Engin Günaydın Röportajı

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Sanatçı Tanıtımları Bölümünden Engin Günaydın Röportajı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Engin Günaydın Röportajı

  Reklam  Engin Günaydın Röportajı

  Forum Alev
  Çekimler ay başında başladı, ben de setin ilk konuğu olarak Engin Günaydın'ın yanında aldım soluğu. O da ne, saçlar turuncu! "Film için olsa gerek, bildim mi?" dedim. Doğruladı hemen: "Yönetmen açık renk olmasını istedi, kendisi oynayabilecek rengiyle sonra..." Bir değişiklik daha var: Evet, bıyıklar! Onu da açıkladı: "Nefret ederim bıyıktan! Bu rol için bıraktım, çekimler biter bitmez kestireceğim. Bir süre sonra insanın eli gidiyor, oynamaya falan başlıyorsun uçlarıyla, son derece itici..." Hikâyeyi yine merak edelim derdindeler. Madem öyle, daldan dala atladım, bütün merak ettiklerimi sordum ben de. "Sıkıldın mı?" diye yokladım arada, "Çok memnunum, uzun zamandır konuşmuyormuşum ya!" dedi, şaşırarak kendine.

  Günaydın hakkında fikrim mi ne? Ciddi, hatta ağırbaşlı, az espri yapan, düşünerek konuşan ama dayanamadığı anlarda espriyi patlatan bir tip. Üzülür müsünüz bilmem ama, bir Burhan Altıntop değil, orası kesin. Biraz çocuksu yanları var, biraz şaşkın ama mesafeli. İşte Binnur Kaya, İlker Aksum, Settar Tanrıöven gibi son yılların en başarılı oyuncularını bir araya getiren Vavien filmi hakkında ilk ağızdan bilmek istedikleriniz...

  - Oyunculukta doyma noktasına gelince mi insan başka arayışlara giriyor? Neden senaryo yazma ihtiyacı duydunuz?

  - Aslında yeni değil, çok eskiden beri istiyordum bunu yapmayı. Hayal kurmasını çok seviyorum ben, hayatım hayal üzerine kurulu neredeyse... Konuşmaktan daha çok hayal kuruyorum, diyebilirim. Hayal kurmak da sahne demek! Bir filmin bir sahnesi! Hayallerimi sinema filmine dönüştürmek isterken doğru zemini bulamıyordum. O zemin oluştu.

  - Şöhret olunca mı oluştu o zemin?

  - Evet o zaman daha kolay oluyor bazı şeyler. Eskiden senaryolarım oyuncular tarafından beğenilirdi ama yapımcılar beğenmez, 'tutmaz' derlerdi.

  - Bunu itiraf etmek güzel bir şey...

  - Aslında ben ilk röportajımda söylemiştim bunu. "Ünlü olmaya karar verdim", başlık buydu! Çünkü hiçbir projemi yapamıyordum, köşeye sıkışmıştım. Ben de 'mecburen' ünlü olmaya karar verdim. Ünlü olunca insanlar her dediğini dinliyor (gülüyor)

  - Peki nasıl bir film Vavien, hikâye ne? Herkes merak ediyor...

  - Filmin tek bir konusu yok, içinde ilerleyen çok konu var. 'Vavien'in kelime anlamı 'gittigeldi' demek, elektrikle ilgili bir terim. Biraz zihnin ikircikli hali ile de alakalı; insan zihniyle, lambanın yanıp sönmesiyle.... Zihin bazen gider, bazen de geri gelir. Bazen akıllı olursun, bazen gerizekâlı! Buralara da temas eden bir film.

  - 'Gerilim-komedi' deniyor filmin konusu için; tek bildiğimiz bu.

  - Bu konuda onay yok hâlâ, filmin büyüsü bozulur gibi endişelerimiz var açıkçası. Sürpriz olsun istiyoruz. Seyirci, 'bak şimdi şöyle olacak' diye beklentilere girmesin derdindeyiz. Bir rolle başlayacak film, o rolün yaşadığı aileyi göreceğiz, sonra mesleğini göreceğiz, sonra başına bir iş gelecek ve o problemden kurtulmaya çalışacak. Yani filmde problemi yaşatan benim, dolayısıyla başroldeyim.

  - Bir elektrikçiyi oynuyorsunuz filmde. Nasıl bir elektrikçi bu?

  - İşinde çok iyi olmayan biri. Settar (Tanrıöven) abimi oynuyor, o daha bilgili ve benim açıklarımı kapatıyor.

  - Gerçek abiniz bir elektrikçi, film de onun dükkânında çekiliyor. Siz ne kadar bilgilisiniz elektrik işinde?

  - Bir evin elektrik tesisatını baştan sona döşeyecek kadar iyi biliyorum.

  - Peki 'Burhan' gibi gergin ve komik bir adam mı çıkacak karşımıza yine?

  - Burhan bir şovmen! Rolün ötesinde biri, bir gösteri adamı. Bu rolle karşılaştırılamaz bile. Burhan'ı ben hayatım boyunca oynayabilirdim, doğaçlama özgürlüğüm vardı çünkü. Rahatlama yerimdi, enerji atma yerimdi o benim...

  - Ya burada?

  - Burada daha gerçekçi bakıyorsunuz her şeye, çünkü bu bir film, bir rol. Her şeyin daha inandırıcı olması gerekiyor.

  - Dört sezondur inanılmaz fenomen olmuş bir karakteri oynadıktan sonra, insanların karşısına başka bir rol ve kimlikle çıkmak korkutuyor mu? Hatta o rolün üzerine çıkmak gibi bir derdiniz var mı?
  - Burhan Altıntop'un üzerine çıkmak mümkün değil! Uzaya çıkmak gibi bir şey olurdu herhalde (gülüyor).

  - Bunun farkındasınız yani?

  - Tabii farkındayım, Burhan Altıntop enerjisi inanılmaz yüksek biri. O enerjinin üzerine çıkmak mümkün değil. Ama başka bir ruhu, başka bir düşüncesi, başka bir hikâyesi olan, başka bir rol bu. Seyirci, benim oyunculuktaki titizliğimi biliyorsa eğer, bu rolle ilgili titizliğimin de farkında olacaktır.

  - Ya insanlar filmde yine Burhan Altıntop'u ararsa? Ki böyle bir risk var biliyorsunuz...

  - Yani bunun için yapabilecek bir şeyim yok. Ama bu rolün Burhan Altıntop'la hiçbir alakası yok, bunu bilseler iyi olur.

  DİZİ DÜŞÜNMÜYORUM

  - Avrupa Yakası'nın bittiği andan itibaren teklif yağmıştır size..

  - Çalışmak isteyen çok var ama şu filmimi bitirmek istedim. Ertelenseydi, moralim bozulacaktı. Bir de artık bir süre TV dizisi düşünmüyorum, şimdilik planım üç ay tatil yapmak.

  - "Artık kendi projelerime ağırlık vermek istiyorum" demişsiniz. Bu "Ben artık oldum" demek mi?
  - 'Ben oldum' demek bir ahmağın lafı olabilir ancak!

  - Kendi projeleriniz arasında başka neler var peki? Yönetmenlik mesela?
  - Yönetmenlik yapmayı hiç düşünmüyorum! Her mesleğin uzun süreli bir çalışma gerektirdiğine inanıyorum, aşçılık bile öyle. Yönetmenliği o kadar basit bir meslek olarak görmüyorum bir kere; çok ağır ve deneyim isteyen bir alan. Öğrenmek için de vaktim yok.

  ONAY ALDIKTAN SONRA BİTİRDİM SENARYOYU
  - Sadece senaryoyu yazdınız ama herkes filmi sizin çektiğinizi de sanıyordu...

  - Galiba bilgi alamadı basın, o yüzden.

  - Gizemli kalmak mı istediniz?
  - Hayır hazırlıklı değildik, çok çabuk karar verdik yapmaya. Üç yıldır kafamda vardı bu hikâye, anlattım, onay alınca da yazmaya başladım. 1.5 ay önce bitti senaryo.

  - Kimden onay aldınız?
  - Yönetmenlerden! Birlikte hareket ettik, kadroyu birlikte seçtik. Ben tanımam oyuncuları falan...
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Engin Günaydın Röportajı

  Reklam  Avrupa yakası dizisiyle parlayan oyuncu Engin günaydın bu dizide oynadığı burhan altıntop karakteriyle çok sevilmiştir.en son olarak yine sevilen dizi galip dervişle büyük izleyici ye ulaşmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi