Kalp krizi nasıl olur?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kalp krizi nasıl olur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Galus
  Özel Üye
  Reklam

  Kalp krizi nasıl olur?

  Reklam  Kalp krizi nasıl olur?

  Forum Alev
  Kalp krizi belirtileri nasıl olur.


  Göğüs kemiğinin arkasındaki göğüs ağrısı kalp krizinin en önemli belirtisidir fakat, özellikle diyabet hastalarında ve yaşlılarda, bu ağrı çok belirsiz olabilir yada hiç hissedilmeyebilir sessiz kalp krizi. Ağrı sıklıkla göğüsten omuz yada kollara, ense, dişler, çene, karın veya sırta doğru yayılır. Bazen ağrı sadece bu bölgelerden birinde hissedilir.

  Bazı hastalarda sadece fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen göğüs ağrıları olabileceği gibi, bazen damarların ani olarak tıkanması sonucu gelişen, şiddetli göğüs ağrısıyla başlayan ani ölüme yol açabilen kalp krizi de ortaya çıkabilir.  Kalp Krizi Belirtileri

  Kalp dinlenirken 1 dakika da 60 ile 80 arasında tüm vücuda kan pompalayan bir organımızdır.

  Vücudun tüm kan ihtiyacını karşılar. Aynı zamanda kalbinde beslenmesi gerekir. Besinleri koroner arterler sağlamaktadır. Kalbi besleyen bu damarların dolaşımında bir sorun oluştuğunda koroner yetersizlik söz konusudur. Koroner yetersizlik, koroner damarlardaki darlıkların seviyesine ve yerine göre değişmektedir.

  Koroner kalp hastalarında aktivite veya dinlenme esnasında ortaya çıkan göğüs ağrıları meydana gelebilir. Damarların ani tıkanması sonucunda gelişerek şiddetli göğüs ağrısı ile başlayan ve ölüme yol açabilen kalp krizi riski vardır.

  Kalp Krizi Belirtileri
  Kalp krizi, kalp krizine neden olan evrelerin uzun yıllar boyunca birikerek oluşturduğu ciddi ve aniden olan bir sağlık problemidir. Bugün tüm dünyada başta gelen ölüm nedenlerinden biri de Kalp Krizi’dir. Kalp krizi belirtileri bu alanda bilgiye sahip kişiler tarafından kolayca fark edilebilir. Kalp krizi belirtileri ve nedenleri konusunda yeteri kadar bilgisi olmayan kişiler ise hayati risk taşımaktadır.

  Kalp Krizi Belirtileri şöyle sıralanabilir;

  * Göğüs kafesinin ortasında birkaç dakikadan uzun süren sıkışma, baskı, ağırlık ve huzursuzluk hissi,
  * Boyuna, omuzlara yada kollara yayılan göğüs ağrısı
  * Baş dönmesi, bayılma, baygınlık, bulantı ve soğuk terleme ile beraber göğüs kafesi problemleri

  Kalp Krizi Nedenleri için örnek vermek gerekirse;

  * Sinir ve stres
  * Yüksek tansiyon
  * Fazla sigara tüketimi
  * Aile ye özgü kalıtsal nedenler
  * Fazla tuz, yağ ve kolesterolü yüksek besinlerin tüketimi
  * Diyet kurallarına uygun davranmamak
  * Sağlıklı ve düzenli beslenmemek 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kalp krizi nasıl olur?

  Reklam  İnsanların hayatları boyunca yanlış yaptıkları şeylerin bedelini sağlıkları ile ödemektedir.Bunların başında kalp krizleri gelmektedir.Beslenmelerin doğru olmaması,stres gibi nedenlerin kalp damarlarını tıkaması ve kalp krizini meydana getirmektedir.Zararlı alışkanlıklardan da uzak durmak gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi