Yakindan TV izlemek göz bozar mı?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Yakindan TV izlemek göz bozar mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DereeN
  Usta Üye
  Reklam

  Yakindan TV izlemek göz bozar mı?

  Reklam  Yakindan TV izlemek göz bozar mı?

  Forum Alev
  Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Savaş Eriz, yakından televizyon izleme, bilgisayar başında oturma, elişi yapma veya çok kitap okumanın gözü bozmadığını, sadece gözde var olan bozukluğun ortaya çıkmasına yol açtığını söyledi.

  İnsanların gözünde bozukluk varsa yakından televizyon izleme, bilgisayarın başında saatlerce çalışma gibi aşırı yükün getirdiği sonuç olarak gözde bozukluğun ortaya çıktığını savunan Eriz, "İnsanın göz içindeki kasları tüm diğer kasları gibi belli mimikler idare edebilecek güçtedir. Eğer bunun üzerine gidip aşırı zorlanılırsa kasların gücü biter ve göz bozuklukları ortaya çıkar. Yakından televizyon izlemek, uzun süre bilgisayarın başında oturmak, elişi yapmak, bunlar sadece var olan göz bozukluklarını ortaya çıkarır. Mesela '8 saatten uzun el işi yapamıyorum' veya '12 saat bilgisayarın başında oturuyorum, gözüm kızarıyor' şeklinde şikayetlerle karşımıza gelenler oluyor. Bu zaten bir insanın bünye olarak yapabileceği bir şey değil. Bu şikayetler normal. Kesintisiz 8 saat kullanabileceğimiz hiçbir organımız yok. Gözde böyle bir organ, gözünde insafa ve dinlendirilmeye ihtiyacı var" dedi.  Eriz, bilgisayar başında çok uzun süre oturmak zorunda kalanlara tavsiyelerde bulunarak, "Bilgisayar başında uzun süre oturan her kesin gözü kızarır. Bunun da temel sebebi göz kırpma refleksinin azalması ve ekrandan yayılan ısının göz yaşını buharlaştırması. Bilgisayar başında 3-4 saat üzeri kesintisiz vakit geçiren insanların günde 3-4 kere suni göz yaşı damlasını kullanmasını tavsiye ediyorum. Fazla kullanılması gibi bir problem olmaz. Bir alerjik reaksiyon gelişirse damla kullanımı kesilir" diye konuştu.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Yakindan TV izlemek göz bozar mı?

  Reklam  Genetik yatkınlıktan dolayı ya da mikropların bulaşmasından dolayı gözlerde oluşan bozukların ortaya çıkmasına neden olan televizyon yeni hastalıklar meydana getirmez sadece bunların ilerlemesine neden olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi