  Bağırsaklarda kalan vücu*da yararsız maddelerin artık vücut dışı*na atılması gerekir. İşte kalın bağırsağın görevi bu kalıntının suyunu emerek dışkıyı oluşturmaktır. Bu işlem ortalama altı saat sürer, dışkının oluşması işle*minde bakteriler de rol oynarlar ve çe*şitli mayalanma ve çürüme olaylarının gerçekleşmesine yolaçarlar. Çıkan kalın bağırsak, enine kalın bağırsak ve inen kalın bağırsaktan geçen vücuda yararsız maddeler anus yoluyle vücut dışına atılırlar. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kalın Bağırsak Nedir Görevleri Nelerdir

  Reklam  Kalın bağırsak insanların sindirim sistemlerinde önem taşımaktadır.yemeklerin besinlerin vitaminlerin emildiği yer olan kalın bağırsak bazı durumlarda görevlerini yapmadığı zaman insanların vitaminleri almaları zor olmaktadır.+ Yorum Gönder
kalin bagirsak gorevleri kısa
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi