Bazı İlaçlar Piyasadan Kaldırılacak

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Bazı İlaçlar Piyasadan Kaldırılacak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  Bazı İlaçlar Piyasadan Kaldırılacak

  Reklam  Bazı İlaçlar Piyasadan Kaldırılacak

  Forum Alev
  Actifed surup.jpg


  Çocuklar için kullanılan 'Actifed şurup' ve 'Kanfleks serum' piyasadan çekilecek..


  Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, fazla miktarda etken madde içeren bir serum ile içerisinde yabancı madde bulunduğu tespit edilen ve daha çok çocuklar için kullanılan bir şurubun piyasadan geri çekilmesini istedi.

  Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Eczacılar Birliği, il sağlık müdürlükleri ve ilgili ilaç firmalarına gönderilen yazıda, “Kanfleks yüzde 5 dekstroz sudaki solüsyonu 1000 ml.” adlı serumun, yapılan incelemede sonucu içerisindeki etken madde miktarının yüzde 10.2-10.8 oranından fazla olduğunun belirlendiği ifade edildi.

  Bu nedenle serumun eczanelerden, ilaç depolarından ve hastanelerden geri çekilmesi istendi. Ayrıca çocukların alerjik rahatsızlıklarında kullanılan “actifed şurup”un da içerisinde yoğun miktarda yabancı madde içermesi nedeniyle geri çekilmesi kararlaştırıldı.
 2. 2
  Gönülce
  Özel Üye

  --->: Bazı İlaçlar Piyasadan Kaldırılacak

  Reklam  Actifed 01417 no'lu soğuk algınlığı şurubunda yabancı madde tespit eden Sağlık Bakanlığı ürünü toplattı.

  Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, 26 Kasım tarihinde Actifed'in 01417 seri numaralı ürününde yabancı madde gördüğünden ötürü üretici firma GlaxoSmith-Kline'dan ürünün bu serisini geri çekme işlemi talep etti. Firmanın açıklamalarına göre, piyasadan 29 bin 550 kutu ilaç geri çekilecek. İlacın depo, hastane ve eczanelerden geri çekme işlemine devam ediliyor.

  TEK SERİ İÇİN

  Çocuk hastalıkları Doktoru Murat Kandemir, direkt tedavi edici etkisi olmayan bu ilacın 1985 yılından bu yana soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesinde kullanıldığını belirtti. İlacın üretici firması GlaxoSmithKline ise uzun yıllardır bu ilaçla tedaviden yarar görmüş hastalar ve bu ilacı medikal tedavide gerekli gören hekimler açısından kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti. Firma, geri çekme işleminin bütün Actifed'ler için değil, içinde yabancı madde görülen tek bir seri için uygulandığını açıkladı.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi