Dini İnanç - Gelenek ve Akımlar

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Dini İnanç - Gelenek ve Akımlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 25
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  --->: Dini İnanç - Gelenek ve Akımlar

  Reklam  Sâbiîlik

  Sâbiîlik veya Mandenizm, Adem, Nuh ve Vaftizci Yahya'yı peygamber kabul eden, ancak İbrahim, Musa, İsa ve Muhammed'i reddeden tektanrılı bir dindir. Mensupları çoğunlukla güney Irak'ta bulunurlar. Dünya üzerinde 50 ila 70 bin kadar Sabii olduğu tahmin edilmektedir.  Yudumla --->: Dini İnanç - Gelenek ve Akımlar Hakkında Konu

 2. 26
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Orfizm

  Orfizm (nadiren Orfikizm) eski Yunanistan'da gizemli bir mitolojik din. Mitik Orpheus'un kurduğu söylenir. Orpheus Hadesin yer altı dünyasına gitmiş ve dönmüştü.

  Birçok din gibi Orfikler de öteki dünya hakkında vaatler verirler.

  Bazı tarihçilerin bu din hakkında görüş ayrımı vardır. Hades'in dünyasına gidip de geri dönmeleri ve bu durumda öteki dünyanın avantajlarını savunmaları, erken Hristiyanlığı etkilemiş olabilir.


 3. 27
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Scientoloji

  Scientoloji, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı bilim kurgu yazarı L. Ron Hubbard'ın 1952 yılında kendisine yardım eden bir felsefe olarak geliştirdi ve daha sonra da yeni bir dini akıma dönüştü. İnsanlara ruhsal varlıklarını, reenkarnasyonun varolduğunu, ve fiziksel dünyalarına hakimiyeti üzerine öngörüler ve emirler vermektedir. Scientoloji ayrıca, tartışılan Scientoloji Kilisesi (Church of Scientology) dinini anlatmak için de kullanılır; Scientoloji'i kendi anlayış sistemlerinde tanıtmaya çalışırlar.

  Bu dinin temelini oluşturan inanış ise özetle şöyledir: Bundan 75 milyon yıl önce zamanın galatik konfederasyonun lideri Xenu ismindeki varlık, istemediği milyarlarca varlığı dünyamıza gönderip yanardağa atttımıştır. Günümüzde insanları yaşadığı acı ve sıkıntıların kaynağı hala yeryüzünde olan o varlıkların ruhlarıdır.Bu ruhlara thetan denmektedir. Scientolojiye göre insanlar bu ruhların manevi baskısından kurtulunca gerçek mutluluğa kavuşacaklardır. Scientolojistler insan ruhunu arındırmak için çeşitli yöntemler geliştirdiklerini idda ederler. Bu yöntemlere dianetics adını verirler. Hollywood yıldızlarından Tom Cruise ve John Travolta bu inanca mensupturlar.

  Scientoloji 90'lı yıllardan sonra daha da popüler olmaya başlamıştır. Scientoloji yetişkin çizgi komedi dizisi South Park'ın "Trappet in the Closet" adlı, 16 kasın 2005 tarihli bölümüne konu olmuştur.

  Scientolji 1950'li yıllardan sonra dünyayı saran ufo dinlerine( Aetherius Society, Raëlism vb) benzetilebilir.


 4. 28
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Moon tarikatı

  Moon tarikatı, 1954 yılında Kuzey Kore’den Güney Kore’ye kaçan rahip Sun Myung Moon tarafından kurulan, dünyada Moon liderliğinde bir teokrasi kurulmasını ve herkesin Korece konuşmasını amaçlayan tarikattır.

  ABD’de resmi dini mezhep statüsünde’dir. Sun Myun Moon, gençliğinde İsa'nın kendisine gözükerek, kendisini mesih seçtiğini ve eşiyle birlikte günahsız ve insanoğlunun gerçek ebeveynleri olduklarını, İsa’nın yarım bıraktığı işleri tamamladığı iddiası içindedir.

  Tarikat üyeleri Moonie olarak adlandırılmakta ve her pazar sabahı liderleri ve Kore için dua etmektedirler.


+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi