Hıçkırığım Nasıl Geçer

Konu Kapatılmıştır
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Hıçkırığım Nasıl Geçer ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  streetboy
  Üye
  Reklam

  Hıçkırığım Nasıl Geçer

  Reklam



  Hıçkırığım Nasıl Geçer

  Forum Alev
  slm arkadaşlar ya beni hıçkırık tuttu ama geçmiyo.çok zaman oldu hala geçmedi.acaba ne yapsam geçer?.yardım eder misiniz?.şimdiden teşekkürler...:confused:




 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Hıçkırığım Nasıl Geçer

  Reklam



  Hıçkırık Nasıl Geçer

  Hıçkırığın az anlaşılmış bir fenomen olduğunu söyleyen Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Şükrü Daloğlu, "Hıçkırığın yararlı fizyolojik bir durumu şimdiye kadar bulunamadı. Herhangi bir hastalığa da tipik olarak eşlik etmez. Ama bazı hastalıklarda daha sık görülmektedir. Özellikle mide asidinin fazla olup yemek borusuna kaçması, beyin içi basıncın artması, üresinin yükselmesi gibi durumlarda ve steroid türü ilaç kullanan kişilerde daha sık görülmektedir. Genellikle solunum kasının ve göğüs kaslarının ani kasılması ve boğazdaki bir kapakçığın hızla kapanması veya sıkışması sonucu oluşabilir. Karın organlarından da oluştuğu görülür. Böyle düşünülmesi daha akılcıdır. Fakat bu gibi hastalıklar olmadan ve hiçbir sebebi olmadan da görülebilir" dedi.

  Hıçkırığın sonlandırılması için karbondioksitin arttırılması gerektiğini kaydeden Uzman Dr. Daloğlu, "Kese kağıdına soluyarak karbondioksiti alırız, bu şekilde hıçkırığı azaltabiliriz. Kendi halimizde yapılabilecek tek yöntem budur. Çok fazla ve inatçı bir hıçkırığa yakalanılması durumundaysa hekime başvurulmalıdır. Biz, devamlı ve geçmeyen hıçkırıklarda birkaç farklı ilaç vererek, bunu geçiriyoruz. Yapılan bazı bilindik yöntemleri önermiyoruz. Örneğin, nefes tutmak, soğuk su içmek, ıkınmak, korkmak, dış kulak yolunu tıkamak ve limon içmek yanlış yöntemlerdir ve daha farklı hastalıklara neden olabilir" diye konuştu.

  Sürekli Hıçkırık Tutarsa Dikkat!

  İnatçı hıçkırık kilo kaybı ve yutkunma güçlüğü gibi belirtilerle birlikte yemek borusu kanseri belirtisi olabilir

  İrlandalı bir bilim adamı, ısrarla geçmeyen hıçkırığın, kilo kaybı ve yutkunma güçlüğü gibi belirtilerle birlikte yemekborusu kanserinin belirtisi olabileceğini söyledi.

  Dublin'deki James Connolly Hastanesi Uzmanı Prof. Dr. Tom Walsh, bir toplantıda yaptığı konuşmada, bazı yemekborusu kanseri hastalarının ''inatçı hıçkırıktan'' yakındıklarını bildirdi.

  99 kanser hastası üzerinde yapılan bir araştırmada, hastaların yüzde 27'sinin, ''inatçı hıçkırıktan'' yakındıkları, yüzde 6'sının ise hıçkırık nedeniyle doktora gittikleri kaydedildi.

  Hıçkırmanın bugüne dek kanser belirtisi olarak kabul edilmediğini belirten Dr. Walsh, hastalıkla hıçkırma arasındaki ilişkinin nedeninin tam olarak bilinmediğini ancak kanser hastalarındaki inatçı hıçkırığa diyaframdaki bir sinirin neden olduğunun düşünüldüğünü söyledi.

  Dünyada 6. en yaygın kanser türü olan yemekborusu kanseri, her yıl yaklaşık 400 bin kişide saptanıyor. Sigara içmek ve alkol kullanımı, en önemli risk faktörleri arasında sayılıyor.

  İHA








 3. 3
  berrenur
  Üye
  nefesini tutmayı dene....







 4. 4
  don juan
  Üye
  birisi seni korkutursa geçer bunu dene

 5. 5
  streetboy
  Üye
  çok saolun inşallah geçer hala geçmedi ya:(:(:(

 6. 6
  |YaBaNCı|
  Özel Üye
  kardeş yanına bir kişi aL. Bir bardak su hazırla. yanındaki kişi kulaklarını tıkasın. sende bardakla suyu iç. Ama bak o kişi kulaklarını tıkasın ben yapıyorum geçiyor.
  Diğer yöntem ise, bir kaşık şekeri dilinin altına dök ama 1. sini tavsiye ederim ;)

 7. 7
  bekoo
  Emekli
  hiç durmadan gülersen %100 geçer..:D:D:D

 8. 8
  GuRbEt-KuSu
  Yeni Üye
  Su Icersen Gecer Arkadasim

 9. 9
  emirkaan
  Üye
  kardeş bişeye çok şaşırman lazım bunu yanındakilere söle seni ummadığın anda şaşırtmalarını iste kesin geçicektir emin ol yada nefesini tut ve bi şeyi çok aşırı düşün bunlar kesin çözüm

 10. 10
  mahmute
  Yeni Üye
  kulak burun boğazcıya görün çünkü hıçkırık midede havayı dışarı atma refleksidir. sanırım boğazında bir sorun var. yani hava kaçırıyo olabilirsin midene.

 11. 11
  megacocuk
  Emekli

  --->: Hıçkırığım Nasıl Geçer

  Reklam



  bence bütün hepsi,ne katılıyorum özellikle katı şeyler yersen geçer geçmişi olsun

Konu Kapatılmıştır
hıçkırık nasıl geçer forum
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi