Dünya Satranç Şampiyonları....

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Oyun Arşivi ve Satranç Bölümünden Dünya Satranç Şampiyonları.... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 13
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Reklam

  --->: Dünya Satranç Şampiyonları....

  Reklam  Garry Kasparov

  Unvanını Elinde Tutma Süresi:1985-1993

  Garry Kasparov.jpg

  Garry Kimoviç Kasparov (d. 13 Nisan 1963, Bakü), 1985-2000 yılları arası dünya şampiyonu olan satranç ustasıdır.

  Garry Kasparov, 1963 yılında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de dünyaya geldi. Babası soylu bir Yahudi annesi ise Ermeni'ydi.

  Kasparov, Mihail Botvinnik'in satranç okulunda satranç eğitimini almıştır. 13 yaşında 9 üzerinden 7 puan alarak 1976 yılında Tiflis'te gerçekleştirilen Sovyet Küçükler Şampiyonası'nı kazanmıştır. Sonraki yıl da bu başarıyı tekrarlayarak ve 9 üzerinden 8,5 puan almıştır.

  1978 yılında Kasparov, Minsk'teki Sokolski Memorial turnuvasına katıldı. Buraya dışarıdan davet edilmişti fakat birinci sırayı alarak master unvanını almıştır. Kasparov bu başarısını hayatının dönüm noktası olarak değerlenmiştir ve bu durumun, satrancı meslek olarak seçmesinde kendisini yüreklendirdiğini belirtmiştir. Bir yazısında "Yaşadığım sürece Sokolski Memorial'i hatırlayacağım" demiştir.

  Kasparov FIDE sıralamasında hızla yükselmiştir. Rusya Satranç Federasyonu'nun dikkatsizliği ile Garri Kasparov, henüz derecelendirilmemişken, Banya Luka'da büyükusta turnuvasına katılmıştır (federasyon bunun küçük bir turnuva olduğunu sanmıştı). Bu üst düzey turnuvada 2595 geçeci puan elde etmeyi başarmıştır. Bu, Kasparov'un üst düzey oyuncular arasına yükselmesine yetmiştir.

  Bir sonraki yıl 1980'de Batı Almanya, Dortmund'daki Dünya Küçükler şampiyonasını kazanmıştır.

  Bu sıralarda Kasparov dünya şampiyonu Anatoli Karpov ile oyun oynama şansı arıyordu. Ama öncesinde Adaylar Turnuvasını geçmesi gerekiyordu.

  1984'te Anatoli Karpov ile Garri Kasparov arasında oynanan Dünya Şampiyonluğu maçı, ortaya çıkan sonuç itibariyle satranç tarihindeki en tartışmalı maçlardan biri oldu. Kazandığı oyun sayısı 6'ya ulaşan tarafın şampiyon olacağı maça Karpov çok iyi başladı ve ilk 6 maçta 4 galibiyet alarak 4-0'lık skoru yakaladı. Karpov'un kazanması için sadece 2 oyun daha alması yeterliydi ama Kasparov buna izin vermemek için elinden geleni yaptı. Arka arkaya 17 maç berabere bitti ve sonunda Karpov bir galibiyet daha aldı ve skoru 5-0 yaptı. Şampiyonluğa ulaşması için önünde sadece 1 galibiyet kalmıştı. Daha sonra 32. oyuna kadar yine beraberliklerle geçti ve Kasparov sonunda ilk galibiyetini aldı.


  garry-kasparov-0.jpg

  Bu noktadan sonra Kasparov'dan 11 yaş büyük olan Karpov fiziksel olarak neredeyse tükenmişti. Maç boyunca toplam 10kg verdi. Birkaç oyun sonra Kasparov üst üste 2 galibiyet daha alıp skoru 5-3'e getirdi. Maç sırasında birkaç kere hastaneye kaldırılan Karpov'un durumu iyi değildi. Karpov her ne kadar iyi olduğunu ve maça devam etmek istediğini söylese de doktorlar durumunun iyi olmadığını ve devam edemeyeceğini söylüyorlardı. Kasparov ise 5-3 geride olmasına rağmen son 2 oyunu kazanmış olmanın verdiği moralle maçın favorisi olduğunu düşünüyordu ve maça devam etmek istiyordu. Ama FIDE Başkanı Florencio Campomanes iki oyuncunun da maça devam etmek istemesine rağmen, maçın uzunluğu nedeniyle iki oyuncunun da sağlığının zorlandığı gerekçesiyle maçın iptal edildiğini ve yeni maçın birkaç ay sonra yapılacağını açıkladı. Böylece ilk defa bir Dünya Şampiyonluğu maçı sonuç elde edilmeden bitirilmiş oldu.

  İkinci Kasparov-Karpov maçı 1985 yılında 24 maç üzerinden organize edildi. 12,5 puana ulaşan ilk oyuncu şampiyonluğa ulaşmış olacaktı. 12-12 beraberlik durumunda ise son şampiyon olan Karpov unvanını koruyacaktı.

  Kasparov maça iyi başladı ve ilk oyunu kazanarak durumu 1-0 yaptı. İki beraberlikten sonra Karpov toparlandı ve üst üste iki galibiyet alarak skoru 2-3 yaptı. Daha sonraki oyunlarda son maça gelinene kadar Kasparov 2, Karpov ise 1 galibiyet alabildi. Böylece skor Kasparov lehine 12-11 oldu. Karpov'un unvanını koruyabilmesi için bu oyunu alarak 12-12 beraberliği sağlaması gerekiyordu. Karpov oyunu kazanmak için saldırgan bir strateji izledi ama Kasparov 26. ve 31. hamlelerde iki tane piyon fedası yaparak oyunu karmaşık bir hale soktu ve Karpov 36. hamlede büyük bir hata yaparak bir taş kaybetti ve birkaç hamle sonra terk etti. Böylece maçı 13-11 kazanan Kasparov, Kaprov'un 10 yıllık Dünya Şampiyonluğna son verdi. Kasparov 22 yaşında Dünya Şampiyonu olarak tarihteki en genç Dünya Şampiyonu oldu (daha önceki en genç şampiyon 1960'ta 23 yaşındayken Botvinnik'i yenerek şampiyonluğa ulaşan Mikhail Tal'dı).

  1986 yılında Karpov'la Londra ve Leningrad'da yaptığı rövanş maçını 12,5-11,5 kazandı. 1987 yılında İspanya'da yeni bir maç yaptılar. Diğer maçlardan daha çekişmeli geçen bu maçın skoru 23. oyunun sonunda 12-11 Karpov'un lehineydi. Son oyunda Kasparov'a mutlak bir galibiyet gerekiyordu. O ana kadar 23 oyunda sadece 3 oyun kazanabildiğini dikkate alırsak bu çok zor bir görevdi. Ne var ki oyuna beklenmedik şekilde sakin Reti açılışıyla başlayan Kasparov son oyunu kazandı ve skor eşit olmasına rağmen unvanını korumuş oldu. 1990 yılında yapılan maçta bu sefer Kasparov unvanını daha rahat bir şekilde korudu. Kasparov 1993 yılında unvanını Nigel Short'a ve 1995 yılında New York'ta "Dünya Ticaret Merkezi"nin en üst katında Viswanathan Anand'a karşı korudu.


  2000 yılında FIDE'den ayrı olarak "Brain Games"in organizasyonu altında yaptığı maçı Vladimir Kramnik'e karşı kaybetti. Buna rağmen hale tartışmasız bir biçimde dünyadaki en iyi oyuncu olma üstünlüğünü sürdürmektedir.

  Garry Kasparov, Linares turnuvasını birinci bitirdikten sonra 10 Mart 2005 gunu duzenlenen basın toplantısında, aktif satrancı bıraktığını açıklamıştır. Kasparov'un açıklamasına rağmen FIDE, kurallar gereği Kasparov'un ELO ratingini 1 yıl kadar tutmuştur. Nisan 2006 ELO listesinden Kasparov çıkarılmıştır.

  Kasparov, dünya çapındaki ünü sayesinde, bilgisayar üreticilerinin de ilgi odağı olmuştu. Bazı şirketler, teknolojinin ne kadar geliştiğini göstermek için, onu yenebilecek bir bilgisayar geliştirmek istediler. IBM, Deep Blue (Derin Mavi) isimli bir bilgisayar yaparak, Kasparov ile bir maç ayarladı. Yenilen Deep Blue geliştirilerek, Deeper Blue (Daha Derin Mavi) adını aldı ve bu bilgisayar, Kasparov'u beraberliğe zorlamayı başardı.

  ForumAlev --->: Dünya Satranç Şampiyonları....

 2. 14
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Vladimir Kramnik

  Unvanını Elinde Tutma Süresi:2000-Günümüze kadar

  vladimir-kramnik.jpg

  Vladimir Kramnik , (25 Haziran 1975 doğumlu) Rus satranç oyuncusu ve büyük usta. 2000 yılında Londra'da Gary Kasparov'u 16 oyunluk bir maçta yenmiştir. Bu maç FIDE için resmi bir dünya şampiyonası maçı olmasa da, genel olarak böyle kabul edildiğinden, kendisi 2000 yılından beri dünya satranç şampiyonu olarak kabul edilmektedir. Kasparov bu maçın ardından 2005 yılında satrancı bıraktığını açıklamıştır.

  Yirmi yıla yakın zamandır satranç dünyası iki ayrı kuruluş ile temsil ediliyordu. Birden fazla dünya satranç şampiyonunun ortalarda gezdiği bu süreçte, Klasik Satranç Dünya şampiyonu ve FIDE Dünya Şampiyonu vardı.


  2000 yılında Kasparov'u yenerek Klasik Dünya Satranç şampiyonu olan Rus Kramnik ile bir FİDE Dünya şampiyonu olan Bulgar Veselin Topalov nihayet Elista'da düzenlenen 12 oyunluk maçta kozlarını paylaştılar. 6-6 berabere biten oyunların ardından yirmibeşer dakikalık uzatma maçlarında 2.5-1.5 farkla kazanan yeni tek dünya şampiyonu V.Kramnik oldu.
 3. 15
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Viswanathan Anand

  Unvanını Elinde Tutma Süresi:2000-2002

  viswanathan-anand.jpg

  Viswanathan Anand (d. 11 Aralık 1969) Hintli satranç ustası. Gelmiş geçmiş en iyi oyuncular arasında yer alır.Halihazırda Dünya Satranç Şampiyonudur.Anand FIDE reyting listesinde 2800 puanı kıran dört oyuncudan biridir. Türkiye için yarışma teklifini kabul edebileceğini söylemiştir. 4. 16
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Ruslan Ponomariov

  Unvanını Elinde Tutma Süresi:2002-2004

  Ruslan Ponomariov.jpg

  Ruslan Ponomariov, (Ukraynaca: Руслан Пономарьов; Rusça: Русла́н Пономарёв) (d. 11 Ekim 1983, Horlivka, Ukrayna) Ukraynalı ünlü satranç oyuncusu. Ocak 2007'de FIDE Elo rating listesinde, 2723 puanla Dünya çapında 14. sırada, Ukrayna'da ise Vassili Ivançuk'un arkasından 2. sırada yer almaktadır. FIDE listelerindeki en yüksek puanı Nisan 2002'de ulaştığı 2743 puandır.

  Ponomariov Ukrayna'nın Horlivka kentinde doğmuştur. 1994 yılında Dünya 12 yaş altı Şampiyonasında 3. sıraya yerleşmiştir. Bir yıl sonra ise aynı turnuvada birinci olmuştur. 1996 yılında 12 yaşında iken Avrupa 18 yaş altı şampiyonu olan Ponomariov 1998 yılında 14 yaşında büyükusta ünvanı aldı. Ponomariob şimdiye kadar bu ünvana sahip olan en genç satranç oyuncusudur.


  Ponomariov'un daha sonraki dikkate değer başarıları arasında 1998'de Donetsk Bölgesi birinciliği, Avrupa Kulüp Kupası 2000'de 5/7 lik skor, Torshavn 2000'de 7,5/9'lik skor, 2001 İstanbul Santraç Olimpiyatları'nda 8,5/11 lik skorla Altın madalya ve Kramatorsk 2001 Vali kupasında 7/10'luk skor ile kazandığı şampiyonluk sayılabilir.

  2002 yılında FIDE Knock-Out Dünya Şampiyonasında vatandaşı Vassili İvanchuk ile final oynadı ve 4,5-2,5'luk bir sonuçla 18 yaşında FIDE dünya şampiyonu oldu. Böylece bu başarıyı yakalayan en genç satranç oyuncusu ünvanı da ele geçirdi. Aynı yıl çok zor olan Linear turnuvasında Garry Kasparov'un arkasından ikinci oldu.

  2003 Corus Turnuvasını ise daha az bir başarı ile 6/13 lük sonuçla 14 kişi içinde 11. olarak bitirdi. Katılanlar arasında en yüksek 3. Elo rating'ine sahip olmasına rağmen. Aynı yıl katıldığı Linear'de ise 5,5/12 lik puanla 7 kişi içinde 5. oldu.


  Eylül 2003'de Kasporov ile Yalta'da 14 oyundan oluşan bir maç planlanmıştı. Kazanan Vladimir Kramnik ile Peter Leko'nun oynayacağı maçın galibi ile oynayacak idi. Ancak Ponomariov bu turnuvaya katılmaktan vazgeçmitir. 2004 yılında Knock-Out Dünya Şampiyonluğunu Rustam Kasımcanov'a devretmiştir.

  Ponomariov'un 20. yaşgününde bir başka ilki gerçekleştirdi. Bulgaristan'ın Plovdiv şehrindeki Avrupa Takımlar Şampiyonası sırasında maç sırasında Ponomariov çalan cep telefonu yüzünden diskalifiye edildi.


 5. 17
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Rustem Kasımcanov

  Unvanını Elinde Tutma Süresi:2004-2005

  Rustem Kasimcanov.jpg

  Özbek satranç ustası.

 6. 18
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Veselin Topalov

  Unvanını Elinde Tutma Süresi:2005-2006

  Veselin Topalov.jpg

  Veselin Topalov, Bulgar,(15 Mart 1975) Bulgar satranç büyük ustası ve eski FIDE dünya şampiyonu.Temmuz 2007 FIDE reyting listesinde 2769 ELO reytingiyle dünyada ikinci olarak sıralanıyordu.[1]Onun hali hazırdaki eğitmeni ve menejeri uluslararası usta Selvio Danailov dur.

  Topalov, FIDE Dünya Satranç Şampiyonası 2005 ' i kazanarak FIDE Dünya Satranç Şampiyonu oldu.Topalov,2005 satranç Oskarı ile ödüllendirildi. Satranç Oskarı. 2006 yılı Ekim'inde Topalov bütün zamanların en yüksek ikinci ELO reytingine 2813 ile sahip olmuştur.


  World Chess Championship 2006 Vladimir Kramnik ile FIDE Dünya Satranç Şampiyonu Veselin Topalov arasındaki Klasik Dünya Satranç Şampiyonluğu oyunu idi. Bu maç 23 Eylül ve 13 Ekim 2006' da Elista,Kalmykia,Rusya'da oynandı.Maç 6-6 beraberlik ile bitti.Fakat Topalov tie-break de 2.5-1.5 kaybetti.

  Topalav,Rusçuk,Bulgaristan' da doğdu.Babası onun sekiz yaşında iken satranç oynamasını düşündü.1989 yılında Aguadilla ,Porto Riko 'da 14 yaş altı Dünya Satranç Şampiyonluğu'nu kazandı.1990 yılında ise Singapur ' da 16 yaş altı Dünya Satranç Şampiyonası'nda gümüş madalya kazandı.1992 yılında Büyük Usta oldu. Topalov, 1994 yılndan beri Bulgar ulusal satranç takımı lideridir.1994 yılı Moskova' daki satranç olimpiyatları'nda takımını yönetti.Sonraki on yıl üzerinde çok sayıda turnuvaya katıldı ve Dünya satranç sıralamasını yükseltti. 1996 yılı başlarında,dünyanın seçkin kişileri için Süper Büyük Usta müsabakalarına davet ediliyordu. Topalov'un 1999 yılında Klasik Dünya şampiyonluğunu Garry Kasparov' a Corus satranç turnuvasında kaybetmesi genellikle alkışlandı.Çünkü şimdiye kadar oynanan en büyük oyunlardan biriydi. Kasparov daha sonra " (oyun süerinde Topalov) yukarı bakıyordu.Belki de bugün Topalov'un büyük bir oyun oynayacağına dair yukardan bir işaret vardı.O iki aldı;onunla ne yapacağını bilirsin" dedi.


 7. 19
  DякηєSqυєηcн
  Yeni Üye
  dikkat ettimde ruslar genelde götürüyor gibi :) valla güzel kaynakmış ellerine sağlık :)

 8. 20
  sammara
  Üye
  tşkrler güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

 9. 21
  sammara
  Üye

  --->: Dünya Satranç Şampiyonları....

  Reklam  Şampiyon Oğulcan Kanmazalp 08 Nisan 2010, Perşembe

  2010 Türkiye Satranç Şampiyonası, 7 Nisan Çarşamba günü Sinop Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kamp eğitim merkezinde yapılan kapanış töreni ile sona erdi. Törene Sinop Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER, Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL, İl Milli Eğitim Müdürü İlyas GÜLÜNAY, Gençlik ve Spor İl Müdürü Gürsel ÖZTÜRK, Bayındırlık ve İskan Müdürü Salih SAĞIR, Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı Kuvay SANLI, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Arda KILIÇ, Sinop yerel yöneticileri, yerel basın mensupları ve okullardan gelen öğrenciler katıldılar. Açılış konuşmasında Asbaşkan Kuvay SANLI, şampiyonaya ev sahipliği yapan başta Sinop Valiliği, Belediye Başkanlığı, Gençlik Spor İl Müdürlüğü olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Sinop'ta satranç sporunun daha ileri seviyeye ulaşması için de Türkiye Satranç Federasyonu olarak her türlü desteği verdiklerinin altını çizen SANLI, Vali GÜVENÇER'den de destek sözü aldı.


  Devamı... Ankara Kurumlararası Takım Satranç Turnuvası 19 Mart 2010, Cuma

  Ankara'da bir ilki gerçekleştirmek üzere Kurumlararası Takım Satranç Yarışması 14 takımın katılımıyla, TRT Genel Müdürlüğü'nün evsahipliğinde, TRT Destek Hizmetleri Dairesi Başkan Yardımcısı Hüseyin ATA'nın açılış konuşması ile TRT Genel Müdürlüğü'nde başladı. Türkiye Satranç Federasyonu Başkanvekili Murat KUL, katılımlarından dolayı tüm kurumlara teşekkürlerini iletirken, etkinliğin gelecek yıllarda da sürdürüleceğini belirtti. İleride daha fazla takımın katılımını beklediğini sözlerine ekleyen KUL, tüm sporculara başarılar diledi.

  Turnuva Direktörlüğünü Ankara Bölge Temsilcisi IA Hulusi Cihangir'in üstlendiği yarışmada İlk 3 dereceyi alan takımlara kupa, tüm sporcularına madalya + nostaljik radyo, tüm katılımcılara TRT marketten ve TSF'den çeşitli hediyeler verilecek. Ayrıca 11 Nisan 2010 Pazar günü saat 13:00'de başarılı Milli Takım oyuncusu WIM Kübra ÖZTÜRK simultane(çoğul gösteri) gösteri yapacaktır. Etkinliğe tüm satrançseverler davetlidir.

  Ayrıntılar için http://ankara.tsf.org.tr/


  Devamı... Türkiye Çocuk Satranç Ligi Finalleri Marmaris'te. 29 Mart 2010, Pazartesi


  2009–2010 etkinlik dönemi Türkiye Çocuk Satranç Ligi Finalleri 21 (Geliş)-25 (Ayrılış) Nisan 2010 tarihleri arasında Muğla-Marmaris Pineta Club Hotel salonlarında gerçekleştirilecektir.  Pineta Club Hotel'de tek, iki ve üç kişilik odalarda olmak üzere ‘Tam Pansiyon Plus' konaklama hizmeti sağlanmıştır.


  Finallere katılım hakkı olup, farklı konaklama seçeneğini seçen kulüplerimiz organizasyona katılıp/katılmayacağını 16 Nisan 2010 Cuma günü saat 17:00'ye kadar melihsgt@tsf.org.tr Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine e- mail ile bildirmeleri gerekmektedir.


  FİNAL YARIŞMASINA KATILIM HAKKI OLAN KULÜPLER

  Önemli Duyuru: Teknik Kurulumuzun yönergede yaptığı değişiklik üzerine, gruplarda 1. olan takımın final yarışmasına gelmemesi durumunda yerine sıradaki takımın/takımların katılmasına karar verilmiştir.  Devamı... Avrupa Okullararası Bireysel Şampiyonası 07 Nisan 2010, Çarşamba


  04-12 Nisan 2010 tarihlerinde Yunanistan'ın Selanik şehrinde gerçekleşmekte olan Avrupa Okullararası Bireysel Satranç Şampiyonası hakkında Milli Takımlar Menajeri Özgür Solakoğlu'nun yazdığı notlar;
  Selanik Konsolos Yardımcısı Sayın Cevahir Akdemir bugün sabah kafilemizi otelde ziyaret etti. Kendisini ofisimizde ağırladıktan sonra turnuva salonunu gezdirdik ayrıca velilerimizle ve antrenör tanıştı. Turnuva organizatörünün Türkiye Satranç Federasyonun dünyanın en güçlü federasyonu olduğunu söylemesi kendisine yapılan kısa TSF tanıtımında anlattıklarımızı pekiştirdi.

  Bugün oynanan kritik altıncı turda genelde başarılı sonuçlar aldık. Kritik 7.Tur öncesi ve son 3 tura girilirken 15 sporcumuzun madalya şansları sürüyor. Takım yarışmasında ise üç takımla mücadele ediyoruz. Türkiye Kırmızı takımı Azerbeycanın arkasından ikinci sırada bulunuyor. 7.turda sporcularımızın alacağı sonuçları heyecanla bekliyoruz.

  Devamı... Gemlik Geri Kalmadı 08 Nisan 2010, Perşembe

  Gemlik Bursa’nın güzel ilçelerinden biri. Yeşil ve mavi burada buluşuyor. Zeytin ağaçlarının süslediği bu ilçemizde, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, satrancı geniş kitlelere yaymayı hedefleyerek Gemlik Sosyal Yaşam Merkezi yerleşkesi içinde satranç merkezi oluşturulmasına önderlik ederek satranççıların ve gençlerin hizmetine sundu.


  Merkezin açılışına Başkan Güler, Federasyonumuz adına İl ve Bölge Temsilcilikleri Koordinasyon Kurulu Başkanı Halil Hilmi Darı katılırken, Gemlik ilçe yöneticileri ile Belediye Meclis üyeleri, sporcular ve veliler de törende yer aldılar.

  Başkan Güler, “… burada federasyon tarafından Türkiye Şampiyonası düzenlenmesini ümit ediyoruz. Belediye Spor olarak yaklaşık 500 gencimize çeşitli branşlarda spor yapabilme imkânı sağlıyoruz. Satranç oyununu küçüklerden başlamak üzere Gemlik’te daha geniş kitlelere yaymak istiyoruz, gelecek sezonda da spor kulübümüzün Türkiye Kulüpler Şampiyonasında yer almasını da hedefliyoruz … “ dedi.
  Devamı...

 10. 22
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye
  Anatoli Karpov

  Unvanını Elinde Tutma Süresi:1975-1985  Anatoli Yevgenyeviç Karpov (Rusça: Анато́лий Евге́ньевич Ка́рпов) (Doğumu 23 Mayıs 1951) Rus satranç büyükustası ve 1975-1985 yılları arası dünya satranç şampiyonu 1975 yılında Bobby Fischer'in kendisiyle oynamayı reddetmesi üzerine dünya satranç şampiyonu olmuş, ancak bu unvanı hakettiğini daha sonraki oyunlarda ve maçlarında göstermiştir 1985'de Garri Kasparov'a yenilerek unvanını kaybetmiştir Çok güçlü savunma oyunu tarzıyla bilinir  "Ben, gereksiz riskten sakınıp, "doğru" satranç oynuyorum" A Karpov
  Kasparovtan sonra Benim İDEALİM Olan adam ANatoli Karpov

 11. 23
  HasanDurmus
  Yeni Üye
  Çok teşekkürler araştırma ödevimde kullandım :D

 12. 24
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye
  Teşekkürler paylaşım için çoğunu duymuştum, bazılarını okumuştum Satranç aslında silahsız bir savaştır iyi bir oyun zekayı geliştiriyor ve en sevdiğim uğraşlardan biri ancak pek oynayamıyorum satranç tam bir matematik oyunu çünkü güçlü zeka gerektiriyor onun dışında sabır

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
dünya satranç şampiyonları sıralaması,  dünyanın en iyi satranç oyuncusu,  gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncusu,  dünyanın en iyi satranççısı,  dünya satranç şampiyonları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi