Stresin belirtileri nelerdir ?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Stresin belirtileri nelerdir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Stresin belirtileri nelerdir ?

  Reklam  Stresin belirtileri nelerdir ?

  Forum Alev
  stres belirtileri hakkında sizlere güzel bir bilgi .
  Stres belirtileri


  Her şeyin üstünüze geldiğini hissediyor ve hatta fiziki sağlığınızın da bozulduğunu fark ediyorsanız, stres seviyenizi kontrol edemeyecek noktaya geldiniz demektir. Çünkü stres genellikle kontrol edilemeyecek düzeye geldiğinde kendini belli eder.

  Her insanın stres seviyesi farklıdır, bu nedenle hangi aşamada kontrol edilemez hale geldiği her insanda farklılık gösterir. Kimi insanlar ölüm, ayrılık gibi durumlarda bile sakin kalabilirken, kimi insanlar için kısa süre gecikmiş borç bile ciddi bir mesele olabilir.

  Her kişinin stres seviyesi farklı olsa da stresin belirtileri genellikle benzerlik gösterir. Bunlar fiziksel ve psikolojik olarak ikiye ayrılır.

  Stresin psikolojik belirtileri

  * Dengesiz ruh hali
  * Depresyon
  * Huzursuzluk
  * Uyku bozukluğu
  * Zihinsel performans eksikliği
  * Konsantrasyon güçlüğü
  * Unutkanlık

  Stresin fiziksel belirtileri

  * Mide ekşimesi
  * İştahın azalması ya da fazla yemek yeme
  * Değişken bağırsak alışkanlığı, ishal ya da kabızlık nöbetleri
  * Nefes alıp verme sorunları
  * Astım
  * Çarpıntı
  * Migren
  * Terleme

  Bu belirtilerin bir veya birden fazlası sizde bulunuyorsa öncelikli olarak hayatınızdaki stres faktörlerini ortadan kaldırmanız gerekir.

  Bazı hallerde ise o stres faktöründen kaçmak mümkün değildir. İşte bu aşamada, bunun etkilerini en aşağı düzeye çekmek tek başına mümkün olmayabilir. Bu durumda alacağınız profesyonel destek sizi en doğru şekilde yönledirir.

  Stresle birlikte gelecek depresyon hali, durumun daha içinden çıkılmaz bir hâl almasına yol açacağından, ileriki stresin etkilerini azaltmak daha zor olur. Tedbirin baştan alınması hem fiziki hem de ruhsal sağlığınızı olumlu yönde etkiler.

  alıntı 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Stresin belirtileri nelerdir ?

  Reklam  İnsanların beyinleri yorgun olduğu zaman ve stresli oldukları zaman vücutları da alarm vermektedir.Bunlar arasında unutkanlık mide ağrıları yanmaları olabilmektedir.Saç dökülmesi gibi her yeri etkileyen fiziksel yorgunluklar olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi