Hz.Alinin kısaca hayatı özeti

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sahabeler ve Alimler Bölümünden Hz.Alinin kısaca hayatı özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Hz.Alinin kısaca hayatı özeti

  Reklam  Hz.Alinin kısaca hayatı özeti

  Forum Alev
  Hz.Alinin kısaca hayatı
  Hz. Ali (as) hicretten 23 yıl önce Receb ayının onüçüncü gününde Mekke´de Kaabe´nin içinde dünyaya geldi. Babası Ebu Talib annesi Esat Kızı Fatime´dir. 6 yaşında iken Peygamberimiz onu kendi evine götürdü. Terbiye ve himayesini bizzat kendisi üstlendi. Hz. Ali (as) Peygambere ilk iman getiren kimsedir. O her zaman Hz. Peygamber (saav) ile beraberdi.

  Hz. Muhammed (saav) Medineye hicret ettigi gece Kafirler Peygamberin evine gelipte onu öldürmek istediklerinde Hz. Ali (as) yatağına yatmıştı. Hz. Ali (as) Peygamberin kızı Hz. Fatime (as) nin eşi idi. Hz. Muhammed (saav) Medineye hicret ettiginde müminler arasında kardeşlik bağı icad etti ve Hz. Ali (as) mı kendi kardeşi olarak seçti.

  Resulullah döneminde gerçekleşen savaşların çoğunda, müslümanların zaferi, Hz. Ali (as) nin kılıcıyla gerçekleşmiş, bu savaşlardaki fetihleri yüzünden Hz. Muhammed (saav) ´´Ali´den yigit ve Zülfikar´ dan başka kılıç yoktur,, diyen Hadis´i Kudsi de Hz. Ali (as) yi övmüştür. Yine Hendek savaşında, İslam ordusuna korku ve dehşetin hakim olduğu bir sırada, müşriklerin en büyük kahramanı olan Amr bin Abdeved´i yere seren Hz. Ali (as) nin kiliç vuruşu, hadislere göre bütün insan ve cinlerin ibadetinden daha faziletli bilinmiştir.

  Caferi inancına göre, Hz. Ali (as) ilahi emir geregi Hz. Peygamber (saav) rin halifesi olan 12 masum İmamların ilkidir. Maide Suresinin 67. Ayetine göre Hz. Muhammed Mustafa (saav) son veda Hac´cında Hz. Ali (as) yi kendi yerine Halife seçmistir. Ama Hz. Peygamberden sonra bazı sebeblerden dolayı ilk 3 halife döneminde Hz. Ali (as) hilafet zahiriyesi tahakkuk etmemiştir. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Hz.Alinin kısaca hayatı özeti

  Reklam  Hz. Ali'nin (r.a) hayatı çok güzel 3. 3
  Ziyaretçi
  Sağol çok güzel kısa ve öz bilgi. 4. 4
  Ziyaretçi
  Peki ne zaman vefat etti.

 5. 5
  Ziyaretçi
  saolun cok iyi

 6. 6
  Ziyaretçi
  Tesekurler isime yaradi

+ Yorum Gönder
hz alinin hayatı kısaca,  hz alinin hayatı kısa,  hz ali nin kısaca hayatı,  bir sahabenin hayatı kısa,  bir sahabenin hayatı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi