Selanik Modeli Bolero ve Yapılışı

+ Yorum Gönder
Örgü Dantel ve Şal Bolero Panço Örgüleri Bölümünden Selanik Modeli Bolero ve Yapılışı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Selanik Modeli Bolero ve Yapılışı

  Reklam  Selanik Modeli Bolero ve Yapılışı

  Forum Alev
  Kırmızı bolero yapılışı

  YAKA.5 NOLU ŞİŞ İLE 44 İLMEK BAŞLAYIP 110 CM UZUNLUĞUNDAKİ DİKDÖRTGEN PARÇAYI SELANİK ÖRÜN

  SELANİK MODELİ:

  İPİ ÖNE GEÇİRİN İLMEĞİ TERSTEN BOŞA ALIN 1DÜZ ÖRÜN VE SIRAYI BU ŞEKİLDE TAMAMLAYINSONRAKİ SIRADA İPİ ÖNE ALIN 110 CM'İN 40CM'Nİ (ORTALAMA 67 İLMEK)ARKA SIRT İÇİN AYIRIP ŞİŞE GEÇİRİN

  SAĞ VE SOL KOL İÇİN 35'ER CM AÇIKTA BIRAKIN 67 İLMEKTEN KOL OYUNTUSU İÇİN HER SIRADA BİRER İLMEK KESİN VE HER 10 SIRADA BİR 2 SIRA SELANİK ÖRÜN

  KOL:32 İLMEK BAŞLAYIN 42 CM DÜZ ÖRÜP 50 İLMEĞE ÇIKARIN SONRA HER SIRADA BİR BİRER İLMEK KESİN TOPLAM KOL BOYU 61 CM OLACAK KALAN 35 CM LİK PARÇALARIN BİTİŞ YERLERİNİ ARKADA KAPATIP 39 İLMEK KALAN ENSE KISMINA SAĞ VE SOLDAN DİKİN GERİ KALAN BÖLÜMÜ KOLLARLA BİRLEŞTİRİN
 2. 2
  ayperim
  Usta Üye

  Cevap: Selanik Modeli Bolero ve Yapılışı

  Reklam  Selanik Modeli Bolero ve Yapılışı

  Selanik Modeli Bolero ve Yapılışı.jpg

  MALZEMELER: 300 gram * 16 ilmek ve 22 sıra =10 cm olacak şekilde ip kullanıyoruz. 200 cm uzunluğunda ve 46 cm eninde dikdörtgen bir parça örerek örgüye başlıyoruz. 200 cm 640 sıra demek. Yalancı selanik örgüyle örülmüş örneği yapmakta zorlandığınız taktirde lastik örgülede örebilirsiniz. Selanik tekniği B şemasında verilmiştir. Uzun dikdörtgen gibi olan bölümleri bir alt sıradaki ilmeğe batarak örüyorsunuz. Boleronun kapşonu için ortadaki 50 cmlik kısmı 25′er cm karşılıklı gelecek şekilde dikiyoruz. Bunun ucunada 10 cm uzunluğunda 8 zincirle 2 kat ettiğimiz iple bir sap oluşturup ucuna püskülü dikiyoruz. Püskülü 22 cm uzunluğunda yapıyoruz.
  1 sıra = 1 kenar ilmek 1 düz 1 ters 1 düz … sıra sonuna kadar bu şekilde tekrar edilir. Sıra sonunda kenar ilmeği bırakın.
  2 sıra = 1 kenar ilmeği 1 ters 1 düz örmeden alınır ve şişin üzerine hemen bir dolama yapılır. tekrar 1 ters 1 düz örmeden alınır ve şişin üzerine bir dolama yapılır. BU şekilde sıra sonuna kadar devam edin. Sıra sonunda kenar ilmek bırakmayı unutmayın.
  3 sıra = 1 kenar ilmeği 1 düz örmeden ve şişin üzerine dolama yapılarak alınır önceki sırada örmeden alınan ilmek üzerindeki dolama ile birlikte ters olarak örülür. 1 düz örmeden sişin üzerine dolama yapılarak alınır ve sıra sonuna değin gidilir.
  2nci ve 3ncü sırayı tekrarlayarak şemaya göre örün. Bence bu selanik örgüyü küçük bir parçada deneyerek iyice bir öğrenin.
  Son derece basit şapka örneğini 2 yüz 2 ters lastik örgüyle yapıyoruz. 80ilmek başlanır (48 cm ). 26 cm ve 58 sıra örünce eksiltmeleri yapıyoruz. Şemadan kolaylıkla takip ederek 5 cm 12 sırada şapkayı bitiriyoruz.
  Şemalarda yaka ve kol kesiminde kaçar ilmek keseceğiniz ve hangi sırada bunu yapacağınız detaylı bir şekilde yazılı. Biraz karmaşık gibi görünsede son derece basit 2 3 5 şeklinde yazılı ise 2 rakkamı kaçıncı sırada arttırma yada eksiltme yapacağımızı… 3 rakkamı kaç ilmeği eksiltip yada arttıracağımızı…5 te örneğin bu kesme yada arttırma işlemini kaç defa tekrarlayacağınızı gösterir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi