Sultan Fatih'e eşcinsel yakıştırması

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Sultan Fatih'e eşcinsel yakıştırması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Börtecine
  Emekli
  Reklam

  Sultan Fatih'e eşcinsel yakıştırması

  Reklam  Sultan Fatih'e eşcinsel yakıştırması

  Forum Alev
  Sultan Fatih'e eşcinsel yakıştırması

  Hürriyet'in ekinde kültürazzi müsteharıyla yazan kişi Hilmi Yavuz'un, Peygamberimizin müjdesine nail olan Fatih'e 'eşcinsel' diye hakaret eden cümlelerini kendi köşesine taşıdı

  Kültürazzi: Hürriyet Pazar

  Gay padişah olur da belediye başkanı olmaz mı

  Gay padişah olur da belediye başkanı olmaz mı Geçen haftanın gündeme damgasını vuran olayı, aralarında Murathan Mungan’ın da bulunduğu Barış Meclisi üyelerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde DTP’ye destek ziyareti sırasında geçen ’gay belediye başkanı’ muhabbetiydi.

  Bu diyalog cuma günü Hürriyet’in manşetiydi. Kısaca hatırlatayım.

  Avrupa Parlamentosu’nda Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit, Ufuk Uras, Murathan Mungan ve Sırrı Sakık arasında geçen konuşmada, Bendit’in "AB’ye girerseniz gay belediye başkanına hazır olun" sözü üzerine Mungan "Ben adayım" demiş. Bunun üzerine Uras’ın "Sol destekler, ya DTP" sorusuna da Sakık "Ölümüne destekleriz" cevabını vermişti.

  Bu olay bana Hilmi Yavuz’un Roxy tarafından çıkartılan Gaste’nin son sayısındaki Edebiyat ve Eşcinsellik başlıklı yazısını hatırlattı

  Hilmi Yavuz yazısına "Türkiye’de eşcinsellik, Cumhuriyet’in bir tabusu olarak görünür" diye başlıyor ve şöyle devam ediyor: "Osmanlı’nın eşcinselliği neredeyse tarihsel ve cinsel bir norma dönüştürmesine karşılık, Cumhuriyet etiği’nin, eşcinselliği kamusal söylemin dışına çıkardığını söyleyebiliriz sanıyorum. Cumhuriyetin ilk elli yılında, örneğin, bir eşcinsel edebiyattan söz etmek şöyle dursun, yazarların eşcinsel kimliklerinin örtbas edildiklerine tanık olunmuştur. Bugün artık hepimiz biliyoruz: Hüseyin Rahmi Gürpınar eşcinseldi; Nahid Sırrı Örik de öyle! Abdülhak Şinasi Hisar da! Hatta, Sait Faik de! Oysa ne Hüseyin Rahmi’nin, ne Nahid Sırrı’nın, ne de Abdülhak Şinasi’nin yapıtlarında en ufak bir eşcinsel ima bulmak mümkündür. Belki Sait Faik’te, biraz! Özel yaşamlarında da, eşcinselliklerini titiz bir mahremiyetle korumaktan yana olduklarını biliyoruz onların. Bir marjinallik olarak eşcinselliğin, çoğulcu yaşamın bir segmenti konumuyla, kamusal alanda ’görünür’ ve ’konuşulur’ olması 1970’lerden sonradır. Bugün artık, cinsel tercihlerini gizleme gereği duymayan eşcinsel yazarlarımız, şairlerimiz var. Adlarını hepimiz biliyoruz!"

  FATİH DE EŞCİNSELDİ

  Hilmi Yavuz yazısının bundan sonraki bölümünde ise sözü asıl Osmanlı eşcinselliğine getiriyor ve orada da Fatih Sultan Mehmed’in Avni mahlasıyla yazdığı divan şiirlerinde bunun net bir şekilde ortaya konduğunu, hatta bir vezirini sevgilisine ilgi gösterdi diye hapse attırdığını yazıyor:

  "Hatırlayanınız var mıdır, bilmiyorum. Ama bundan tam on yıl önce Fatih Sultan Mehmed’in eşcinsel olduğu konusunda bazı tartışmalar olmuştu. Fatih’in ünlü iki gazeli vardır: Birincisinde, ’Veyis’ adında bir güzel oğlanı över, gazelin sonunda da ’Ey Avni! Taliin iyi gitti ve o sevgili (Veyis) misafirin oldu. Fırsatı kaçırma; zira Veyis bin cana bedeldir’ der. Malum, ’Avni’ Fatih Sultan Mehmed’in mahlasıdır; yani, şiirde kullandığı adı! İkinci gazelde, Galata’da bir kilisede görevli genç bir papazı öve öve bitiremez Fatih.

  .....

  Fatih Sultan Mehmed’in eşcinselliğinden Osmanlı rahatsızlık duymamış ki! Rahatsızlığı, bugünün etik kriterleriyle geçmişi ’aklamaya’(!) çalışanlar hissediyor... Osmanlı’nın bu konuda gizlisi saklısı yok! Veziri Ahmed Paşa’nın, gözdesi olan oğlanlardan birine gönül vermesi üzerine, gazaba gelip onu ’Kapıcılar Odası’na hapseden de Fatih Sultan Mehmed’den başkası değildir."

  Yazıdan çıkan sonuca ve Meclis’te yaşanan diyaloğa dönersek, Murathan Mungan neden belediye başkanı olmasın ki? Tarih tekerrürden ibaret değil miydi?
 2. 2
  moskova32
  Üye

  --->: Sultan Fatih'e eşcinsel yakıştırması

  Reklam  BÖYLE ADAMLARI ülkemizde adam diye konuşturuyoruz arkadaşlar...

  ondan sonra bir şey yapmış gibi hepimiz ermeniyiz hepimiz hırantız diyoruz...

  utanmamız gerekir.

  bence toplu bir şekilde kınama mesajları gönderelim hürriyet gazete sine... 3. 3
  BADMAN
  Usta Üye
  bunu diyenlerin kendisi gay yaww siz bu kelimelere kulak vermeyin ama vermemek elde degil 4. 4
  moskova32
  Üye
  hadi arkadaşlar sessiz kalmayalım ha bayrağımıza laf atılmış ha fatihimize aynı şey...

  sessiz kalmayalım....

  ben bütün arkadaşlarımın katılmasını istedim...

  bu ülkede bizimde sesimiz daha çok çıkacaktır...

  tepkisiz kalmayalım hadiii.

 5. 5
  WİLD_BOSS
  Usta Üye
  YA BÖLE BİŞİ OLAMAZ YHA:s:s:s:s

 6. 6
  *sedef*
  Yeni Üye
  İnsanlar tarihleini nasıl bu sekilde ağza alabliyorlar. Sahip çıkmak gerekirken nelerde duyoruz. Pes artık. Bu insanların Türk lüklerinden şüphe duyarım ben.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi