İmamı Malik Kimdir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sahabeler ve Alimler Bölümünden İmamı Malik Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  İmamı Malik Kimdir?

  Reklam  İmamı Malik Kimdir?

  Forum Alev
  İmamı Malik'in Hayatı
  İmamı Malikin eserleri
  İmamı Malik Biyografisi
  Maliki mezhebi imamı  Cennet ile müjdelenmiş olan Ehl-i sünnet vel-cemaatin dört büyük mezhebinden biri olan Maliki mezhebinin reisidir.

  Adı, Malik bin Enes’dir. 90 (m. 709) senesinde Medine'de doğdu. 179 (m. 795)’de yine Medine'de vefat etti. Eshab-ı kiramdan olan dedesi Ebu Amr'dır.

  İmam Malik bin Enes en sağlam rivayetlere göre hicri 93 yılında Medine'de dünyaya geldi. Hadis konusunda uğraşan bir ailenin çocuğu olması dolayısıyla kısa sürede bu konuda mesafe almıştır. Küçük yaşta ünlü alim İbn-i Hürmüz'ün yanına verilmişve 13 yıl O'nun yanında kalmıştır. Onyedi yaşında ders vermeye başlayınca O'na gösterilen alaka hocalarına gösterilen alakadan fazla olmuştur. Ebu Hanefi kendisinden onüç yaşküçük olduğu halde O'nun önünde diz çökerek ders almıştır.

  İmam-ı Malik hakkında yazılan eserlerde genelde O'nun hafıza ve zekasının çok üstün olduğu sabır ve tahammülde örnek olduğu ihlası feraset heybeti üzerine yoğunlaşıyor.

  Hadis ilminde büyük bir yeri olan İmam Malik rivayetlerin sahihliği konusunda çok titizdi. Hadis rivayet edenleri iyice araştırır ve ancak güvenilir olanların rivayetlerini alırdı.

  İmam Malik fetva vermekte acele davranmazdı. Kendisine bir mesele sorulduğunda "sen git ben bu meseleyi araştırayım"derdi. Bu davranışının sebebini soranlara "ben fetvaların hesabını vereceğim. Çok çetin kıyamet gününden korkuyorum"derdi.

  Ebu Hanefi gibi İmam Malik'te Emevi halife El Mansur'un gazabına uğramışve hapishanelerde günlerce işkence görmüştür. Fakat El Mansur yıllar sonra hatasını anlayarak Hicaz'da İmam Malik'ten özür dilemiştir.

  Ömrünün son yıllarını rahatsızlıklarla geçiren İmam Malik hicri 179'da Medine'de vefat etti.

  Günümüzde Trablus Libya Tunus Fas Hicaz Mısır Cezayir ve Afrika sahillerinde Maliki mezhebine mensup müslümanlar mevcuttur.

  Eserleri :

  İmam Malik'in en önemli eseri kırkyılda yazdığı "Muvatta"isimli eseridir. 100 binden fazla hadis üzerinde yaptığı çalışmalar sonucu eserinde 1.720 hadis kullanmıştır. İmam-ı Şafii bu eser için şöyle söylemiştir: "Yeryüzünde Kitabullahtan sonra İmam-ı Malik'in Muvatta'sından ziyade doğru olan bir kitap yoktur. 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: İmamı Malik Kimdir?

  Reklam  dört büyük mesepten biri olan maliki meshebinin kurucusu imam malik bin enes tir iyi bir eğitim almış zekası sabrı ve inancı ile çok farklı olduğunu daha küçük yaşlarda göstermiş değerli bir insandı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi