Stalin katliamı: Dakikada 17 ölü

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Stalin katliamı: Dakikada 17 ölü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Börtecine
  Emekli
  Reklam

  Stalin katliamı: Dakikada 17 ölü

  Reklam  Stalin katliamı: Dakikada 17 ölü

  Forum Alev
  Stalin katliamı: Dakikada 17 ölü
  Milyonlarca insanın açlık ve sefaletten öldüğü 1932-1933 yıllarında her geçen dakika içinde 17 kişi, her geçen gün içindeyse 25 bin insan hayatını kaybetti.
  Ukrayna'da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ( SSCB) döneminde yaşanan açlık yıllarında hayatını kaybeden milyonlarca kişi için anma törenleri yapılıyor. Anma etkinlikleri kapsamında ülkenin bütün kiliselerinde 1932-1933 yılında açlıktan ölen insanlar için ayinler düzenleniyor Başkent Kiev'in en önemli kiliselerinden Sofiskiy Kilisesi'nde yarın düzenlenecek büyük ayine; Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, üst düzey yöneticiler ve açlık yıllarında yaşayan tanıklar katılacak. 1932 yılında ürününü merkezi yönetime vermekte direnen Ukraynalılara karşı bir komisyon kuruldu.

  Ukrayna'da Stalin Hükümeti'nin kararlarını uygulamaya koyan komisyon, çiftçiler tarafından üretilen ürünlerin merkezi yönetimden saklandığı gerekçesiyle harekete geçti. Halkın elinde bulunan un, buğday, et, patates, ekilecek tohum dahil olmak üzere bütün tarım ürünleri toplandı. İnsan eliyle sürdürülen iki yıllık kıtlık sürecinde tarlalar ekilemedi. Milyonlarca insanın açlık ve sefaletten öldüğü 1932-1933 yıllarında her geçen dakika içinde 17 kişi, her geçen gün içindeyse 25 bin insan hayatını kaybetti. Stalin'in bu politikası sadece Ukrayna'da değil, bütün SSCB Kafkaslar ve Kazakistan gibi birçok bölgesinde uygulandı. Başta Ukrayna ve Kazakistan'da olmak üzere milyonlarca kişi açlıktan hayatını kaybetti.

  Tarihçiler bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bir kısmı; olaylardan, o dönemki Stalin yönetimini sorumlu tutarken, bir kısmı ise açlığın sadece Ukrayna'da değil, SSCB'nin genelinde yaşandığını savunuyor.

  Rusya'da Oleg Orlov ile TV ekibi üyeleri kaçırılarak dövüldü

  Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesindeki Nazran kentinde insan hakları savunucusu Oleg Orlov ve beraberindeki bir TV ekibinin üyeleri kaçırılarak bir süre rehin tutuldu ve dövülerek şehir dışına bırakıldı. Orlov olayla ilgili bugün Reuters'a yaptığı açıklamada, "Kar maskeli kişiler, güvenlik güçlerinden olduklarını söyleyerek, bizi otelden aldılar ve bir kamyonla şehir dışına götürdüler. Burada bizi uzun süre tuttuktan sonra dövdüler ve kırsal arazide bizi terk ederek gittiler" dedi. Ren TV'den olan televizyon ekibinin üyelerinden birinin durumunun ciddi olduğu bildirildi. Orlov, kendilerini kaçıranların güvenlik güçlerine bağlı resmi görevliler olduğunu savunurken, yerel polis kaynakları, olayın güvenlik görevlilerini karalamayı amaçlayan bir provokasyon olduğunu ileri sürdüle

  Putin karşıtı yürüyüşe polis müdahale etti, Kasparov gözaltına alındı

  Devlet Başkanı Vladimir Putin'in karşıtı muhalif 'Öteki Rusya Hareketi'nin bugünkü Moskova yürüyüşü olaylı geçti. Polis, yürüyüş yapan muhalif gruba müdahale etti. Polisin güç kullanması sonucu Öteki Rusya Hareketi'nin lideri Garry Kasparov ve çok sayıda muhalefet taraftarı gözaltına alındı. Öteki Rusya Hareketi'nin bu tür girişimleri çoğu zaman polisin sert müdahalesiyle karşılanıyor. Nisan ayında Rusya'nın iki büyük kenti Moskova ve St. Petersburg'ta düzenlenen muhalefet gösterileri polis tarafından bastırılmıştı. St. Petersburg'da izinsiz gösteriye katılan 500 civarında 'Öteki Rusya' taraftarından 120 kişi gözaltına alınmıştı. Moskova'da gerçekleşen yürüyüşlerde de 250 gösterici gözaltına alınmıştı.


  Kaynak 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Stalin katliamı: Dakikada 17 ölü

  Reklam  eski sovyetler birliği yeni rusya hep belleğimizde soğuk devlet oldu hep sömüren kendi halkını ezen devlet , çalışılan halkın devleti zengin etmek için uğraş verdiği yada zorlandığı bir sistemi olan devlet burada aslolan devlettir insan bir araç sadece+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi