Sbs Nedİr..??? Sbs Hakkindakİ Merak Ettİgİnİz HerŞey

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Sbs Bölümünden Sbs Nedİr..??? Sbs Hakkindakİ Merak Ettİgİnİz HerŞey ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  albaytrex
  Emekli
  Reklam

  Sbs Nedİr..??? Sbs Hakkindakİ Merak Ettİgİnİz HerŞey

  Reklam  Sbs Nedİr..??? Sbs Hakkindakİ Merak Ettİgİnİz HerŞey

  Forum Alev
  SBS sınavları hakkında bilgi verir misiniz?

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), OKS yerine uygulanmaya başlanacak yeni sistem kapsamındaki Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) hazırlıklarında son aşamaya geldi.  SBS, 2008'den itibaren haziran ayı içinde ders yılı bitiminden sonra gerçekleştirilecek. Bu eğitim-öğretim yılında son kez uygulanacak OKS ise 8 Haziran 2008'de yapılacak.  SBS'nin uygulanmasıyla ilgili hazırlanan yönerge onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.  Taslak yönergeye göre, ilköğretim 6. ve 7. sınıflar için uygulanacak SBS, 2008 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak. Sınav, eğitim-öğretim yılı sonunda gerçekleştirilecek. Öngörülen takvime göre, ilköğretim 6. sınıflar 22 Haziran 2008, ilköğretim 7. sınıf öğrenciler 29 Haziran 2008 tarihinde SBS'ye girecek.  -SORULAR-  SBS'de yöneltilecek soruların ''bilgiyi değil, bilgiyi kullanmaya ölçen'' sorulardan oluşması hedefleniyor. Sorular, öğrenci hangi sınıfta okuyorsa o yılın müfredatından hazırlanacak. İlköğretim 6. sınıflarda 80 soru, 7. sınıflarda 90 soru yöneltilecek.  Bu eğitim-öğretim yılında ilköğretim 8. sınıf öğrencileri için son kez yapılacak OKS ise 8 Haziran 2008 Pazar günü gerçekleştirilecek ve yine 100 soru sorulacak.  -''SINIF PUANI'' NASIL HESAPLANACAK?-  Değerlendirme, ilköğretim 6. 7. ve 8. sınıf öğrencileri için ''sınavın yüzde 70'i, yıl sonu başarı puanının yüzde 25'i ve yöneltme ve davranış puanının yüzde 5'i'' alınarak yapılacak. Bu şekilde hesaplanacak puanlardan ilköğretim 6. sınıflar için yüzde 25'i, ilköğretim 7. sınıflar için yüzde 35'i ve ilköğretim 8. sınıflar için de yüzde 40'ı alınarak toplam bir puan ortaya çıkacak. ''Sınıf puanı'' olarak isimlendirilecek bu puan, fen, anadolu ve diğer liselere yerleştirmede esas alınacak.  Tercih başvuruları OKS'de olduğu gibi sonuçlar açıklandıktan sonra alınacak. Yeni sistemde, OKS'de hesaplanan Matematik-Fen ile Türkçe-Matematik puan türleri yerine tek bir puan türü getirilecek. Öğrenciler Sosyal Bilimler liselerine de Fen liselerine de Anadolu liselerine de tek puan türünden girecek.  -BAŞVURULAR-  MEB, SBS'ye başvurular için yeni bir uygulama da başlatacak. 2008 yılında yapılacak SBS'nin başvuru takviminin 2008 Nisan ayında duyurulması planlanıyor.  Sınava girecek öğrenciler bankaya para yatıracak. Para yatıran öğrenciler sınava başvurmuş sayılacak. Başvuru ücretleri Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank'a yatırılacak.  -ZORUNLU DEĞİL-  SBS'ye isteyen öğrenciler katılacak, tüm öğrencilere katılmaları tavsiye edilecek. SBS'ye girecek öğrencilerin yaşlarının küçük olmasından dolayı bu öğrencilere sınava giriş yerleriyle ilgili olarak kolaylık sağlanacak. Öğrencilerin uzak mesafelerde sınava katılmamaları için SBS'ler il merkezlerinin yanı sıra ilçelerde de gerçekleştirilecek.

  -ÖZEL OKULLAR-  Özel okullarda okumak isteyen öğrenciler, bu eğitim-öğretim yılında son kez yapılacak OKS'ye başvuracaklar. Özel okul öğrencileri 6. ve 7. sınıflar için gerçekleştirilecek SBS'ye girebilecekler.  Türkiye Özel Okullar Birliği'nin talep etmesi halinde, özel okullar için ayrı bir sınav düzenlenebileceği bildirildi.

  Alıntıdır... 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Sbs Nedİr..??? Sbs Hakkindakİ Merak Ettİgİnİz HerŞey

  Reklam  Seviye belirleme sınavından önce oks ve lgs sınavları uygulanmaktaydı. Yapılan değişikler nedeniyle yeni bis sistem ve sına olarak sbs sınavı uygulanmaya başlanmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi