Özel harekat

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Özel harekat ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Özel harekat

  Reklam  Özel harekat

  Forum Alev
  Özel Harekat Dairesi Başkanlığı

  Terör örgütlerinin meskun mahal veya kırsal alanlardaki silahlı eylemlerini engellemek, gerçekleştirilen eylemlerin faillerini etkisiz hale getirmek veya yakalamak, uçak, araç, bina gibi kapalı alanlarda rehin alınan kişi veya kişleri kurtarmak özel maharet gerektirdiğinden modern silah, mühimmat, araç ve gereçlerle donatılmış çağımızın çeşitli taktik ve tekniklerini kullanabilecek özel eğitim görmüş birime ihtiyaç duyulmuş ve 1983 yılında Asayiş Dairesi Başkanlığı bünyesinde merkezde "Özel Hareket Şube Müdürlüğü" ve Ankara, İstanbul, İzmir illerinde ise "Özel Harekat Grup Amirlikleri" şeklinde teşkilatlandırılmıştır.
  Günün değişen ve gelişen şartları neticesinde 1987 yılında Asayiş Dairesi Başkanlığı bünyesinden alınarak Terörle Mücadele ve Harekat Dairesi Başkanlığı bünyesinde "Özel Hareket Şube Müdürlüğü"olarak 1993 yılına kadar faaliyet göstermiştir.
  Özellikle bölücü terör olaylarının artması nedeniyle 1993 yılında "Özel Harekat Şube Müdürlüğü" Özel Harekat Dairesi Başkanlığı'na dönüştürülerek hizmete başlamıştır.
  Özel Harekat Daire Başkanlığı merkezde Eğitim, Personel, Destek ve Operasyon Harekat Planlama ve Değerlendirme Şube Müdürlükleri şeklinde ve (48) ilde Özel Harekat Şube Müdürlüğü şeklinde teşkilatlanmıştır.
  Özel Harekat Daire Başkanlığı merkezde Emniyet Genel Müdürüne, İl Özel Harekat Şube Müdürlükleri İl Emniyet Müdürüne doğrudan bağlı olarak görev yapar.
  Özel Harekat birimine alınacak personel seçiminde; teşkilatımız gönüllü amir ve memurları arasından polislik mesleğine girişte aranan şartları haiz, spor ve bedeni geliştirme çalışmalarına yatkın fiziki güce sahip, soğukkanlı, disiplinli, atıcılıkta üstün başarı ve eğitimde başarılı olabileceği anlaşılan, azimli ve dayanıklı olanların seçimi yapılarak en az (3) ay süreli olmak üzere özel harekat eğitimine tabi tutulurlar.
  Özel harekat eğitimine tabi tutulan personele özel harekat birimlerinde kullanılan her türlü silahlarla atış eğitimleri, keskin nişancılık, silah kullanma teknikleri, arazi ve dağcılık, kapalı alanlarda (bina, uçak, tren, otobüs) rehine kurtarma, spor ve yakın savunma, Atatürk İlke ve İnkılapları, insan hakları konularında eğitim verilir. Özel harekat temel eğitimini başarı ile bitirenler Özel Harekat Şube Müdürlüklerine atanırlar.
  Kuruluştan günümüze kadar 29 dönem halinde özel harekat kursu açılmış ve bu kurslardan teşkilatımıza ait amir ve memur 8928 personel ile Özbekistan içgüvenlik birimlerinden (5), K.K.T.C. içgüvenlik birimlerinden (44) personel yetiştirilmiştir.
  Teşkilatımızın diğer birimlerinin ve Türkmenistan, Filistin ve Makedonya içgüvenlik birimlerinin talepleri doğrultusunda uçak, bina, araç gibi kapalı alanlarda rehin alma olaylarına müdahele konularında kurslar düzenlenerek, diğer birimlerimizde çalışan polislerimizin yaptıkları operasyonlarda başarı oranının artması, dost ve kardeş ülke konumunda olan ülke polislerinin de modern uygulama biçimlerini kendi ülkelerinde uygulama imkanlarının yaratılması amaçlanmıştır.
  Hizmetlerin olumlu yönde başarı ile yürütülmesi, verimliliğin artması amacıyla değişen ve gelişen taktik ve teknikler ile gelişme gösteren silah, mühimmat, araç-gereç, teknik malzeme yenilikleri takip edilmekte ve mali kaynakların imkanları ölçüsünde temin edilmektedir.
  Hedefimiz; önümüzdeki yıllarda yeniden yapılanma düşünülerek modern silah, mühimmat, araç, gereç ve teknik malzemeler ile donatılmış, hareket kabiliyeti yüksek, az sayıda personel ile polis sorumluluk bölgesinde meydana gelebilecek rehin alma olaylarına etkili müdahele etmektir.
 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: özel harekat

  Reklam  ÖZEL TİM BAZISINI NEDEN BÖYLE YAKMAKTA
  "Avradını idareden acizlerin" memleketi idare ettiği günlerdi o günler...
  Terörün gemi azıya aldığı, eşkiyaların karakollarımızı basıp askerlerimizi kırdığı günlerdi o günler...
  Bununla da kalmayıp moral motivasyonlarını yüksek tutabilmek için dağların doruklarında konserler tertip ettikleri günlerdi o günler...
  Güneydoğu'ya davulla zurnayla uğurlanan fidanların, tabutlar içerisinde beşer onar geriye döndüğü günlerdi o günler...
  Şehit analarının ve Yüce Türk Milletinin "kanyaşı akıttığı günlerdi" o günler.
  Yumrukların sıkıldığı, sözlerin boğazımıza dizildiği, çaresizliğin dorukta olduğu günlerdi o günler...
  Gündüz külahlı, gece silahlı sözüm ona "üç buçuk eşkiyanın" koca Türkiye Cumhuriyetine kafa tuttuğu günlerdi o günler..
  1977 yılında APOCULAR adıyla anılan bu soysuzlar roketatar ve çeşitli silahlar yakalattıklarında Rahmetli Başbuğumuz "bu silahlar bir alaya bile yeter, ona göre tedbir alınmalıdır" diyerek tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekerken, "damarlarında taşıdığı kana" ihanet etmemek için birileri çıkıp 15 Ağustos 1984 Eruh baskınına kadar "üç buçuk eşkiya" demekle yetindi hep. Ve neticesinde hepimizin bildiği trajik olaylar yaşandı.. Bu "üç buçuk eşkiya" her defasında sınırı geçip, "gök ekin biçer gibi" üçer, beşer, onar fidanlarımızı kırmayı ve sonrada çoğu zaman kaçmayı başarıyordu...
  Ta ki; anladıkları dilden konuşan ÖZEL HAREKAT TİMLERİ bölgede konuşlanana kadar... Hepsi çelik gibi, iman dolu yürekleri, hedeften şaşmayan gözleri ve titremeyen elleri ile Türk Milletinin gönlünde taht kuran Özel Harekat timleri bölgede PKK denen çapulcu sürüsü ile aynı dilden konuşuyor ve tabiri caizse bu soysuzlara kan kusturuyordu..
  Öyle ki; Cudi'nin, Gabar'ın ve Tendürek'in en zirvelerinde bile PKK militanlarının bu korkularını taşlara boyalarla yazdıklarını görmek mümkündü... İşte ne olduysa ondan sonra oldu ve birileri, bir zamanlar sırtlarını sıvazlayıp arkalarına sığındıkları bu yiğit yürekleri yıpratmaya başladı.. Ve bu organize bir şekilde, bilinçli olarak yapılıyordu..
  Önce onların bıyıklarına taktılar... Bir güneydoğu gezisi sonrasında devrin Adalet Bakanı Şevket KAZAN tarafından bu resmen dile getirildi... Özel Harekat Mensuplarının "YAVUZCA" heybetli bıyıkları, "ŞAH İSMAİL" torunlarının biryerlerine batmış olmalı ki; her gittikleri yerde bu konuyu dillerine pelesenk ettiler...
  Sonra yüzüklerine, silahlarına yapıştırdıkları bayraklara ve yaptıkları "Bozkurt" işaretine taktılar... Özel Harekat bünyesinde yer alanlardan bazıları üç hilal motifli gümüş yüzükler takmışlardı.. Koca bir teşkilattan "cımbızla" çeker gibi fotoğrafladıkları bu kişiyi günlerce teşhir ettiler.. Yüzü maskeli ve kamuflajlı bu kişinin, belki de iri kıyım bir gazetece olabileceği kimsenin aklına bile gelmedi...
  Oysa Türk Milletinin bünyesinden çıkan ve vatanı korumak için gözü kapalı ölüme koşan bu yiğitlerin dedelerinin sancağı "ÜÇ HİLALİ", Türklüğün ve cesaretin sembolü "BOZKURDU" sembol olarak kullanmalarından daha tabi ne olabilirdi ki ?
  Bundan rahatsızlık duyanlar, "HİLALİN EZELİ DÜŞMANI" "HAÇLILAR" ve "BOZKURDUN" ezeli düşmanı "KEMİK YALAYICI KÖPEKLER" den başka kim olabilirdi ki...
  Nitekim, dolaplar döndürüldü, senaryo yazıldı, köprünün altından sular akıtıldı.. Özel Harekat Timleri sistemli bir şekilde tasfiye edilmeye başlandı.. Önce ellerinden ağır silahlarını aldılar ve sonrada batıya kaydırıp, çoğunu pasifize etmek için alakasız görevlere verip, neticede de uyum sağlayamadığı gerekçesiyle görevden uzaklaştırmaya çalıştırdılar.. Ve o dönemde Ozan Arif Türk Milletinin duygularına tercüman oluyor, adeta isyan ederek soruyordu:
  Özel Tim PKK'nın dumanını atmakta,
  Medyamız ve siyasiler Özel Time çatmakta,
  Özel Tim bazısına neden böyle batmakta ?
 3. 3
  triflex
  Yeni Üye
  polis özel harekatımızında çok şehiti var onlar ALLAH tan rahmet diliyorumm ve cesaretlerinin hiç bitmemesini dilerim...çok cesur timlerimiz bunlar..
  sas özel tim resimleri yükleyim bende :)
  "]

  "]

  "]

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi