Dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız?

  Reklam  Dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız?

  Forum Alev
  Dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız?

  Diş fırçalamanın bir tekniği olduğunu belirten uzmanlar, kurallara uyulmaması durumunda diş etlerinin aşındığını, sağlıksız bir ağzın da vücuttaki dengeleri bozduğunu vurguluyorlar  İnsan vücudunda en fazla mikrobun bulunduğu organlardan biri de ağız. Ağız bakımının doğru yapılmaması durumunda vücuttaki mikrop dengesi bozulduğundan, diğer organların zarar görme olasılığı artıyor. Kana karışan mikroplar kalp, böbrek ve beyni olumsuz yönde etkileyebiliyor.

  Diş fırçalamaktaki amaç, dişlerin üzerine yapışmış ve gözle görülemeyen birikintileri temizleyerek, sağlıklı bir ağza sahip olmak. Bunun içinse düzenli temizlikten kaçınmamak gerekiyor.
  Diş Hekimi Abdurrahman Özkömürcü, dişlerin günde iki defa fırçalanması gerektiğini, diş ipinin ise iki günde bir uygulanması gerektiğini söyledi.

  Özkömürcü, doğru diş fırçalamanın yöntemini şöyle sıraladı:

  Orta sertlikte bir fırça üzerine fırçayı ıslatmadan, bezelye büyüklüğünde macun sıkıldıktan sonra üst çenede arkadan başlayarak fırçanın yarısı diş etinde yarısı dişte olmak kaydıyla çok nazik bir basınç uygulayarak fırçalamaya başlanır.
  Fırçayı oynatmadan küçük dairesel titreşim hareketleri yapılır. 20 kez titreşim yapıldıktan sonra üst çenede aşağı doğru, alt çenede yukarı doğru süpürme hareketi yapılır. Daha sonra fırçayı bir boy ilerleterek işlem tekrarlanır.
  Dişlerin bütün yüzeyleri üzerinde aynı işlem tekrarlanarak fırçalama bitirilir
  Bakteri plağının fırçalama ile ara yüzeylerden temizlenmesi mümkün olmamaktadır. Bunu için diş ipi kullanılır. İki elde tutulan diş ipi işaret ve baş parmağıyla yönlendirilerek iki diş arasına yerleştirilir. İp, bir yandaki dişe yaslanarak aşağı doğru hareket ettirilir. Sonra aynı aralıkta öndeki dişae yaslanıp ipi aşağı doğru hareket ettirerek bütün dişlerin ara yüzleri temizlenir.
  Fırçalama işlemi sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce iki kez; diş ipi ise iki günde bir uygulanır.

  PÜF NOKTALAR

  Diş fırçalarken fırça fazla bastırılmamalı.
  Sağlıklı dişetlerinde sert fırça, kanayan dişetlerinde ise yumuşak fırça kullanılmalı.
  Fırçalama sırasında kan dolaşımına yardımcı olması için diş etine de masaj yapılmalı.
  Diş macunu çok kullanılmamalı. Fazla macun kullanımı diş etlerini eritiyor.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız?

  Reklam  Dişleri beyazlatmanın önemli olduğu kadar ilerleyen yaşlara kadar sağlıklı kalmalarını sağlamakta önem verilen bir amaçtır. orta halli olan bir fırça ile dairesel hareketlerle fırçalandığında doğru temizlenmiş olur ve dişler aşındırılmamış olur.+ Yorum Gönder
dişlerimizi günde kaç kez fırçalamalıyız,  günde kaç kez dişlerimizi fırçalamalıyız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi