İkbal Gürpınar

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Sanatçı Tanıtımları Bölümünden İkbal Gürpınar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  seco00006
  Usta Üye
  Reklam

  İkbal Gürpınar

  Reklam  İkbal Gürpınar

  Forum Alev
  İKBAL GÜRPINAR KİMDİR?

  1969 Yılında Kırıkkale'de doğmuşum.Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İş İdaresi Bölümü'nde 1 yıl okuduktan sonra 1990 da girdiğim Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nden 1994 yılında mezun oldum.
  Üniversitenin ilk yılından itibaren çalışmaya başladım.Okul içinde açılan sınavı kazanarak Rıfat Aras hocam sayesinde spikerliğe başladım. Sayısız organizasyonda gönüllü sunuculuk,belediye Hastanesi'nde gönüllü hemşirelik yaptım. Bu arada Libya Kültür'deki kursa katılarak makrome eğitimi aldım. 1992'de Türkiye polis Radyosu'na spiker olarak başladım. 1994-95 te Trt'de 25.Saat isimli programla televizyona adım atmış oldum. Daha öncesinde bir boya firmasının Yedi Renk isimli televizyon projesinde ve Anadolu Üniversitesi'nde çekilen makarna programında görev almıştım ama gerçek manada televizyonculuğa Rahmetli Ali Atakul'un prodüktörlüğünü yaptığı 25.Saat'le başladım demek bana daha doğru geliyor.
  1995-97 Arasında çeşitli kozmetik firmalarında organizasyon yöneticiliği yapıp,binlerce kişiye motivasyon ve pazarlama teknikleri dersleri verdim.Daha sonra bir kompresör firmasında çalıştım.Şimdi ne alaka diyeceksiniz, kozmetikle kompresör kelimelerinin ilk 2 harfi uyuyor:)
  Ardından Ortadoğu Amme İdaresi'nde ithalat ihracat elemanı sertifika programına katılıp bitirdim.Kısa bir süre restoran zincirleri kuran bir firmada Halkla İlişkiler ve Francihising müdürlüğü yaptım.
  1997 de yine televizyon sunuculuğuna döndüm. Hani sahne tozu yutan vazgeçemezmiş ya...Trt Gap'ta çeşitli programlar sundum, 1998-2000 yılları arasında hem Trt'de çalışıp, hem de Özel Yaşam Hastanesi'nde halkla ilişkiler müdireliği yaptım.
  2001 Yılında tam yurtdışına yerleşme kararı almışken Samanyolu televizyonundan aldığım teklifi değerlendirip çalışmaya başladım. Yüzük Taşı, Mutluluk Yolu ve ardından Kimse Yok Mu isimli programlarını sundum. "Kimse Yok mu " sunuculuk anlamında benim 2.miladım oldu diyebilirim.Kimse Yok mu ile eş zamanlı olarak TRT'de Gün Başlıyor programını sundum.
  Yaşadıklarımı, izlenim ve deneyimlerimi 4 kitapta topladım,insanlar yüreklerini dondurmasın diye 3 de şiir albümü yaptım. ve en önemlisi çocuklarımız sevgi ile büyüsünler diye de masallar yazdım. Filiz Sabuncu'nun iki masalının da bulunduğu "İkbal'den Masallar" çocuklar tarafından çok beğenildi.

  ikbal gurpinar.jpg
  Yoktur Ana,Adanalı yetimler,
  Bağrım yandı,gözler mahsun melek kız.
  İkbal Ana,Gürpınara dediler,
  Gönlü güzel,kendi güzel melek kız.

  Viraneydi evler ,umut yıkılmış,
  Ana garip ölmüş,baba yok olmuş.
  Kimse yok mu gelmiş,evler pak olmuş,
  Gönlü güzel kendi İkbal melek kız.

  Işık ,feza ,tv hakka sevdalı,
  Ufuk açar ,gençlik ağzı dualı,
  Üsküdarda dernek İkbal hülyalı,
  Gönlü güzel,kendi güzel melek kız.

  Ana gibi yürek,İkbal Gürpınar,
  Nerde mazlum varsa,kimse yok mu var,
  Adam gibi şefkat,yüzler gül açar
  Gönlü güzel,kendi İkbal melek kız

  İhlas vardır,hissedilir bakınca,
  Yüzü güler,yardım için çıkınca,
  Kanatlanır,yardım derde akınca,
  Gönlü güzel,kendi güzel melek kız.

  Ömer sevinçtenmi kalem yazmıyor ?
  Muhabbete iksir İkbal gezmiyor,
  Gönül esintisi kalbi bozmuyor,
  Gönlü güzel kendi İkbal melek kız
 2. 2
  seco00006
  Usta Üye

  --->: >>> Ikbal Gürpınar <<<

  Reklam  ikbal-gurpinar.jpg

  Ünlü sunucu İkbal Gürpınar’ın hayatı roman, 17 yaşında lise öğrencisiyken, zengin bir akrabasıyla evlendirildi, Kocasına muhtaç olmayı içine sindiremedi, Dışarıdan liseyi bitirdi, Üniversiteden mezun olduğu gün, özgürlüğünü ilan etti, Ailesinin karşı çıkmasına rağmen, evliliğine son noktayı koydu,

  O şimdi kadın seyircilerin en gözdesi TRT 1’de “Nane Limon Kabuğu" isimli programıyla hafta ortası her sabah ekrana gelen İkbal Gürpınar, televizyonun her eve armağan ettiği abla, kardeş, evlat, arkadaş gibi. Konuşurken gözlerinin içi gülen, taşıdığı pozitif enerjiyi beyaz camın ardından milyonlarca insana yayan Gürpınar’ın, ışıl ışıl gözlerinin ardında aç kalma pahasına bile olsa kendisine seçme şansının verilmediği hayatına yeniden sahip çıkma mücadelesi saklı. İsmi baht açıklığı anl***** gelse de ailesinin kendine zorla kabul ettirdiği bir hayatı yaşayarak mutsuzluğa sürüklenen genç kadın, bugün onurlu mücadelesiyle bahtının dizginlerini eline almış durumda.


  Okumamı istemediler

  Çevrenize mutluluk saçmanıza rağmen, geçmiş zamanda bıraktığınız seçme hakkının tanınmadığı hatta aşağılandığınız zor bir yaşamınız var. Günümüzde milyonlarca “müridi" olan İkbal Gürpınar kimdir?
  1969 Kırıkkale doğumluyum. Bana seçme hakkının tanınmadığı bir hayatım vardı. Ama şimdi felsefem üşenme, erteleme, vazgeçme!
  Çocukluğumuzdan beri hep birileri için yaşıyoruz. İyi bir çocuk olmak, derslerimize çalışmak, askere gitmek, iş sahibi olmak zorundasınız. Hep sanki toplumun istediği şeyleri yapmak zorundaymışız gibi bir durum var. Artık ben herkese aileme bile olan borcumu ödemiş gibi hissediyorum kendimi. Üstelik onlar istemediği halde okudum.
  Şimdiye kadar başkaları için yaşadım ama artık kendim için yaşamaya kadar verdim. Hep başkalarını düşünerek elalem ne der diye Türkiye’de bir sürü insan istediğini yapamıyor.

  Zorla evlendirdiler
  Aileniz okumanıza neden karşı çıktı?

  Acı ama beni 17 yaşındayken evlendirdiler. Okulumu bitiremedim. Kırıkkale’nin zengin ailelerinden birinin kızıydım. İzmir’de Fatih Koleji’nde okuyordum.
  Lise ikinci sınıftayken 19 Mayıs tatilini fırsat bilerek tatil için Kırıkkale’ye döndüm.
  Okulumdan bir daha geri dönmemek üzere ayrıldığımın farkına ise ailemin zoruyla evlendirildiğimde vardım. 1986 yılında aile baskısı ile bir akrabamızın oğlu ile evlendirildim. Planlarım hep boşanma üzerineydi.
  1987’de ise bebeğim dünyaya geldiğinde dünyaya küsmüştüm. 75-80 kiloda şişman, aşırı sivilceli bir kadındım.
  Kocam inşaat mühendisiydi. Bir gün Ankara’da Kızılay Meydanı’nda yürürken, lisedeyken benden hoşlanan bir erkek arkadaşımla karşılaştım.
  İzmir’den arkadaştık ve onu görünce benim farkıma varıp tanımasın diye saklandım ama boşunaydı; tanımıştı beni. “İkbal sana ne yapmışlar böyle!" deyince elin oğluna yol ortasında sarılıp hüngür hüngür ağlamaya başladım.
  “Hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsın. Hayata yeni baştan başlamalısın" dedi.
  O an benim miladım oldu. Üniversiteyi bitirecek ve bir meslek sahibi olacaktım.
  Önce liseyi dışarıdan bitirdim. Sonra Açık Öğretim Fakültesi İş İdaresi Bölümü’nü kazandım ama kocam okulumla alay etti.
  Aşağılanmaktan ötürü çok fazla kuyruk acısı duyuyordum.
  Ben Türkiye’deki kadınların yüzde 90’ı gibi başaramadığım için değil, izin verilmediği için bir şey olamamıştım.
  Hepimizin içinde cevher var ama çıkarmaya izin vermiyorlar. Tekrar sınava girdim ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nü 1990 yılında kazandım.
  Kocam, “Önemli olan kazanmak değil, bitirmektir" dedi. Ben de dört yılda bitirdim okulumu ve ardından boşandım.
  Herkes bana karşı çıktı, ailem bile. Annem “Kızım deli misin zengin kocan var" dedi. Ama insan gibi onurluca, inadına yaşadım ve başardım.


  Köyde büyüdüm

  BEN köylüyüm. İnek sağarım, koyun sağarım, çapa yaparım, hepsini bilirim. Ailem Kırşehir’in en zengin ailelerindendi. Kocam da zengindi. Evliyken her şeyim vardı. BMW’ler, Mercedes’ler. Boşanınca hiçbir şeyim kalmadı. Evimde karton kutuları ters çevirip, dantelli çarşaflar örttüm üstlerine sehpa yaptım. Ama hayat kalp atışları gibi inişli çıkışlı. Durursa yaşam bitmiş demektir. Her şey gelebilir başıma ama ben yeniden başlayacak gücü bulurum kendimde. Limon da satarım, araba da yıkarım, temizliğe de giderim.


  Binlerce kadına örnek oldum

  BU ülkede bir kadın tek başına bir yerde çalışıyor, para kazanıyor ve evinin geçimini sağlıyorsa bir de bakımlıysa diğer kadınlar ona destek olacaklarına, kocalarından kıskanırlar. Hani Jean Jacques Rousseau demiş ya, “İnsan insanın kurdudur", kadın kadının kurdudur. Ama bana enteresan gelen kadınların bana daha çok ilgi göstermesi. Bu kadın başardı bunun bizden bir farkı yok, o halde biz de başarabiliriz diye düşünüyorlar. Açık Öğretim İlköğretim Okulu’nda ders veriyordum. Beni örnek alan binlerce kadın ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirmek için başvurmuş. Başkalarına yardımcı olabiliyorsam ne mutlu. Biz kadınlar kuluçkaya yatmış tavuklar gibi oturarak gelişemeyiz. Biz kadınlar yemek, içmek, uyumak, tuvalete gitmek için dünyaya gelmedik, içinizi keşfedin. Herkes bilinçlensin, kendi cevherini bulsun, siz değerlisiniz mesajını veriyorum.


  Başarılı olunca herşey değişti

  KENDİ ailem de dahil olmak üzere beni eleştirenler oldu. Fakat toplum sonradan kabul edip de, “İkbal seni seviyoruz" mesajları almaya başlayınca herkes beni sahiplenmeye başladı. Ama benim ihtiyacım olduğunda kimse yanımda yoktu. Kadınların pek çoğu beni eleştirdi, hatta yakın akrabalarım. Ağıza alınmayacak laflar söylediler benim hakkımda. Artık insanların iki türlü olduğuna inanıyorum. Birincisi kendisi yaşayamadığı için hiç kimse yaşamasın diye düşünen kötü kalpliler, ikincisi ben yaşayamadım ama hiç olmazsa evlatlarım yaşasın, yakınlarım yaşasın diyen insanlar. Hala, insanların aşık olup evlenmesine izin verilmiyor bu ülkede.

  Şiir kaseti var

  TELEVİZYON programında seyircilerine şiir okumaktan büyük keyif aldığını dile getiren İkbal Gürpınar’ın bir de şiir albümü var. Adını genç sunucunun İstanbullu avukat hayranı Zehra Birsen Yamak’ın aynı isimli şiirinden alan “Simidin İki Yarısı" geçtiğimiz aralık ayında piyasaya çıktı. En büyük arzusu ise bir gün kendi şiirlerini yazabilmek.


  Gürpınar'ın hazırlayıp sunduğu diğer programlar:

  TRT GAP'ta Kadınlar Yarışıyor
  TRT1'de Politika Kulvarı
  TRT'de 25.saat
  TRT GAP'ta Bu Sabah
  TRT1'de Nane Limon Kabuğu
  TGRT'de Ramazan programları
  TGRT'de Vekiller Yarışıyor
  STV'de Yüzük Taşı
  KANAL7'de Küçük Mutluluklar
  KANAL7'de İkballe Hayatı Paylaşmak

  Kişisel Web Sitesi
  http://www.ikbalgurpinar.com
 3. 3
  seco00006
  Usta Üye
  İkbal Gürpınar Kitapları
  Yemek Tarifleri; Türk ve Dünya Mutfağı
  Aşkın Bir Yüzü; Erkek ve Kadın Gözüyle
  Benim Hâlâ Umudum Var
  İkbal'le Küçük Mutluluklar; Gün Doğdu
  İkbal Gürpınar'dan Yemek Tarifleri
  İkbal Gürpınar'la Ramazan Sofrası
  İkbal'le Küçük Mutluluklar
  İçimden Geldiği Gibi
  Günaydın Gece 4. 4
  masalcı21
  Üye

  "günaydın gece" kitabını okudum.gerçekten süper.bu kadını çok seviyorum...paylaşım için teşekkürler canım..

 5. 5
  seco00006
  Usta Üye
  İkbal Gürpınar Şarkıları


  Efendim
  Babacığım
  Sevgili Peygamberim
  Gittin Gideli
  Hasan ile Hüseyin
  Minik Yüreğim
  Özlediğim
  Savaş Çocuğu

 6. 6
  Ziyaretçi
  ikbal abla SENİ SEVİYORUZ PROGRAMLARINI HİÇ KAÇIRMIYORUZ...

+ Yorum Gönder
ikbal gürpınar,  ikbal gürpınarın evi,  ikbal gürpınar boşandı,  ikbal gürpinar,  ikbal gürpınar neden boşandı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi