Mor ve Ötesi Cambaz'da kime sesleniyor?

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Mor ve Ötesi Cambaz'da kime sesleniyor? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  muamma.şair
  Bayan Üye
  Reklam

  Mor ve Ötesi Cambaz'da kime sesleniyor?

  Reklam  Mor ve Ötesi Cambaz'da kime sesleniyor?

  Forum Alev
  ne habersin ne türksün
  seni gören yollara dökülsün
  kul oldun köle oldun
  kurşun geçirmez cam oldun

  bütün dünya izler durur
  afet-i azam bekler durur
  hedefini al, piyasanı al, her şeyi al

  yandı dertler bitti tasa
  ben kurbanım bu cambaza
  iki gözüm kadar eminim sen yoksun

  kul oldun köle oldun
  kurşun geçirmez cam oldun
  cin oldun adam çarptın
  cellat oldun kelle uçurdun

  bütün dünya izler durur
  afet-i azam bekler durur
  hedefini al, piyasanı al, her şeyi al

  yandı dertler bitti tasa
  ben kurbanım bu cambaza
  iki gözüm kadar eminim sen yoksun

  var mısın, yoksun.
  var mısın, yoksun.
  iki gözüm, eminim, sen yoksun.

  sen yoksun.

  bütün dünya izler durur
  afet-i azam bekler durur
  hedefini al, piyasanı al, her şeyi al

  yandı dertler bitti tasa
  ben kurbanım bu cambaza
  iki gözüm kadar eminim sen yoksun

  Bu şarkıyla ilgili farklı yorumlar var
  Sen yoksun kısmının (haşa)Allah'a yazıldığı söyleniyor.Cambaz olarakta şeytanı gösteriyorlar diye duydum.Biraz araştırdım fakat çok değişik yorumlar var.Eskiden çok sevdiğim bir şarkıydı ve ABD için yazıldığını düşünüyordum zaten klip bunu gösteriyor.
  Kararsız kaldım Fikri olan bilgilendirirse memnun olurum.Şimdiden teşekkürler...

 2. 2
  'Red'
  Üye

  --->: Mor ve Ötesi Cambaz'da kime sesleniyor?

  Reklam  Kardeş grup ateistlerden oluşuyor bu yazdıklarını kastedmiş olabilirler ama bir de şu açıdan bak senn burada konu açman bile onların reklamı oluyor.Yani bizim burada tartışmamız için yapılan kötü bir reklam bence saygılar... 3. 3
  @unk_n_own@
  Usta Üye
  grup ateist denilenler doruda...

  şarkıdaki ritmde dier şarkılarda yok sıf o yzden dinliorm bazen =) 4. 4
  darkerdem
  Üye
  Evet şarkıdaki ritimler falan benimde çok hoşuma gidiyor.Ama niyet önemli derler ya ben bu yüzden fazla takılmıyorum inanmıyorum da Allah'a yazıldığına.Sonuçta biz onu hakaret şarkısı olduğu için dinlemiyoruz ki:rolleyes::rolleyes::rolleyes:.


 5. 5
  aSsude
  Usta Üye
  Sen yoksun kısmının (haşa)Allah'a yazıldığı söyleniyor.
  Bende böyle bir şey duymuştum.Hatta klipte tam bu kısmı söylerken yukarıya doğru işaret ederek söylüyor solist.
  Belki tevafuk ama bilmiyorum.
  Zaten sevmem ve dinlemem de.

 6. 6
  LoveNess
  Bayan Üye
  Şarkıyı Zevkle Dinliyordum :eek:
  Bu Yönünü Hiç Düşünmemiştim :eek:


 7. 7
  dans
  Yeni Üye
  Bu şarkının iyi anlamlar taşıdığına inanmıyorum o yüzden dinlemek hoşuma gitmiyor

 8. 8
  Tenha2190
  Emekli
  Bir arkadaşım bu grubun fanıdır ve a dan z ye herşeyini bilir.Ve ateist olduklarınıda ;)

 9. 9
  lbj_84
  Yeni Üye
  Yandı dertler bitti tasa (diyorsun ki sana güvenelim gerisini merak etmeyelim.) ben kurbanım bu cambaza (ben senin oyunlarının içinde bir piyonum.) iki gözüm kadar eminim sen yoksun (ben gördüğüme inanırım; sen yoksun.) kul oldun köle oldun kurşun geçirmez cam oldun cin oldun adam çarptın (cinlerle iblislerle korkuttun.) cellat oldun kelle uçurdun (sözünü dinlemeyeni katletmekte, katlettirmekte sakınca görmedin.)

 10. 10
  exodyalper
  Yeni Üye
  Klibi izlemediğin belli oluyor kardeş. Baştan sona kadar 2 defa izledim solist bir kez bile yukarıyı işaret etmedi. Sanırım Arsız bela filan dinliyorsun karıştırdın :))

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Mor ve Ötesi Cambaz'da kime sesleniyor?

  Reklam  Mor ve Ötesi grubunun 2004 yılında çıkardığı ‘Cambaz’ isimli şarkı hakkında çeşitli yorumlar yapıldı. Bir kesim ‘Atatürk’e hakaret var.’ dedi. Bir kesim de ‘Allah’a hakaret var.’ dedi. Ben kısa bir araştırma yaptım. Şarkıyı dinliyorum ve seviyorum. Grubun diğer şarkılarını da öyle…

  Şimdi yaptığım araştırmalara geçeyim. Bazı forumlardan da veriler aldım. Şarkıda geçen bazı cümlelere açıklık getireceğim.

  Cambaz şarkısı aslında eski bir şarkı. Ancak 2004’te piyasaya çıktı. Normalde günümüzdeki şarkıların aşkla büyük ilişkisi olduğunu biliyoruz. Ancak Mor ve Ötesi grubunun farklı bir tutum içinde olduğunu bu şarkıdan da anlıyoruz.

  Cambaz, medyanın abartmalarına, bazı şeyleri örtbas etmelerine karşı yazılmıştır. Asıl hedef medyadır, yani.

  Sözlerine yüzeysel olarak baktığımızda ‘ne habersin ne Türksün’ derken, Atatürk kastediliyor gibi. Ancak değil. Burada bir haber kanalına(ismini vermek istemiyorum) ithamlarda bulunuluyor. Şarkıyı dinlerken göreceksiniz; bu terim sanki ‘ne habersin ne türsün’ gibi algılanıyor. Yani sanki ‘k’ harfi yutuluyormuş gibi. Buna karşı da ‘Allah’a yazılmış’ diye düşünenler oldu(ben de öyle düşünüyordum). Ancak o da değilmiş.

  Grubun televizyonla ya da bu haber kanalıyla ne alıp veremediği var, bunu araştırmadım. Ancak ‘kul oldun köle oldun, kurşungeçirmez cam oldun’ derken televizyona sesleniyorlar. Televizyonun bazı kişi ve kurumların kölesi olduğu aktarılmaya çalışılıyor.

  ‘Cin oldun adam çarptın, cellât oldun kelle uçurdun’ derken yine televizyon söz konusu. Televizyona şunları demek istiyorlar: Seni öyle bir hale getirdiler ki, öyle güzel kullanılıyorsun ki, senin sayende kimilerini öldürdüler, infaz ettiler. Kimilerini öldürmekten beter ettiler(Cin çarpması terimi).

  ‘Bütün dünya izler durur, afet-i azam bekler durur, hedefini al, piyasanı al, her şeyi al’ derken, zaten ‘hedefini al, piyasanı al’ kısmından anlamamız lazım. Burada her zaman ki gibi televizyona sesleniyor. Ancak bir ‘artısı’ var. Burada Başkan Bush’a da sesleniyor. ‘Bütün dünya izliyor ama kıyamet yakında kopacak(kimse artık sessiz kalmayacak), hedefini ve piyasanı al, defol’ demek isteniliyor.

  ‘Yandı dertler bitti tasa, ben kurbanım bu cambaza’ derken biraz sıkılacaksınız ama, yine televizyon söz konusu. Burada da başta da tanımı yaparken belirttiğim gibi; televizyonun her şeyi güzelce örtbas ettiğinden bahsediliyor. Kadın programlarına da değinmeler var. ‘Bu cambaza kurban olayım, nasılsa bütün derleri yok ediyor.’ denilmek isteniyor.

  Geldik ipin incelip koptuğu yere. Hep tartışma konusu olan kısım, burası. ‘iki gözüm kadar eminim sen yoksun’ ve ‘var mısın yoksun’ cümlecikleri… Şarkının sadece burasını dinleyenler hemen şu yorumu yapmışlardır:’Allah’a hakarettir, bu.’ Yanlış cevap. Burada televizyona:’Sen kendini var mı sanıyorsun, aslında sen yoksun, asla hedeflerini gerçekleştiremeyeceksin’ diyor.

  Kendi yorumum ise; televizyona yazdıkları bence kesin. Klipte de camı kırılan bir televizyon görüyoruz. Ayrıca Mor ve Ötesi’ne katıldığımı da belirtmek isterim. Ancak son yaptığımız inceleme de, hedeflerini gerçekleştiremeyeceğinden bahsettik. Ancak televizyon hayatımıza girip, bizi kendine hapsederek, hedeflerini gerçekleştirmişe benziyor. Sizce de öyle değil mi?

  Televizyon’un içinde saklanan ‘sırlı’ içeriklerin olduğu kesin. Ve televizyon kanalları, kamuoyunu çok iyi bir şekilde yönlendiriyor. Yazık, çok yazık…

 12. 12
  Ziyaretçi
  arkadaşlar adamlar açıklama yaptı amerikaya yazılmış bir şarkı.

+ Yorum Gönder
mor ve ötesi ateist mi,  mor ve ötesi cambaz,  mor ve ötesi cambaz kime yazıldı,  mor ve ötesi cambaz sözleri kime yazılmış,  mor ve ötesi ateist
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi