Hafızayı korumak önemli

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Sbs Bölümünden Hafızayı korumak önemli ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Selim
  Üye
  Reklam

  Hafızayı korumak önemli

  Reklam  Hafızayı korumak önemli

  Forum Alev

  Hafızayı Korumak...

  Sınavlara hazırlık dönemi için de sonrası için de son derece önemli olan hafızanızı korumak için size bazı öneriler. Hiç hafife almayın bu hafıza işini, sizi yolda bırakırsa bir gün sebebini çok daha iyi anlarsınız.
  40'lı yaşlarına merdiven dayadığınızda hafızanız yavaş yavaş sizi yolda bırakmaya başlar. Önlemini şimdiden almalısınız. İşte ABD'nin en saygın dergisi New Scientist'in önerileri.

  Bunlar da anahtarın yerini unutmaktan, bir toplantıyı kaçırmaya kadar her türlü aksaklığı beraberinde getiriyor. Ancak doktorlar çocukların, yetişkinlerin, hatta yaşlıların bile hafızalarını kuvvetlendirmesinin mümkün olduğunu söylüyor.

  Elbette bunun için doğru beslenmek ve birkaç ipucuna önem vermek gerekiyor. Saygın bilim dergisi New Scientist'in İngiltere ve ABD'deki ünlü doktorlara danışarak hazırladığı tavsiyelerden bazıları şöyle:

  1. Sınav öncesi uyuyun

  Gece yalnızca 3 saat uyumuş bir kişinin düşünce kabiliyeti, yasal olarak sarhoş olan bir kişiyle aynıdır. Gün içinde öğrendiğiniz her şey uyurken beyninizde "işleniyor." Araştırmalar yeni bir bilgisayar oyununu 2 saat oynayıp uyuyan bir kişinin kalktığında, birçok hileyi öğrendiğini gösteriyor. Aynı sonuç sınava hazırlanan kişilerde de görülüyor.

  2. Müzik eğitimi alın

  Araştırmalar müzik eğitimi alan 6-8 yaş arasındaki çocukların IQ'sunun yaşıtlarına göre 2-3 puan arttığını gösteriyor. Ayrıca düzenli olarak Mozart dinleyen kişilerin, diğer çeşit müzik dinleyenlere göre hafıza testlerinde daha başarılı oldukları görüldü. Bu sonuçlar Mozart bestelerinin kompleks yapısına bağlanıyor.

  3. Yarım saat yürüyün

  Haftada 3 kez yarım saat yürümek hafızayı güçlendiriyor. Düzenli egzersiz yapan çocukların sınavlardaki ve hafıza testlerindeki başarısının yüzde 15 arttığı görülüyor. Bunun nedeni beyne bol oksijen gitmesine bağlanıyor. Ayrıca egzersiz sırasında salgılanan hormonlar yeni beyin hücreleri yapılmasını tetikliyor.

  4. Sigara ve alkol yok

  ABD'deki Nötre Dame Rahibe Okulu'nda kalan rahibelerin yaşı 75-107 arasında değişiyor. Bunların birkaçı dışında ise hiçbirinde Alzheimer ya da diğer yaşlılık hastalıkları görülmüyor. Bu kadınların ortak özelliği ise portakal suyu, fasulye gibi gıdalarda bulunan folat vitamininden bol bol almaları. Sakin bir hayat sürmeleri ve sigara ile içkiden uzak durmaları da hafızalarını korumalarına yardımcı oluyor.

  5. Konsantre olun

  Uzmanlara göre "konsantre olacağım" diye düşünmek bile o sırada yapılan işe yoğunlaşmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca gün içinde 1-2 fincan kahve içmek de beyni "şarj" ediyor. Ancak daha fazlası kişiyi yorup tam tersi etki yaratabiliyor

  kaynak: legese.com
 2. 2
  yakup_1203
  Yeni Üye

  --->: Hafızayı korumak önemli

  Reklam  eyvallah kardeşim saol+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi