İlk yardımı nasıl yapmak gerekir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden İlk yardımı nasıl yapmak gerekir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  İlk yardımı nasıl yapmak gerekir

  Reklam  İlk yardımı nasıl yapmak gerekir

  Forum Alev
  İlk yardımı nasıl yapmak gerekir
  Düşünün! Allah korusun, canınızdan çok sevdiğiniz bir kişi yaralı, ambulans da trafiğe takılmış, gelmek bilmiyor.Bir şeyler yapmazsanız, hayatı tehlikeye girecek. Ne yapacağınızı, nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz, kitap karıştırmaya, ne yapacağınızı öğrenmeye zamanınız olmayabilir. İlk yardım bilgilerini, gerekli olmadan önce, adınız gibi öğrenin. Örneğin kanamalarda ilk yardım kurallarını iyi biliyorsanız, atardamarı kesilmiş bir yaralıda sadece parmağınızı bastırarak - eğer doğru yere bastırıyorsanız- hayat kurtarıcı olabilirsiniz.

  Sakin olun:
  Panik, doğru kararı vermenizi engeller. Önce bir iki derin nefes alıp durumu kavramaya çalışın, sonra da ne yapacağınızı kararlaştırın.

  Hastayı da sakinleştirin:
  Hastanın paniği şikayetlerini arttırabilir. Ayrıca hareket etmeye çabalaması da sorunun artmasına neden olabilir. Omuzuna koyacağınız bir el, sakin bir sesle size güvenmesini ve ona yardımcı olacağını söylemeniz, rahatlamasına yol açar. Böylece size daha çok yardımcı olabilir.

  Yaşam belirtilerini kontrol edin:
  Hastaya yaklaştığınızda öncelikle solunum ve dolaşım gibi yaşam belirtilerini kontrol edin. Kalbi atmıyorsa kalp masajı, solunumu yoksa yapay solunum gereklidir. Kalp atışı kontrolsüzse ve atmıyorsa yapılacaklar için kalp durması bölümüne, solunum kontrolsüzse ve durması halinde yapılacaklar için solunum durması bölümüne bakınız.

  Hareket ettirmeyin:
  Hastayı sakinleştirdikten sonra herhangi bir ağrısı olup olmadığını öğrenin. Yoğun ağrısı olan yeri hareket ettirmeden dikkatlice gözleyin, kanama ve şekil bozukluğu olup olmadığına bakın. Şekil bozukluğu varsa düzeltmeye çalışmayın, olduğu gibi sabitleyerek hareketsiz hale getirme yolları arayın..Boynunda şiddetli ağrı varsa başını hareketsiz hale getirmeye çalışın. Boyun omurlarındaki kırık tüm vücudun yaşam boyu felçli kalmasına neden olabilir. Ambulans gelinceye kadar yattığı yerde kalması daha doğru olabilir.

  Yardım çağırın:
  Siz hastayla ilgilenirken başkalarının profesyonel sağlık yardımı çağırmalarını sağlayın. Eğer yalnızsanız, hastayı güvenceye aldıktan sonra yardım çağırmaya gidin. Acil yardım ekiplerine Türkiye'nin her yerinde 112 numaralı telefondan ulaşılabilir. Aradığınızda, sakin bir şekilde, hastanın durumu ve bulunduğu yer hakkında ayrıntılı bilgi verin. Ambulans gelinceye kadar hastanın yanından ayrılmayın. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: İlk yardımı nasıl yapmak gerekir

  Reklam  İlk yardım hemen olay yerinde yapılır.Bu arada hemen ambulans çağrılmalıdır.Sağlık görevlileri gelene kadar hasta yaşatılmaya çalışılır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi