Sanalika Kapatıldı!

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Online Oyunlar ve Sanalika Bölümünden Sanalika Kapatıldı! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  By Crazy
  Üye
  Reklam

  Sanalika Kapatıldı!

  Reklam  Sanalika Kapatıldı!

  Forum Alev
  Türkiye'nin en popüler online oyunlarından biri olan Sanalika sanal dünyası kapatıldı! Dün sabahtan (19.01.20111) itibaren Sanalika'ya erişilemiyor. Türk geliştiricilerin yarattığı Sanalika, 2009 yılında Google'ın dünya çapında aratılan kelimelerle ilgili bilgi verdiği Zeitgesit listesine girerek büyük başarı kazanmıştı. Altın Örümcek Web ödüllerinde de birinciliğe sahip Sanalika'nın kapatılması her geçen gün artan internet yasaklarına yeni bir halka daha eklemişe benziyor. Sanalika'ya erişimin neden engellendiğine dair henüz net bir bilgi bulunmuyor; ilerleyen süreçte gelişmeleri aktaracağız.

  Sanalika'nın geliştiricisi Oyun Stüdyosu konuyla ilgili bir basın açıklaması yaparak soru işaretlerini giderdi:

  Sanalika'nın erişime engellenmesi ile ilgili basına, ailelere ve kamuoyuna açıklamamızdır.

  Sanalika.com ve Sanalika.net alan adlarından sunulan interaktif oyun ve sosyal ağımız, ne yazık ki, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın talebi ve Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla erişime engellenmiştir.

  Hemen belirtmek isteriz ki, global pazara şimdilik İngilizce ve İspanyolca dillerinde sunulan, arkasında 3 yıllık emek ve yoğun bir bilgi birikimi bulunan Sanalika markası ve oyunu sadece Türkiye'de 10 milyon üyeye ulaşmıştır. Sanalika, 10 milyon üyesine kendi dünyalarını oluşturabilecekleri ve kendilerini ifade edebilecekleri sanal bir yaşam alanı oluşturmuştur.

  Her yaş grubuna hitap eden sosyal oyun Sanalika'nın arkasında teknik, idari, hukuk ve tasarım ekibi olarak 53 kişinin emeği bulunmaktadır. Sanalika ekibi tarafından, oyun sürekli geliştirildiği gibi, hassas olunması gereken konuların farkındalığından dolayı, üyelerinin büyük bir kısmını oluşturan 7-18 yaş grubu için de özel çalışmalar yapılmıştır.


  Dünyada, Sanalika'nın benzeri olan hiçbir oyunda halen yaş grupları ayrımı yapılmadığından, 18 yaş altı tüm çocuklar yetişkinlerle aynı ortamda bulunabilirken, Sanalika 7-12 ve 13-17 yaş gruplarına özel alanlar açmıştır.
  Çocukların olduğu dünyada, zeka geliştirici oyunlar bulunmaktadır ve sosyalleşmeleri için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Oyun içerisinde, 23 Nisan ve 29 Ekim bayramları kutlanmış, 27 Mart Dünya Tiyatro günü kutlanmış, çeşitli ressamların resimleri sergilenmiş, , çeşitli sanatçıların konserleri düzenlenmiştir.
  Çocukların rahatsız edilmemesi için küfür, argo ve hakaret içerikli üye mesajlarının semantik olarak engellenmesi sağlanmış, rahatsız edici eylemlerde bulunan üyelerin sistemden dışlanması sağlanmıştır.
  Başka bir yaş grubundan herhangi bir kimsenin 7-18 yaş grubunun dünyasına girmesi teknik olarak engellenmiştir.
  Sanalika tarafından ebeveynlere yönelik "Aile Koruma Programı" oluşturulmuş, ebeveynlere çocukları için saat sınırlaması, içerik sınırlaması gibi imkanlar getirilmiştir.
  Sanalika'nın çocuk dünyasında, çocukların eğitilmesi için çeşitli eğitim projeleri yapılmıştır.
  Sanalika'da sosyal sorumluluk projeleri kapsamında çoçukları bilinçlendirme amaçlı çeşitli etkinlikler yapılmıştır ve yapılmaya da devam edecektir.
  Şirketimize başvuran her ebeveyne bilgi verilmiş, sorunları ve şikayetleri çözüme kavuşturulmuştur.
  Zaman zaman Emniyet Müdürlüğü'nden gelen kötü niyetli kullanıcıların IP bilgilerinin kendilerine iletilmesine yönelik yazılara en kısa sürede cevap yazısı yazılarak ve bu konuda her daim eksiksiz bilgi sağlanarak Emniyet Müdürlüğü'ne destek verilmiştir.
  Ancak, çocukların hem eğlenmesini, hem sosyalleşmesini hem de eğitilmesini sağlamak için çalışmaların yapıldığı Sanalika oyunu, ne yazık ki "yargısız infaz" yapılarak çocukların cinsel olarak istismar edildiği, çocuk avcılarının cirit attığı, çocukların psiko sosyal durumunu etkileyecek uygunsuz konuşmaların yapıldığı, çocukların içkiye ve kumara özendirildiği bir ortam olarak değerlendirilerek erişim engelleme kararı verilmiştir.

  Erişim engelleme kararı talebinde delil olarak, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) ulaşan 208 adet şikayet başvurusu, iki adet gazete haberi ile Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün raporu konulmuştur. TİB'in topladığı 208 şikayetin içeriği incelendiğinde, neredeyse çok büyük bir kısmının aynı kalemden çıktığı açıkça görülmektedir. Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün raporunda, çocukların cinsel olarak istismar edildiği, çocukların psiko sosyal durumunu etkileyecek uygunsuz konuşmaların yapıldığı, çocukların içkiye ve kumara özendirildiğinin uzmanlarca tespit edildiğini, ancak bu tespitin neye göre ve nasıl yapıldığı konusunda bir açıklamaya yer verilmemiştir. Dosyada bulunan gazete haberleri ise aynı kurumun Anadolu Ajansı'na servis ettiği haber metinlerinden başka bir şey değildir. Aynı haberlerde, çocukları korumak amacı bahane edilerek bir çok arkadaşlık sitesinin, oyunların ve sosyal ağların kapatılması için gerekli çalışmaların yapıldığından bahsedilmektedir.

  Tüzel kişiliği ve markası sicilde kayıtlı olan; vergisini düzenli olarak ödeyen, ortakları, çalışanları, adresi, telefonları belli olan Sanalika'ya ulaşmak ve rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapmak yerine, sorgusuz sualsiz, cevap ve savunma hakkı vermeden siteye erişimin engellenmesini istemek, bize göre iyiniyetli bir yöntem değildir. Zira, kurumlara ulaşan şikayetler ve bazı konulardaki hassasiyetler rahatlıkla çözüm yoluna ulaştırılabilecekti.

  Erişim engelleme kararının hukuka aykırılığı konusunda hukukçularımızın itirazlarını yapacaklarını, bunun dışında kurum ve marka imajımızı zedeleyen, ailelerin gözünde oyunumuzu zararlı ilan eden, olmadık suçlamalarda bulunan ve şirketimizi gelir kaybına uğratan kişi ve kuruluşlar hakkında tazminat davalarını açacağımızı kamuoyuna bildirmek isteriz.

  Sanalika'nın bazı politikaları eleştirilebilir, -karşı olmakla beraber- Sanalika'nın içinde çocukların bazı kişiler tarafından cinsel istismara uğramalarını ve argo içerikleri engelleyemediği iddia edilebilir, ancak bunları önlemenin yolu siteyi erişime kapatmak ve kafayı kuma gömmek değil, karşılıklı işbirliği yapmaktır. Eğer siteyi erişime engellemek yerine işbirliği yapılabilseydi, oyun içine girebilecek kötü niyetli kişilerin tespit edilmesi ve soruşturulması da mümkün olabilecekti. Bunun dışında, Sanalika gibi oyunlar çocukların eğitimi ve kişisel gelişimi için çok iyi fırsatlar sunabilecektir. Bu tür oyunları ve girişimleri engellemek, ne çocuk istismarını ne de başka suçları azaltabilecektir. Aksine bu tür oyunlar, istismarı engellemek bir yana çocukların eğitilebilmesi için fırsat olarak görülmelidir.

  Dünyadaki hiçbir oyun ya da site, çocuklara yüzde yüz koruma sağlayabileceğini iddia edemez ama yüksek sorumluluğun gerektirdiği bu konu hakkında da kayıtsız kalamaz. Biz Sanalika ekibi olarak, her zaman çocukları korumaya yönelik önlemler almaya çalıştığımızı, ebeveynler için kontrol mekanizmaları oluşturduğumuzu, oyun içinde olabilecek kötü niyetli eylemleri her daim engellemeye çalıştığımızı, bugüne kadar kötüniyetli kişilerin tespiti konusunda yasal makamlara yardımcı olduğumuzu her yerde her zaman söyledik. Bunu her zaman da söylemeye devam edeceğiz.
  Basına, ailelere ve kamuoyuna saygıyla sunarız.

  Sanalika ekibi adına
  Oyun Stüdyosu Ltd. Şti.
  A Gazetesi 2. 2
  wn.enya
  Üye

  --->: Sanalika Kapatıldı!

  Reklam  paylaşım i.in teşekkürler .d
  ama sanalikanın kapatılması çok kötü oldu yaa :( 3. 3
  By Crazy
  Üye
  Evet bende Game Studio da çalışıyorum.(Oyun Stüdyosu)Ve maalesef büyük bir zarar oldu :( 4. 4
  savasacar
  Yeni Üye
  Arkdaşlar ben www.oyunika.com dan girebiliyorum ama şimdi bakımdaymış dün girmiştim

 5. 5
  By Crazy
  Üye
  şu an lütfen dns veya otür sitelerden girmeyin yoksa ömür boyu kapalı kalırız.Ben dediimde size vir video koyacam zaman girersiniz.lütfen

 6. 6
  Sergencik3
  Yeni Üye
  eeee artık nolucak sonsuza kadarmı kapandı güzeldi aslında arada sırada giriyodum :(

 7. 7
  By Crazy
  Üye
  Elbette hayır...Açıklamamızdada söylendiği gibi bir dava söz konusu bundada bu komploları kuranları bulup tazminat davaı açacağız...İyi günler..

 8. 8
  NormanCı
  Özel Üye
  SanaLikanın kapandıgı yok bu kadarda uzaymayaLım bence acıLması söz konusu biLe oLmadan acıLa BiLir kendinizi Üzmeyin... İyi qünLeR FrmAlev Kullanıcıları..:)

 9. 9
  By Crazy
  Üye
  Arkadaşım ben orada çalışıyorum benden dha iyi bilemessin ve yakında açılması söz konusu diyiyorsunda mahkeme ceza süresi 2 yıl ama bunu mahkeme değiştirebilir.Ok

 10. 10
  NormanCı
  Özel Üye
  Aferin o zaman sana (: ßende Counter Strike Sunucusu Oyun Kurucusu.com'da Çalısıorm Biliyormuydun :D ;)

 11. 11
  videocum
  Yeni Üye

  --->: Sanalika Kapatıldı!

  Reklam  iyi olmuş kapatılması

 12. 12
  By Crazy
  Üye
  İster İnan İster İnanma Hacııı Keyfin bilir....

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi