Komandolar Askere Gitmemiş Olanlar İçin Bilgiler

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Komandolar Askere Gitmemiş Olanlar İçin Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MaviAdam
  Özel Üye
  Reklam

  Komandolar Askere Gitmemiş Olanlar İçin Bilgiler

  Reklam  Komandolar Askere Gitmemiş Olanlar İçin Bilgiler

  Forum Alev
  Askerligimi Özel Harekat Askeri Olarak Yaptıgım,dan Dolayı Bugün İçimden Komandolar Hakkında Başlık Açmak Geldi
  Askere Gitmemiş Olan Kardeşlerimede Bilgilendirme Amaclı Olacaktır

  komando nasil olunur.jpg

  komando-nasil-olunur-0.jpg

  Her zaman her yerde göreve hazır

  Özel Kuvvet mensupları, her yerde, her zaman ve her şekilde mücadele kabiliyetini, sürekli ve zorlu eğitimlerle kazanıyorlar. Karadan, havadan, su üstünden, su altından, ortam ne olursa olsun, hedefe daima ulaşıyorlar. Her olasılığa karşı daima hazır bulunan bordo bereliler, her türlü iklim ve doğa koşullarında görev yapabiliyor. Bu personel, en gelişmiş silah ve teçhizatlarla donatılmış. En modern silahları ustaca kullanabiliyorlar. Dünyadaki ünlü timlerle aynı becerilere sahip olan bordo bereliler, en vahşi doğa koşullarında bile yiyeceklerini temin edebiliyorlar.
  Özel Kuvvetler seferde; düşman derinliklerinde bilgi toplamak, hedef belirlemek, taktik akın ve pusular uygulamak ve düşman işgalinde kalmış bölgelerde mukavemet harekatını başlatmak amacıyla kurulmuş bulunuyor.
  Özel Kuvvetler'de görevli personelin yeteneklerini artırmak üzere, NATO üyesi ülkelerin özel birlikleriyle taktik ve teknik bilgi alışverişi, teknik malzeme ve müşterek eğitim alanlarında işbirliği yapılıyor.

  47 ayrı ders süper eğitim

  TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin yeniden yapılanmasıyla, 1992'de teşkilatlandırılan Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli, Sualtı Taarruz (SAT), Sualtı Savunma (SAS), Eğirdir Dağ Komando Okulu, 1. ve 2. Komando Tugayı, Bolu Dağ Komando Tugayı, Midyat 3. Komando Tugayı, Foça Jandarma Okulu'nda üstün başarı gösteren subay, astsubay, uzman er ve erbaşlar arasından titizlikle seçiliyor. 'Zoru hemen başarırız, imkansız ise biraz zaman alır' sloganıyla yetişen Türk Özel Kuvvetler'i, ordumuzun göz bebeği.Üç ayrı dalda 47 ayrı ders gören Bordobereliler, 3.5 yılda yetişiyor. A ve B timleri olarak iki birimde örgütleniyor. A timleri yalnızca subaylardan, B timleri ise bir subay komutasında astsubaylardan oluşuyor.

  Özel Kuvvetler personeli olmak isteyen adaylar normal bir insanın dayanamayacağı 80'den fazla testten geçmek zorunda. ABD'de katıldıkları 'Ranger' ve 'Delta Force' kurslarını derece ile bitiren bordo bereli adayların aldığı eğitimlerden bazıları şunlar:


  · Dondurucu soğuk ve aşırı sıcaklarda görev yapma
  · Denizde sağ kalma

  · Paraşüt, kurbağa, balık adam eğitimi
  · Harita okuma
  · Düşman derinliklerine sızma
  · Taktik akın
  · Hedef tahribi

  · Kaçma kurtulma
  · Pusu
  · Uzak mesafeli keşif ve devriye
  · Göğüs göğüse yakın muharebe
  · Psikolojik harekat
  · Rehine operasyonu
  · İşkenceye dayanma
  · İlk yardım ve yabancı dil


  Vücutlarının her bölümünü öldürücü bir silah gibi kullanmayı öğrenen Özel Kuvvet mensuplarına, her türlü doğa koşullarında hayatta kalma ve mücadele yeteneği kazandırılıyor.

  Özel Kuvvet mensupları, her türlü doğa koşulunda mücadele kabiliyetini, sürekli ve zorlu eğitimlerle kazanıyor. Karadan, havadan, su üstünden, su altından, ortam ne olursa olsun, hedefe daima ulaşıyor. Bu personel, en gelişmiş silah ve teçhizatla donatılmış.


 2. 2
  MaviAdam
  Özel Üye

  --->: Komandolar Askere Gitmemiş Olanlar İçin Bilgiler

  Reklam  Askere Gidecek Olanlar İyi Ezberlesin

  Askere Gelirken


  Öncelikle size tavsiyem mümkün oldukça az eşya ile askere gidin. Sivil kıyafetiniz sadece üzerinizdeki elbiseniz olsun, başka bir giysi getirmeyin, bu giysiler sadece size yük olur. Tabi birde hatırlatmakta yarar var, iç çamaşırlarınızın rengi haki renk, yani asker yeşili, çoraplarınızda siyah olsun. aksi halde yenisini almak zorunda kalırsınız.

  ASKER ÇANTAMIZI HAZIRLAYALIM
  Size bir çok askerin deneyiminden yararlanarak bir çanta hazırlayalım ki hem gerekli tüm ihtiyaçlarınız olsun hem de rahat taşına bilsin. Tahmin edileceği üzere, yolu uzun arkadaşlar için çanta taşımak tam bir işkenceye dönüşüyor. Bu kadar lafın ardından gelelim çantamızı hazırlamaya. Askere gelirken aslında pek öyle masraf etmeyin. Acemi birlikleriniz de ki kantinlerde aklınıza gelebilecek her şey var ve dışarıya göre oldukça ucuz.

  1- Öncelikli olarak eşyalarımızı koyacağımız çanta ne küçük nede büyük olmalı. Orta boy bir çanta seçilmeli. Çanta kilitlene biliyorsa iyi olur. Daha çok işinize yarar.
  2- Çantamızı seçtik. Şimdi sıra geldi içine neler koymalıyız. Tabi ki öncelikle tam 460 gün her sabah kullanacağınız tıraş takımınız. Benim tavsiyem acemi birliğine giderken eğer çaldırmayacağınızı düşünüyorsanız rahat tıraş olabileceğiniz oynar başlıklı 2 veya 3 jiletli bir tıraş bıçağı ve pratik olarak kolayca kulana bileceğiniz tıraş köpüğü. Tabi traş sonunda kullanmak için kolonya ve kremi de unutmayın. Sakın yanınızda elektrikli tıraş makinesi getirmeyin. Getiren arkadaşlarım vardı ve o makineleri Çantalarından dışarıya bile çıkaramadılar.
  3- Diş fırçası ve macunu genelde acemi birliklerinde veriliyor ama siz yinede yanınızda yedek bir tane getirin. Tabi vücut temizliğiniz için gerekli şampuan, sabun, banyo lifini ve banyo havlusu. Acemi birliklerinde her hafta vücut temizliği ile ilgili kontrol var ( benden söylemesi )
  4- 2 şer çift iç çamaşırı ve çorap genelde standart yetiyor. Acemi birliklerinde iç çamaşırı ve kışlık fanila veriliyor. Benim tavsiyem yanınıza içinize giye bileceğiniz haki renk, bir uzun kollu fanila daha almanızdır. Biri kirlenince öbürünü giyersiniz. Bunların yanında yatarken giymek için eşofman götürün.
  5- Kış aylarında eliniz, yüzünüz eğitim yaparken çatlayacağı için koruyucu krem almanız iyi olur. Botlarınızın el değiştirmesini önlemek için ( kim ne derse desin düpedüz hırsızlık) mutlaka en ufaklarından bir asma kilit alın. Botların tabanları genelde iyi olmadığından birde ayakkabı keçesi alın( özellikle kışın çok işe yarıyor )
  6- Ayakkabı boyası, dikiş kutusu, tırnak makası, elbise torbası, elbise askısı, banyo torbası gibi bir çok malzemeyi Acemi birlilerindeki kantinlerden temin ede bilirsiniz.

  ÖNEMLİ
  Yanınıza almanız gereken en önemlisi bir telefon kartı. Çünkü genellikle ilk günlerde telefon kartı bulmak ve ailenize haber vermek zor oluyor. Cep telefonu, radyo, kolye ve yüzük, ne sebeple olursa olsun hap ve ilaçlar yasak. Saçlarınızı Askere gitmeden bir gün önce dışarıda kestirin. Yoksa çok pişman olabilirsiniz  Askerlik de İlk gün


  Kimimiz garip bir başına yolara düşerek, kimimiz de ailesinin ve sevdiklerinin yolcu etmesiyle yollara düşerek gelir asker ocağına. Sanki başka bir yaşama adım atıyormuş gibi heyecanlı ve ürkek bir şekilde Nizamiye kapısına yönelir. Kapıdan girerken sülüsünü gösterir nöbetçi askerlere ve çantası aranır, içeri alınır. Sanki tüm gözler üzerine çevrilmiş gibi hisseder insan. Yeni gelenler sivil elbiseli olduğu için bir arada oturtulur. Daha sonra bir Astsubay veya bir asker gelerek “ hadi toparlanın gidiyoruz” der. Rast gele bir sıraya sokularak adi adım marş. Askerlik işlemleriniz yapılır, bölüğünüz belli olur. Tabi işlemler genellikle biraz uzun sürer bu yüzden beklersiniz. Kilonuz , boyunuz aklınıza gelen tüm özellikleriniz kısacası bilgi formunuz doldurulur. Tabi birde sağ ve sol kolunuzdan iki adet aşı olursunuz. Bu aşılar bazılarının dediği gibi cinselliği azaltan bir aşı değil içiniz rahat olsun Tüm işlemler biter ve bölüğünüze gitmek için beklersiniz.


  Görevli asker gelerek sizi alır ve bölüğünüze götürür. Tabi yine sıraya sokarlar ( eee.. her şey düzenli olacak ya ) kalacağınız geçici koğuşunuz ve eşyalarınızın konacağı dolabınız gösterilir ( daha sonra yatak ve dolaplar değiştirile bilir). Yine yerleştikten sonra sıraya sokularak yemekhaneye götürülürsünüz. Nizamiyeden girdikten sonra artık her şey nizami ve emirle. Şansınız varsa ve işlemleriniz kısa sürede hallolduysa akşam yatağınıza erken yatarsınız ( genelde ilk gün gece yarısından erken yatan yoktur). Sabahın 05:00 de bir ses “ koğuş kalk” der ve irkilerek uyanırsınız. İşte o an ben nerdeyim burası neresi der insan ve kalkar yatağından etrafa boş gözlerle bakar. Herkesin içini hüzün kaplar desek yeridir. Tam bir sudan çıkmış ördek misali.


  Yatağınızı yapmayı yatmadan önce gösterdikleri için sabah mazeret üretemezsiniz ve belki de askerlik hayatınızın en uzun süren yatak yapma işlemini gerçekleştirirsiniz ( bu süre her sabah pratik yapınca azalıyor. Sakal tıraşınızı olmak için bir hayli uğraşacaksınız eee... nede olsa her kez tıraş olmak için aynı anda wc ye akın ediyor. Tıraşınızı oldunuz toplu halde içtima alanından sabah kahvaltısına götürülürsünüz. Daha sonra tekrar içtima alınır ( koyun gibi sayılırsınız. Günde 5 – 6 defa). Askeri elbiseleriniz ve iştikakınız olan kamuflajlarınızı alırsınız. Alırken dikkat edin, iyice kontrol edin eksik malzeme almayın, aksi halde sorun yaşarsınız. Artık tam bir askersiniz hayırlı olsun. Ne olursa olsun şunu aklınızdan çıkarmayın ülkemizde sağlıklı her erkek bu yollardan geçiyor, canınızı sıkmayın geçip gider  Birliklere Yerleştirme


  Yerleştirmeden kastım, acemi birliklerinize teslim olduktan sonra ilk günlerde askeri işlemlerinizin yapılması. Zaten sülüslerinizde yazılı olan birliklerinizde denizci, havacı, karacı, komando, jandarma gibi ne olacağınızı bilerek geliyorsunuz.

  Defalarca isminizi , adresinizi, memleketinizi çeşitli kağıtlara yazdıktan sonra. Eğitim durumunuza, meziyetlerinize ve mesleğinize göre, en önemlisi de ihtiyaca göre tabur ve bölükleriniz belli olur. Tabi bu aşamada bir yığın insanla uğraşmak kolay değil. Doldurulması ve imzalanması gereken bir çok evrak olunca işlemler uzun sürüyor.

  Tabi yerleştirme deyince aklınıza “ben komandoyum denizci olabilir miyim gibi sorular gelmesin sülüsünüzde ne yazıyorsa en azından acemiliğinizde o alanda eğitim göreceksiniz. Yerleştirme işlemi Askeri birliğinizin ihtiyacına göre tabur ve bölüklere uygun görülen sayıda adam ayırma işlemidir.

  İlk olarak askeri elbiseyle ( tek tip) vesikalık resimleriniz çekilir, askeri evraklarda kullanılmak üzere. İyi poz verin askeri kimliğinizde bu fotoğrafınız kullanılacak.

  Usta birliğinize gidene kadar temel askerlik eğitiminizi alarak tam bir asker olursunuz. Daha sonra gideceğiniz usta birliklerinde ihtiyaca göre başka görevler üslenerek farklı işler yapabilirsiniz. Acemi birliklerinde neyseniz usta birliğinde o şekilde devam edeceksiniz diye bir şey yok. Değişmeyen tek şey nöbet ve temizlik görevi. Nasıl bir askerlik yapacağınız dağıtımda gideceğiniz yere bağlı.


 3. 3
  Ziyaretçi
  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ve bişey sormak istiyorum bunu yazan arkadaş sen askerde çok ezildinmi 4. 4
  Ziyaretçi
  bende özel kuvvetlerde çalışmak istiyorum boyum 195 kilo 71 ve 15 yaşındayım vurdugumu deviriyorum:)

 5. 5
  Ziyaretçi
  tşk cok bilgi öğrendim

 6. 6
  Ziyaretçi
  Birsey sorcam ben almayada yasiyorum sorum bu simdi diyelimki ben komando özel haraket olmak istiyorum gönülü komando olmam itabaren olmam sansim varmi sadece bilgi istiyorum ve ne yapmam lazim bunun icin

+ Yorum Gönder
komando nasıl olunur,  askerde komando nasıl olunur,  jandarma komando nasıl olunur,  paraşütçü komando nasıl olunur,  komando olma şartları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi