Yüksek Sadakat Röportajı

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Sanatçı Tanıtımları Bölümünden Yüksek Sadakat Röportajı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Yüksek Sadakat Röportajı

  Reklam  Yüksek Sadakat Röportajı

  Forum Alev
  —Kutlu Özmakinacı grubun kuruluş mimarı. Nereden esti de Blue Jean’de çalışmalarınızı sürdürürken böyle bir grup kurdunuz?

  KUTLU ÖZMAKİNACI: BlueJean’de çalışmadan önce de zaten müzikle ilgileniyordum. Profesyonel olarak çalmayı uzun bir süre önce bırakmama rağmen, yazdığım şarkıları bir grup çatısı altında insanlarla paylaşma fikri her zaman vardı. Yüksek Sadakat bu fikrin gazetecilikten bağımsız olarak hayata geçirilmesi projesidir.


  —İlk zamanlarda birden bu denli bir patlama yapıp da şarkılarınızın radyolarda, TV’lerde bu kadar fazla çalınacağını düşünmüş müydünüz?


  KUTLU ÖZMAKİNACI: Düşünmek biraz iddaalı bir söz olabilir ama bu yünde bir umudumuz vardı. Şarkılarımızın belirli bir çizginin üzerinde olduğunu zaten biliyorduk. Ama bunların insanlar tarafından sevilmesi elbette başka bir takım değişkenlerin etkili olduğu bir durum.


  —Albümün bir anda çok fazla popüler olması ve hitap ettiği kesimin deyim yerindeyse biraz “hedef şaşması” nı nasıl değerlendiriyorsunuz. Sonuçta siz bir rock grubusunuz ve rock dinleyicilerine daha fazla hitap etmeli yaptığınız müzik. Ama özellikle “Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer” çok değişik insanların ilgisini de çekti. Tabii ki bu sizin seçiminiz değil fakat düşüncelerinizi almak istiyorum.


  KUTLU ÖZMAKİNACI: Doğrudur. Açıkcası ‘Belki Sütümüzden Bir Kuş Geçer’ bizim de albümde öncelik verdiğimiz şarkılardan değildi. Ama radyoların bizden bağımsız bir şekilde bu şarkıyı öne çıkarmaları sonucunda bir radyo hitine dönüştü. Sebebi her ne olursa olsun bu sonuçta iyi bir şey. Grubun genç kitleler tarafından tanınmasını sağladı. Ama sizin değindiğiniz gibi bu bizim bir rock grubu olduğunu gerçeğini değiştirmez.


  — Deniz Alemdar ve Cemil Demirbakan ile yollar neden ayrıldı bunu sormak istiyorum çünkü çok merak ediliyor.


  KUTLU ÖZMAKİNACI: Cemil kendi solo projesine odaklanmak istiyordu. Deniz’in ise gruptaki bazı arkadaşlarla kişisel sorunları vardı. Ayrılmasını hem onun hem de bizim için daha iyi olacağını düşündüğümüz için böyle bir karar aldık. — Alpay Şalt ve Kenan Vural gruba ısınabildiler mi? Çünkü daha önce çaldığınız gruplar/müzisyenlerin Yüksek Sadakat’ın tarzına pek de yakın olduğu söylenemez. Neler söylemek istersiniz?


  ALPAY ŞALT: Belki bilmediğiniz gruplarda çaldığımı da belirtmem gerekir. Daha önce Sibel Tüzün, Alpay ve Grup Rapsodi ile uzun süre çalışmalar yaptığımızdan hatta Rapsodi grubunda Uğur Onatkut ile birlikte çalışmıştım. Müziğe at gözlüğüyle değil geniş bir çerçeveden bakmak lazım. Güzel müzik her zaman güzel müziktir. Albümü dilediğimde zaten grubun müziğine ısınmıştım. Grup elemanlarını da zaten daha önce tanıyordum. O yüzden hemen ısındım.


  KENAN VURAL: Daha önce çaldığım grupları hep ben kurdum. İlk kez önceden oluşmuş bir gruba dahil oluyorum. Bu yüzden farklı bir durum olması çok doğal. Ancak, Kutlu ve diğer arkadaşlarla tanıştıktan sonra birlikte çalmaya başlamadan önce bile birlikte iyi işler yapabileceğimize aklım kesti. Provalar başladıktan sonra da bu hissiyatımda yanılmadığı anladım. Kısa bir prova süreci yaşamamıza rağmen şu anda kadar verdiğimiz konserler öncelikle benim açımdan çok başarılı geçti diye düşünüyorum. Grubun diğer elemanlarından yorumlar da bu yönde. Aynı şeyi sanırım seyirci için de söylememiz yanlış olmayacaktır. Bir rock topluluğunun solistini değiştirmesi genel olarak çekinilen, seyirci tarafından kabul edilmesi zor diye düşünülen bir durum olmakla beraber, ben en büyük desteği ve hoşgörüyü Kafile’den aldığımı düşünüyorum.


  —Kutlu Özmakinacı bas gitarist olmasına rağmen her şeyde çok ön planda. Yani yeni albümün de Kutlu Özmakinacı söz/müziklerinden oluşacağı söyleniyor. Kutlu Bey hariç diğerleri yanıt verirse sevinirim ne düşünüyorlar bu konu hakkında 


  ALPAY ŞALT: Zaten Kutlu tanıştığımız günlerde “elimde üç albüme yetecek kadar parça var” demişti. Bu yüzden şimdilik beklemedeyiz. Üçüncü albümden sonra duruma bakacağız. Elbet bizim de günümüz gelecek 


  KENAN VURAL: Gruba katılmamla ilgili ilk görüşmeler sırasında albümü oluşturacak söz ve müziklerin Kutlu tarafından yazıldığı bilgisini zaten almıştım. Bu noktada kendi söz yazarı ve besteci kimliğimi kapının dışında bırakarak, Kutlu’nun şarkılarını Yüksek Sadakat ile birlikte nasıl hayata geçirebileceğimizi düşünmeye başladım. Bu konudaki genel yaklaşımım bireysel olarak ne yapılabileceği değil bir topluluk çatısı altında bireysel fikirlerimizi ortak çalışmalarımıza nasıl yansıtabileceğimizi düşünmektir. Bir topluluk olarak müzik yapıyorsanız hem grubun hem de müziğin sağlığı açısından egolarınıza hükmetmeyi bilmeniz gerekir. Sonuç olarak her birimiz grupta kendi yaptığımız işte ön plandayız ve herkes, üzerine düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışıyor.


  SERKAN ÖZGEN: Gruba kalben ve beynen bağlı olduğumu hissettiğim için, gruptaki herhangi birimizin diğerinden daha önde ya da daha geride kalmış olması gibi durumlarla hiç ilgilenmiyorum; kaldı ki Kutlu ile grup dışında da sürekli görüşüyorum. Sevdiğim bir arkadaşımın böyle meziyetleri olması benim için gurur verici.


  UĞUR ONATKUT: Şarkı yazma konusunda kendimi Kutlu’dan daha yetkin görmediğim için benim açımdan bir sorun teşkil etmiyor. Ayrıca düzenlemeler ile uğraşmak benim için her zaman daha çekici ve eğlenceli olmuştur.


  —Serkan’ın öğretmenlik yaptığını biliyoruz. Bunca koşuşturma arasında böyle kutsal bir mesleği de yanında taşımak takdir edilmesi gereken bir davranış. Hala devam ediyor musun öğretmenlik yapmaya?


  SERKAN ÖZGEN: Evet devam ediyorum. Enerjim yettiği sürece de devam etmeyi düşünüyorum.


  —Serkan Türkiye’nin şahsi görüşüme göre en kaliteli gitaristlerinden birisin. Yüksek Sadakat ile neler katabiliyorsun kendine? Bir de elektro gitar ile uğraşanlara tavsiye niteliğinde birkaç cümle alabilir miyiz?


  SERKAN ÖZGEN: Özellikle prova süreçlerinde birçok değişik fikri denemek, müzikalite açısından beni oldukça geliştirdi ve fikirlerimi olgunlaştırmama yardımcı oldu. Ayrıca ‘Türk’ müziğini daha çok düşünmeme neden oldu. Öneri olarak söylemek istemem ama ben hep sevdiğim parçaların üzerine gitar çaldım ve çok faydasını gördüm.


  —Yeni albüme gelecek olursak çıkış tarihi ne zaman olacak ve herhangi bir sürpriz bekliyor mu dinleyicilerinizi? Cover olabilir, düet olabilir, tarzınızın dışında farklı bir yorum olabilir..?


  KUTLU ÖZMAKİNACI: Albümü Mart ayına yetiştirmeye çalışıyoruz. Elbette işin içinde başka faktörler de olduğu için örneğin plak şirketinin çıkış tarihi konusunda bir insiyatifi olduğunu unutmamak lazım. Bu tarih değişebilir. Albümde bağsettiğiniz türden cover veya düet gibi bir sürprizimiz olacağını sanmıyorum. Yine de şarkılar halen düzenleme aşamasında olduğu için, cover değil ama belki bir düet olma ihtimali duruma göre oluşabilir. Ancak dinleyici için asıl sürpriz sanırım albüm bir konsept albüm olması olacak. Konsept ise; insanın yaşadığı hayatla yaşamak istediği hayat arasındaki çelişkinin yarattığı iç hesaplaşmadır.


  —Sizce insanların beklentisi ilk albümle aynı mı olmalı yeni albümünüz için? Yoksa yeni albüm üzerine birkaç tuğla koyduğunuzu düşünüyor musunuz?


  KUTLU ÖZMAKİNACI: Mutlaka farklı bir şeyler olacak. Bu tabii ki daha olgun bir albüm beklemeleri normaldir. Zaten biz de bu yönde çalışıyoruz.


  —Albüm çalışmaları şu günlerde devam ediyor. Yaşadığınız enteresan olaylar veya tartışmalar var mı grup içerisinde ?


  KENAN VURAL: Tartışma demeyelim ama bütün grup elemanları aramızda beyin fırtınası estiriyoruz.


  —Biraz populer kültürden bahsedelim. Mor Ve Ötesi’nin Eurovision 2008’e katılması hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce gerçekten amacı olarak mı yapılıyor bu katılım yoksa popularite artırımı yönünde etkisi olması için mi?


  KENAN VURAL: Bizce Mor ve Ötesi’nin popüleritesini arttımaya ihtiyacı yok zaten. Onlarında böyle düşündüklerini zannetmiyoruz. Sadece, Eurovision şarkı yarışması, Mor ve Ötesi gibi bir grubun müziğine — başka bir deyişle rock müziğine — uygun bir platform mudur, bunu tartışmak gerekir. Birinci olmalarına karşı Lordi için de hala aynı şeyi söylemek mümkün bizce.


  KUTLU ÖZMAKİNACI: Bir de müzik yarıştırılabilir bir fenomen midir, bunu tartışmak gerekir?


  KENAN VURAL: Fikret Kızılok ve Bülent Ortaçgil’in ‘Rüzgara Söylenen Şarkılar’ albümündeki, “ biz şarkılarımızı yarıştırmayız tazı gibi ” cümlesiyle başlayan şarkısına da atıfta bulunmak isteriz.


  —Sormam çok rica edildiği için bir soru daha sormak istiyorum. Herkes kendi enstrümanında nasıl en iyisi olunabilir bunun hakkında birkaç cümle ekleyebilir mi? Serkan ekledi zaten. Diğer grup üyelerinden de bununla ilgili birkaç cümle alabilirsek sevinirim.


  ALPAY ŞALT: Bir cümlede toplayabilirim. Teknik, ruhun ve kalbin kölesi olmalı. KENAN VURAL: Ben vokal dışında akustik ve elektrik gitar, biraz piyano, biraz da trompet ve armonika çalıyorum. Aslında ne bulsam çalmak istiyorum. Bu yüzden şarkıcılığı ve akustik gitarı dışarda tutarak konuşmam gerkirse ne yapılmaması gerektiğini söyleyebilirim. Herşeyi çalmaya çalışmamalı, kendini gerçekten ifade edeceği sazı bulduğunda bir enstrümanist adayı, ona sadık kalmalı. Tabii en önemlisi dünyada ne kadar çok müzik varsa dinlemeye çalışmalı ve başlangıçta çok metodik ve sıkılmadan metronomla çalışmalı. Aslında bu uzun hikaye ama müzisyenin ruhu sağlam değilse günde 25 saat de çalışsa durum biraz kasar 


  UĞUR ONATKUT: Tabii ki herkes entürümanın başına oturduğu zaman hemen çalmak ister, ama önce enstrümanı ellerin devamı gibi hissetmek gerekir. Bunun için öncelikle günde en az 2—3 saati enstürümana vakit ayırmak, sabırla uyku getiren egzersizleri yapmak gerekir.


  —Sorular bu kadardı. Eklemek istediğiniz bir şey varsa alabiliriz. Teşekkürler…


  KUTLU ÖZMAKİNACI: Biz teşekkür ederiz.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Yüksek Sadakat Röportajı

  Reklam  türk gençlerinden oluşan bir rock gurubudur rock gurupları arasında çok sevilen guruplardandır,hayran kitlesi çoktur ayrıca 2004 yılından beri tanınmaktadır+ Yorum Gönder
kenan vural gruptan ayrıldı,  cemil demirbakan gruptan niye ayrıldı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi