Çarkıfelek Çiçeği tanımı,özellikleri ve kullanımı...

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Çarkıfelek Çiçeği tanımı,özellikleri ve kullanımı... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  rengigül
  Usta Üye
  Reklam

  Çarkıfelek Çiçeği tanımı,özellikleri ve kullanımı...

  Reklam  Çarkıfelek Çiçeği tanımı,özellikleri ve kullanımı...

  Forum Alev
  ÇARKIFELEK ÇİÇEĞİ  Orjinal Adı: Passiflora incarnata
  Diğer Adları: Fırıldak çiçeği, Saat çiçeği
  Bilgi :Çarkıfelekgiller familyasının örnek bitkisidir. Anayurdu Tropikal Amerika'dır. Oradan dünyaya yayılmış 400 kadar türü vardır. Ülkemizde bazı yerlerde süs bitkisi olarak kimi türleri yetiştirilmektedir. Gölgeli ve nemli duvar dipleri ve kameryeleri sevip sarmaşarak yetişen otsu ya da ağaçsı sarmaşıktır. 5-7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli; yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.
  Çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir. Bazı türlerinin meyveleri çiğ olarak yenebildiği gibi, içki ve şerbet yapımında da yararlanılır.

  Tibbi Etkileri ve Kullanımı Zehir ve insan bedenine zararlı olabilecek maddeler içermeyen çarkıfelek bitkisi, güvenle kullanılarak şu tıbbi etkileri sağlar:
  • Kişinin yaşadığı gerginlik ve endişelilik hallerini giderir.
  • Sinirleri yatıştırır.
  • Sinirsel ve kronik uykusuzluklara deva olur.
  • Parkinson hastalığı ve isteri gibi durumlarda sinirsel nöbetleri gidericidir.
  • Zona hastalığı gibi sinir ağrılarında da yatıştırıcı olur.
  Bütün böyle durumlar için ilkbahar sonu ile yaz ortası arasında bitkinin çiçek açmamış ya da çiçekleri olgunlaşıp meyveye dönüşmüş dallarından toplanan yaprakları, gölge ve havadar bir yerde kurutulur ve infüzyonu hazırlanır: 1 tatlı kaşığı kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 15 dakika süreyle demlendirilir. Uykusuzluğu gidermek için, akşamları yatmadan önce bu infüzyondan bir bardak; rahatlama sağlanması ve diğer şikâyetlerin giderilmesi için istendiği zaman alınmak üzere, günde iki bardak içilir.
 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Çarkıfelek Çiçeği tanımı,özellikleri ve kullanımı...

  Reklam  Daha çok beyin faaliyetleri üzerinde etkili olan çarkıfelek çiçeği sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.İnsanların sakinleşmesini uykusuzluğun giderilmesi gibi konularda yarar sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
çarkıfelek çiçeği özellikleri,  saat çiçeği özellikleri,  çarkıfelek çiçeğinin özellikleri,  çarkıfelek çiçeği nasıl kullanılır
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi