Hafızayı Güçlendirme Teknikleri

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Hafızayı Güçlendirme Teknikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  alicanavar
  Özel Üye
  Reklam

  Hafızayı Güçlendirme Teknikleri

  Reklam  Hafızayı Güçlendirme Teknikleri

  Forum Alev
  Alıntı
  Hafızayı Güçlendirme Teknikleri

  Bazen her şeyi unutmamıza rağmen, hafızamızı geliştirmek için günlük yaşantımızda yapabileceğimiz adımlar vardır.Hafızayı geliştirme sadece günlük yaşamımızı kolaylaştırma açısından yardımcı olmaz aynı zamanda da zihinsel olarak meydan okuma yapma için yapılan şeyler Alzheimer’a karşı bizi korur. Son çalışmalar, daha fazla zihinsel çaba gerektiren boş vakit aktivitelerine daha çok vakit harcayan yaşlı yetişkinlerin Alzheimer’a yakalanma riskinin daha az olduğunu ve zihinsel olarak uyarıcı çevrede yaşayan hayvanların çok büyük hafıza merkezlerine sahip olduklarını gösteriyor. Küçük, mümkün değişiklikler ile hafızanızı güçlendirebilirsiniz.
  Hafızanızı geliştirmenize yardımcı olacak bu adımları deneyin ve beyin zindeliğinizi en yüksek seviyeye çıkarın ve Alzheimer hastalığını atlatın.
  Stres hafıza ve beyin sağlığı için iyi değildir. Araştırmalar stres altında olan hayvanların daha küçük hafıza hücrelerine sahip olduklarını gösteriyor. Bu yüzden stres azaltma programı hafıza gücünüzü arttırma alanında çok yararlı olabilir ve ayrıca fiziksel sağlığınızı geliştirebilir.
  Stresi azaltmak için aşağıdaki egzersizleri denemek isteyebilirsiniz..
  Gün boyunca stres azaltma molaları verin. Derin nefes alma, canlı yoga stresi veya meditasyon gibi stres azaltma egzersizlerini 2 dakikada yapabilirsiniz.
  İş ve dinlenmeyi dengeleyin. Eşit sastlerde çalışın ve dinlenme aktivitelerinede zaman ayırın. Bazı insanlar için boş zaman ekleme yardımcı olabilir.
  İyi bir uyku çekmek.
  Kafein azaltmak
  Düzenli olarak egzersiz yapmak
  Gerçekci beklentiler oluşturmak
  Gülmenize izin vermek
  Zihinsel egzersizler, beyniniz için sıçrayan bir kukla oyuncağı gibidir. Beyin bulmacası, çapraz bulmaca, kelime kelime bulmacası veya görsel bulmaca gibi değişik bir şekilde zihinsel olarak problemleri çözmeye çalışın. Eğlendiğiniz şeyleri ve zorlukları bulmak anahtardır fakat ne çok zor nede çok kolay olsun. Zaman geçtikçe daha iyi olduğunuzda, daha zor bulmacalar ile çalışabilirsiniz.
  İşte bu diyet için 4 öğe:
  Yediğiniz kadar kalori aldığınızı unutmayın. Çok fazla yerseniz, aşırılı kilolu olabilirsiniz ve bu da diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar riskini arttırır.
  Yediğiniz yağı düşünün. Omega 3 yağı, zeytin yağı, balık ve ceviz içeren yağlar beyin için iyidir. Tam yağlı süt gibi hayvansal ürünlerden gelen yağlardan kaçının.
  Antioksidan bakımından zengin olan yiyeceklere odaklanın. Bu diyet çeşidinde deney hayvanları artan zihinsel kabiliyet gösterirler. Yeşil yapraklı sebzeler veya meyveler gibi C ve E vitamini bakımından zengin olan yiyecekleri yemeye çalışın.
  Yediğiniz karbonhidratları düşünün. Su katılarak hazırlanan ve işlenmiş yiyecekler, beynimizin gereği gibi işlevini getirmemesine neden olan kan şekerinizi yükseltebilir ve diyabet olma riskinizi arttırabilir.
  Uzun dönemde hafızanızı güçlendirme yaşam tarzınızı değiştirmede bir bağlılık yaratabilir. Hafızanızı güçlendirmek için bu dört adıma devam etmenin yanında, aşağıdaki tavsiyeleri de deneyin:
  Hala sigara içiyorsanız, bırakın. Alkol alıyorsanız; belli bir ölçüde yapın.
  Sizin için anlamı olan aktiveler yapın. Dışarı çıkın ve sosyalleşin!
  Fiziksel olarak hasta olduysanız; bunu ciddiye alın. Bir an önce doktorunuza görünün iş işten geçtikten sonra değil.
  Düzenli olun. Genellikle kaybettiğniz şeyleri belli bir yere koyun. Örneğin anhtarlarınız için mutfağınızda askı kullanın veya hergün gözlüklerinizi belli bir yere koyun. Not defteri veya organizatör kullanmak ve günlük rutinleri yaratmak/ oluşturmak bazı şeyleri daha iyi hatırlamamızı yardımcı olabilir.
  Dr. Garry Small
 2. 2
  alicanavar
  Özel Üye

  --->: Hafızayı Güçlendirme Teknikleri

  Reklam  Hafıza Güçlendirme Sistemleri: Bağlama Tekniği

  Yaşadığımız dünyada denizler,dağlar,adalar,kıtalar nasıl dünyanın bir parçası ise öğrenme de insanın ayrılmaz bir parçasıdır okul çağlarımız bittiğinde başka bir okul olan yaşam okulu başlar ve biz öğrenmeye devam ederiz güzel bir çin atasözü bu süreci şöyle bir ifadeyle açıklar: ‘öğrenme akıntıya karşı yüzmeye benzer bıraktığınız anda gerilersiniz’Bir amerikan sözü ise bu ise bu durumu ‘kullan yada kaybet’ diye tabir eder gerçektende kullanmadığımız yetiler zamanla körelir bunun için kas fonksiyonlarının nasıl sağlıklı çalışması için idman yapmak gerekiyorsa hafıza ve beyin fonksiyonlarınında verimli çalışması için hafızamızı ve zekamızı geliştirici idmanlar yapmalıyız.Öğrenme sonu olmayan bir süreçtir öğrenmeyi terkettiğimiz an gelişimi reddettiğimiz aşikardır bu nedenle öğrenme aktivitelerimizi zenginleştirmeliyiz.Decartes yüzyılar önce insan varlığı için ‘düşünüyorum öyleyse varım’ demiştir gelişen bilim ile birlikte artık biz ‘düşündüğümü biliyorum ama ben nasıl düşünüyorum’ demenin gerektiği bilincine varmamız gerekir zira öğrenmenin yapıtaşı düşünmektir.Konfüçyüs ‘düşünmeden öğrenmek faydasız öğrenmeden düşünmek tehlikelidir’ ifadesi ile düşünmenin öğrenme üzerindeki etkisini açıkça ortaya koymuştur.İşte bizim hafıza geliştirme başlığında tabir ettiğimiz sistemlerin temeli öğrenmede ve hatırlamada düşüncenin nasıl olması gerektiğinin öğretilmesidir.Şayet biz bir bilgiyi hafızamıza almak için nasıl düşünmemiz gerektiğini anlar ve bilirsek bizim için hiçbir bilgi hafızamıza alırken sorun olmaz aksine bir eğlence haline dönüşür.Bu yazımızda sizin için eğlenceli olacağını tahmin ettiğim ama bir o kadarda hafızanızı güçlendirici bir teknik öğreneceğiz.Bu tekniğin adı bağlama yada birleştirme metodudur.Bu teknik bilgileri adeteda bir zincir silsilesi halinde bilinçaltınızın derin boyutlarında çapalar.
  Bu tekniği nerelerde kullanabilirsiniz?
  1-Alışveriş listelerinde
  2-Yapmanız gereken işleri hatırlamak için
  3-Çalışma alanınızla ilgili mutlaka hatırlamalayım dediğiniz bilgilerde
  4-Özlü sözleri hafızanıza alırken vs........

  Birleştirme Metodu : İki şekil veya resmin sıradışı bir formda olağanüstü ilişkilendirilmesidir.

  + = Yukarıdaki şekillde de gördüğünüz gibi sistem iki nesnenin bilinçli ama mantıksız bağlantı kurulmasına dayanıyor.Peki bağlama metodu nedir?Bağlama metodu ise arka arkaya birden çok nesnenin zincirleme bir sistemle ilişkilendirilmesidir.Şimdi aşağıda on iki adet nesne ve hafıza ilişkileri göreceksiniz bunları okuyun ve ilgili resimlerleri oluşturulan saçma hikayeleri ile birlikte zihninizde canladırın.Hatırlamınız gereken nokta hafızanızı bilinçaltınız ile uyumlu kullanmanız olucaktır yani saçma,mantıksız ilişkilendirmeler yapacağız.

  Hafızanızda Canlandıracağınız Resimler


  Zihnimizde canlandıracağımız hikaye:
  Bisikletle hızla gidiyorsunuz o kadar hızlı gidiyorsunuz ki duramıyorsunuz hızınızı kesmesi için sırtınızdan kocaman bir şemsiye çıkardırdınız ve açtınız bu sizin hızınızı yavaşlattı.Şemsiyeyi kapatmak istediniz bir uzun çubuk elinizde kaldı bir baktınızki bu bir şiş ucu da sivri dilinize değdirdiniz baya acıttı canınızı.İnanılmaz bir ses duydunuz bu aynen bir uçak sesi bir baktınız ki uçak sinirlendiniz şişi uçağa fırlatı verdiniz ve tam isabet ettirdiniz bravo! uçak düştü.Birden kendinizi uçağın içinde buluyorsunuz ve hostesler size enerji versin diye muz veriyor alıp tam yiyeceksiniz muzu soydunuz ama içinden en sevdiğiniz kaleminiz çıkıyor etrafa bakıyorsunuz gıt gıt gıdak sesleri elinizde de kalem tavuklara batıra batıra kovalıyorsunuz tavuklardan biri diyor ki size canımı acıttın görürsün sen ve kocaman akrep arkadaşını üstünüze salıyor ve sizin artık daha sert bir alet çıkarmanız gerekiyor ve kocaman beyaz bir oklava çıkartıp akrebin iğnesiyle mücadele ediyorsunuz ve o kadar yoruluyorsunuz ki güçten düşüyorsunuz gidip bari reçel yiyipde enerji alayım diyorsunuz tam reçel kavanozunun içini açıyorsunuz ki içinden arılar çıkıyor ve bu arılar uçarak sevdiğiniz bir arabanın içine doluşuyor içinde arabanın içinde sevdiklerinizi sokuyor.
  Bu hikayede on iki veriyi kolayca hafızamıza aldık peki bu teknikten hafızanın hangi gerçeklerini öğrendik?
  1-İmaj oluşturma ve zihni olarak görmek önemli
  2-Hatırlamak için bağlantı kurmalıyız.
  3-Duygularımızı katmamızı bilgilerin hafızadaki yerini derinleştiriyor.
  4-Zihinsel duyularımızı aktif canlandırmamız bilginin kalıcılığını arttırıyor.
  Hafıza gelişim idmanı
  Öğrendiğiniz bu tekniğin zihniniz tarafından tam manasıyla icra edilebilmesi tamamen hafızanızın bir melekesi olması için 1 ay her gün 20 maddelik bir idman yapın her gün 5 kelime daha fazla hafızanıza alın.Alışveriş listeleri için de artık bu tekniği kullanarak kendiniz için hafızanızı çalıştırın.+ Yorum Gönder
hafıza açma teknikleri,  muhabbet açma teknikleri,  hafıza çalıştırma teknikleri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi