Yeter ki bir eli olsun

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Yeter ki bir eli olsun ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  tuanamlk
  Usta Üye
  Reklam

  Yeter ki bir eli olsun

  Reklam  Yeter ki bir eli olsun

  Forum Alev


  Ürettiği aparatlarla engellilerin de otomobil kullanmasını sağlayan Halis Sayar, her engellinin otomobil kullanabileceğini söylüyor. Aparat tasarımlarıyla mühendisleri bile şaşırtan, ilkokul mezunu usta, ''Bir eli olsun ve kafası çalışsın yeter'' diyor
  Halis Sayar
  İki bacağı ve bir kolu olmayan engelli vatandaş, araç kullanmaya uygun olduğuna dair rapor almak için girdiği hastaneden yüzü asık ayrıldı. Başhekim ve doktor heyeti, bu bedensel sorunlarıyla araç kullanamayacağına karar vermişti. Doktorlar haksız da sayılmazdı, çünkü iki bacağı ve bir kolu yoktu. Ama o, bu konuda ısrarlıydı.

  Halis Sayar’ın Eyüp’te bulunan atölyesine gittiğinde, biraz olsun moral buldu. Usta, tasarlayacağı aparatla onun da araç kullanabileceğini söylüyordu. Güzel haberi vermek için hastaneye geri döndüğünde, başhekim yine ikna olmamıştı. “Aparatı taktır, gözümün önünde kullan, ben de ikna olayım” dedi.

  Halis Usta’nın bir hafta içinde tamamladığı aparatı aracına takan engelli vatandaşımız, ustayla beraber soluğu hastanede aldı ve başhekimi hastane bahçesinde otomobiliyle dolaştırdı. Şaşkınlığı yüzünden anlaşılan başhekim, raporu vermeye ikna olduğunda, hem Halis Usta’nın hem engelli vatandaşın yüzünde güller açıyordu.

  Kendisi de engelli

  İki yaşında geçirdiği çocuk felci nedeniyle kendisi de bedensel engelli olan Halis Usta, bu manzaraya yabancı değil. Çünkü o, tasarladığı aparatlarla bugüne kadar yaklaşık dört bin engellinin ehliyet almasını sağladı. Halis Usta, ilkokul dördüncü sınıftan terk. Ama şoför çocuğu olduğu için, kendi tabiriyle, anahtar tutmasını biliyor. Gençlik yıllarında otomobillerini hep kendisi tamir etmiş.

  Otomobilleri tamir etmek iyi güzel de, ya kullanmak? Halis Usta’yı gençlik heyecanı sardığında, o da pek çok yaşıtı gibi otomobil kullanmak istemiş. Bedensel engelli olduğu için, yurtdışından özel aparatlı bir araç getirtmiş. Bu otomobili kullanırken, bir de kamyonet sahibi olmuş ve onu da kullanmaya heveslenmiş. Yurtdışından getirttiği araçtan esinlenerek kamyonetine özel bir aparat tasarlamış ve bu sayede onu da kullanmaya başlamış.

  Halis Usta’nın başarı hikâyesi, kamyoneti için tasarladığı bu aparatla başlıyor. Kamyoneti gören diğer engelli arkadaşları, aynı sistemi kendileri için de üretmesini istemiş. Halis Usta, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki işinden emekli olduktan sonra, 1989’da engelli aparatları üretmeye başlamış.

  Ancak işler umduğu gibi gitmemiş, bu işe başladığı ilk yıl Halis Usta sadece iki aparat siparişi almış ve ayakta kalabilmek için bir süre büfe işletmeciliği gibi başka işler yapmış. Ardından, namı kulaktan kulağa yayılmış ve işleri açılmış. Artık o kötü günler çok uzakta.

  Halis Usta, bugüne kadar tam dört bin engellinin otomobil kullanmasını sağladı. Bedensel engelliler için sekiz farklı modelde, seri üretimle aparat tasarlayan Halis Usta, farklı arazları olan insanları da çaresiz bırakmıyor. Bu kişilerin her birine, arazına uygun aparatlar tasarlayan usta, “Ben her engelliye otomobil kullandırabilirim. Yeter ki bir eli sağlam olsun ve kafası çalışsın” diyor. 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: ''Yeter ki bir eli olsun!''

  Reklam  günlük hayatta o kadar çok gereksiz para harcamaktayızki bir insan 1 aylık sigara parasını verse engelliler için çok önemli olan bir adet sandalye alabilir hem kendimize hem başkasına fayda sağlarız+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi