Vücuttan parça almadan kanser teşhisi !!

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Vücuttan parça almadan kanser teşhisi !! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  eftalya_
  Yeni Üye
  Reklam

  Vücuttan parça almadan kanser teşhisi !!

  Reklam  Vücuttan parça almadan kanser teşhisi !!

  Forum Alev
  Akdeniz Üniversitesi'nde görev yapan Doç. Dr. Murat Canpolat tarafından geliştirilen optik biyopsi tekniğiyle kanserli hücreler vücuttan operasyonla parça alınmadan anında teşhis edilmeye başlandı.
  [IMG]http://www****nturk.com/images/bt/kanser5hbr77.jpg[/IMG]
  Antalya Teknokenti'nde SpektraPath adlı şirketi de kuran Doç. Dr. Murat Canpolat, ABD'nin Los Alamos kentinde kanserli hücreler üzerinde başladığı çalışmalarını Antalya'da sürdürüyor.

  Los Alamos'ta kanser hücresi üzerine lazer ışığı gönderip yayılımına baktıklarını belirten Canpolat, bu işlem sırasında meydana gelen ışın spektrumunda normal hücre ile kanserli hücreleri birbirinden ayırt ettiklerini söyledi.

  Los Alamos'taki çalışmaların tamamının dışarıdaki kültür hücreleri üzerinde yapıldığını belirten Canpolat, daha sonra bu laboratuvardan ayrılarak Florida kentinde kurduğu şirkette, aynı sistemi doku üzerinde kullanmayı denediğini ve başarılı olduğunu dile getirdi.

  Geliştirdiği sistem için ABD'den patent aldığını anlatan Canpolat, sistem sayesinde kanser şüphesi bulunan kişilerin vücudundan operasyonla parça alınmasına gerek kalmayacağını vurguladı.

  Rahim ağzı ve deri kanseri

  Sistemi rahim ağzı ve deri kanseri için teşhis, beyin kanserinde de kanserli dokunun sınırlarını belirlemede kullandıklarını anlatan Doç. Dr. Canpolat, "Sistem aslında bütün kanser türleri için kullanılabilir. Ancak hepsi için ayrı ayrı çalışmak gerekiyor. Çünkü doku yapıları, ışın etkileşimleri farklı olabiliyor" dedi.

  Canpolat, Akdeniz Üniversitesi'nde rahim ağzı kanseri teşhisi konan 60 hasta üzerinde deneyler yaptıklarını anlattı.

  "Rahim ağzı kanserinde dokudan hücre alınıp, patolojiye gönderiliyor.Hücrede kanser belirtisi varsa, biyopsi yapılıyor. İleri boyuttaysa ameliyata alıyorlar. Bu pahalı bir süreç. Patologlar araya giriyor, zaman kaybediliyor. Biz bu hastalarla ilk aşamada hastaya dokunmadan çalıştık. Biyopsi yapılan hastalardan alınan parçalar üzerinde patolojiye gitmeden önce optik biyopsi tekniği ile ölçüm yaptık.

  Kendi sonuçlarımızla patoloji sonuçlarını karşılaştırdığımızda yüzde 91.6 başarılı olduğumuzu gördük. Kullandığımız sistem tamamen güvenilir ama yeni bir sistem olduğu için henüz üzerindeki çalışmalar sürüyor."

  Sonuç hemen alınıyor

  Doç. Dr. Murat Canpolat, optik biyopsi tekniğinin bir diğer avantajının da sonucun hemen alınması olduğunu söyledi.

  Normal sistemde sonuçların bir hafta içinde ancak alınabildiğini hatırlatan Canpolat, bu süre içinde hastanın psikolojik olarak çok zor bir dönem geçirdiğini, sonuçta ise yüzde 70'lik bir bölümün kanser olmadığını öğrendiğini vurguladı.

  Patoloji sonuçlarının çıktığı bir hafta sonunda eğer kanser görülmemişse kişinin gereksiz yere operasyon geçirdiğini belirten Canoplat, optikbiyopsi sayesinde kişilerin ameliyat izlerinden de kurtulacaklarına işaret etti.

  Doç. Dr. Murat Canpolat, sistemin bir spektrometre, fiberoptik kablolar ve dizüstü bilgisayardan oluştuğunu dile getirdi.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Vücuttan parça almadan kanser teşhisi !!

  Reklam  Kanserin teşhis edilebilmesi için vücudun herhangi bir yerinden alınan parça ile anlaşılmaktaydı. Fakat artık buna gerek kalmadan hormonlardan yapılan deneyler sonucunda da anlaşıldığı görülmüştür.+ Yorum Gönder
vücuttan parça alınması
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi