Hapşırma Refleksi Neden Önemlidir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Hapşırma Refleksi Neden Önemlidir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Hapşırma Refleksi Neden Önemlidir?

  Reklam  Hapşırma Refleksi Neden Önemlidir?

  Forum Alev
  Bizim için sıradan olan, vücudumuzdaki olağan tepkiler, aslında mucizevi bir sistemin parçasıdır. Ateşimizin yükselmesinden, bayılmaya, hapşırmaktan, bronzlaşmaya kadar her biri aslında bu son derece hassas mekanizmanın parçasıdır.


  • Hapşırma, burun mukozasında bulunan ve rahatsızlık verebilecek herhangi bir maddenin dışarı atılması ihtiyacı nedeniyle meydana gelen bir reflekstir. Hapşırarak burundan şiddetli bir şekilde hava çıkarılmış olunur.

  • Burun mukozasında rahatsızlık veren herhangi bir madde, bu siniri uyarınca beyne mesaj iletilmiş olur. Bunun karşılığında da, beyindeki refleks merkezleri tarafından hapşırma tetiklenir.

  • Hapşırma esnasında yüz, göğüs ve karın kaslarının birçoğu kasılır. Bu kasılmalar, birbiriyle paralel bir sistem içinde gerçekleşir. Bu paralellik için gerekli program da, beyinde ve omurilikte yer alır. Bu nedenle de, hapşırma hissi başladığında, onu durdurmak çoğunlukla mümkün olmaz. Zaten meydana gelen basınç nedeniyle kılcal damarlarda zedelenmeye de yol açabileceği için, hapşırmanın tutulmaya çalışılması önerilmez.

  • Hapşırmadan sorumlu olan sinirler, aynı zamanda gözün dış yüzeyindeki kornea ile de ilişkilidir. Bu nedenle, hapşırdığımızda genellikle gözler de yaşarır. Ve gözler açık tutulamaz.

  • Burun solunum yollarımızın giriş kapısıdır. Buradan hava girişini engelleyen, rahatsızlık veren herhangi bir durumda bir koruma olarak hapşırma refleksi devreye girmektedir. Bu refleks ile tamamen istem dışı bir biçimde ani ve çok şiddetli nefes vermiş oluruz.


  Biz farkında bile değilken bizim adımıza koruma altına alınan vücudumuz, Yüce Allah'ın kusursuz yaratışını gözler önüne seren sayısız delillerden sadece birini oluşturmaktadır.

  Bu makale, Önce Vatan gazetesinde 04 Nisan 2007 tarihinde yayınlanmıştır.
 2. 2
  Genç.bjk
  Bayan Üye

  --->: Hapşırma Refleksi Neden Önemlidir?

  Reklam  bilgilendirdiğin için tşk.ederim
  emeğine sağlık:)
 3. 3
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  GeneLini BiLmiyordum...
  Bir Kaçını BiLiyordum Sadece...
  FazLa BiLgiden Zarar GeLmez...:D
  SağoLasınızz:rolleyes:
 4. 4
  prenses__90
  Üye
  ayyy gerçekten habersiz iyi dostlarmzda varmış

 5. 5
  mum
  Özel Üye
  genç.bjk, l MaD gİrL l ve prenses_90 sizlerde sağolun:)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi