Atkestanesi Ekstresi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Atkestanesi Ekstresi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Atkestanesi Ekstresi

  Reklam  Atkestanesi Ekstresi

  Forum Alev
  Atkestanesi (Aesculus hippocastanum); 15-25 m. kadar yükselebilen, kalın gövdeli, yaprakları 5-7 yaprakçıklı, baharda çiçekleri beyaz ve nadiren kırmızı renkli, üzeri sivri dikenli yeşil meyvaları olan bir ağaçtır. Meyva, 1-3 tohumlu bir kapsül şeklinde, içerisinde bildiğimiz kestaneye benzer atkestanelerinimuhafaza etmektedir. Anavatanı Asya (Hindistan) olmasına rağmen Türkiye ve Avrupa’ da park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. 17. yüzyıl başlarında İstanbul’ dan Fransa’ ya götürülmesi ile Avrupa bu bitkiyi tanımıştır. Atkestanesi meyvaları (Tohumları); şekerler, nişasta, sabit yağ, flavon türevleri ve glikozitler (Aesculin, esculin) vetriterpenoid saponinler (aescin, escin) içermektedir.


  Atkestanesinin geleneksel kullanım yöntemlerinden etkilenen bir Fransız doktorun 1896’ da ilk olarak hazırladığı atkestanesi tentürü’ nün hemoroit (basur) üzerindeki olumlu etkisi pekçok kişinin dikkatini çekmiştir. Daha sonraları yapılan modern araştırmalarda ise (Özellikle 1960’ larda Almanya’da) bacaklardaki toplardamar hastalıkları (varis gibi) üzerine etkisi gösterilmiştir. Günümüzde, tentürden daha güvenli olan ve tohumlardaki toksik maddelerden (Aesculin, esculin) arındırılmış ve yeteri kadar (%20) aescin içerecek şekilde standardize edilmiş ekstreler kullanılmaktadır. Aescin; tahriş olmuş kılcal damarlardan dokulara sıvı sızıntısını yavaşlatarak şişme ve iltihaplanmayı azaltma yeteneğine sahip bir etken maddedir. Aescin damarların esnekliğini artırmakta ve glycosaminoglycan hydrolases olarak bilinen ve bağ dokularının ana unsuru olan kolajen ‘i (Collagen) tahrip eden, kılcal damarlarda delikler (porlar) açan enzimlerin salgılanmasını engellemekte ve toplardamarların zarar görmesine yol açan psikolojik etkileri bloke edebilmektedir. Sıkıştırıcı / Güçlendirici (Adstringent), dolaşım sistemini (Kan damarlarını) güçlendirici etkiye sahip atkestanesi; toplardamar genişlemesi olan hemoroit (basur) ve varislerin tedavisinde, burkulma, spor yaralanmaları ve darbelerden ileri gelen vücuttaki şişmelerin (Bu şişmelerin asıl nedeni, darbe gören bölgedeki kılcal damarlardan dokulara sıvı geçmesidir. Aescin, kılcal damarlardaki delikleri (porları) küçülterek, buralardan dokulara sıvı geçişini engellemektedir.) engellenmesi ve iyileştirilmesinde, sıklıkla bacaklardaki varislere bağlı olarak oluşan yara, ağrı, ödem ve ağırlık hissinde başarıyla kullanılabilir. Atkestanesi, şişlik indirici etkisi göz önüne alınarak, böbrek ve idrar kesesi arasında kalan taşların düşürülmesi için de kullanılabilir. Taşın tahriş edici etkisiyle şişen idrar yolu (ureter), geçişi tıkar. Atkestanesi’ nin tesiriyle şişlik inerek, geçiş açılır ve taşın düşme ihtimali artmış olur.
  Atkestanesi Ekstresi kapsüller halinde sunulmuş olup; her bir kapsül: 300 mg Atkestanesi (Meyve) Ekstresi (%20 aescin içerecek şekilde standardize edilmiş) ve 150 mg Rutin içermekteir. Rutin bir Bioflavonoid olup; bitkilerde çiçek ve yapraklara renklerini veren özel maddelerin en önemlilerindendir. Rutin kan damarlarını güçlendirir, damar esnekliğini artırır ve kapilerleri korur. Hipertansiyonlu kişilerde rutin kullanımı kapiler damar hasarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Rutin özellikle hemoroid (basur), varis ve varisin yol açtığı ödemler gibi sorunlara karşı kullanılmaktadır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan rutin, bu özelliğiyle damarlar için iyi bir koruma sağlamaktadır.
  UYARILAR: Hamile veya emziren kadınlar bu ürünü kullanmamalıdırlar.
  Kullanım Önerisi: Öğün aralarında günde 2 defa 1 kapsül alınabilir. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Atkestanesi Ekstresi

  Reklam  Ülkemizde de çok olan at kestanesi özellikle varis hastalığına iyi gelmektedir.Damar hastalıkları üzerinde etkileri fazladır.Kılcal damar çatlamaları ve toplardamar sağlığına fayda vermektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi