Kahve Ağacı (Rubiaceae coffea)

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Kahve Ağacı (Rubiaceae coffea) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sen_AY
  Usta Üye
  Reklam

  Kahve Ağacı (Rubiaceae coffea)

  Reklam  Kahve Ağacı (Rubiaceae coffea)

  Forum Alev
  Kökboyasıgiller (rubiaceae) familyasının coffea cinsinde yer alan meyvelerinin kavrulup öğütülmesiyle kahve tozu üretilen ağaçtır. Kahve ağacının ilk bulunduğu yer olan Habeşistan'ın Kaffa yöresidir.

  Çiçekleri beyaz ve hoş kokulu , kirazı andıran kırmızı meyvesının içinde iki çekirdek bulunan, dikildikten yaklaşık 3 yıl sonra meyve vermeye başlayan ve 30-40 yıl boyunca aralıksız meyve veren bir ağaç türüdür.Doğal haline bırakıldığında 8-10 metreye kadar uzayan ağaç, meyvelerin kolay toplanabilmesi için sürekli budanarak 4-5 metre uzunluğunda bir çalı boyutunda tutulur.

  Kahvenin defne yaprağına benzer derimsi ve kenarları dalgalı kışın dökülmeyen koyu, parlak ve sivri uçlu yaprakları vardır. Bol yağış alan, ortalama sıcaklığın 18-24° C arasında bulunduğu ve don olayının görülmediği, ekvatorun 25 Kuzey'i - 30 Güney'i arasındaki kuşakta yetişir. Soğukta ağaç ölür, ayrıca ani ısı değişiklikleri de ağaca zarar verir. Nemli ortamı sevdiğinden, kahve ağacının düzenli yağışın olduğu tropik bölgelerde yetiştirilmesi gerekir. Doğada pek çok yetişen türü olmasına rağmen yalnızca coffea arabica ve coffea robusta adındaki türlerin tarımı yapılmaktadır.


 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Kahve Ağacı (Rubiaceae coffea)

  Reklam  sabahlarımızın neşesi olan sohbetlerimizin aracı ve tadı olan kahve , Kahve Ağacı meyvesine ait çekirdeklerin kurtulup öğütülmesi ile elde edilen ve sıcak içilen bi içecektir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi