Genetik bilim adamları

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Genetik bilim adamları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Genetik bilim adamları

  Reklam  Genetik bilim adamları

  Forum Alev
  Genetik biliminin kurucusu bilim adamı ISRARCI: Kesinlikle siyahlar beyazlardan daha az zeki

  Nobel'li ünlü genetikçi James Watson, ırkçı açıklamalarıyla bilim dünyasını karıştırdı. Watson'a göre siyah insanlar beyazlara göre zekâca daha geri ve 'eşitlik istemek' gerçeği değiştirmiyor!

  DNA'nın yapısını ortaya çıkaran bilim insanlarından biri olan Nobel ödüllü James Watson, önceki gün Sunday Times gazetesiyle yaptığı söyleşide, siyahların beyazlara göre zekâca daha geri olduğunu söyledi. ABD'li genetikçinin sözleri her bilim alanından büyük tepki gördü.

  Batı'nın Afrika'yla ilgili sosyal politikalarının yanlış bilgi üzerine kurulduğunu söyleyen Watson, "Zekâca eşit olduğumuzu düşünüp buna göre politikalar geliştiriyoruz. Oysa araştırmalar bunun tersini gösteriyor. Tüm insanların eşit olması gerektiğine dair doğal bir istek var, fakat siyah işçilerle çalışmak zorunda olanlar bunun doğru olmadığını görüyor" dedi.

  Ünlü genetikçinin benzer görüşleri gelecek hafta yayımlanacak kitabında da geçiyor. Watson kitapta, "İnsanların zekâ kapasiteleri evrimleşme sırasında coğrafi olarak farklılaştı" diyor.
  Aslında tartışmalar 90'larda ABD'li siyaset bilimci Charles Murray'in editörü olduğu 'Çan Eğrisi' kitabıyla başlamıştı. Kitapta IQ farklılıkları genetik nedenlere bağlanmış, zekâda ırksal bölünme olduğu savunulmuştu. Çalışma yoğun 'bilimsel ırkçılık' suçlamalarıyla karşılaşmıştı. Şimdi Dr. Watson da tepki alıyor, ırkçılık karşıtı yasalarca yargılanması isteniyor.

  Dr. Watson, 1950-60'ta DNA'nın yapısını ortaya çıkaran ekipteydi. 1962'de Nobel ödülünü İngiliz Francis Crick ve Yeni Zelandalı Maurice Wilkins'le paylaştı. Bilimsel başarılarına rağmen Watson, tartışmalı görüşleriyle zaman zaman tepki topladı. 1990'da bir söyleşide "Hamile bir kadın, test sonucu çocuğunun eşcinsel doğacağını anlarsa kürtaj yaptırma hakkı olmalı" demişti.

  (Independent gazetesi)
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Genetik bilim adamları

  Reklam  genetik bilim adamının söylemi doğru olabilir ana bu tamamiyle zenciler için söylenemez belli ırkların zeka olarak daha üstün oldukları belli ırkların daha az zeki oldukları düşünülülebilir+ Yorum Gönder
genetik bilim adamları,  genetik bilimadamı,  ünlü genetik bili
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi