L-Fenilalanin faydaları nelerdir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden L-Fenilalanin faydaları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  L-Fenilalanin faydaları nelerdir

  Reklam  L-Fenilalanin faydaları nelerdir

  Forum Alev
  Fenilalanin (L-Phenylalanine); vücutta üretilen çeşitli proteinlerin yapı taşı olan bir temel amino asittir. Bilindiği gibi temel (esansiyel) amino asitler vücutta üretilmezler ve dışardan gıda veya ek gıdalarla alınmaları gerekir. 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler vücut ağırlıklarının her kilogramı başına günde ortalama 15 mg fenilalanin’ e ihtiyaç duyarlar. Fenilalanin troid bezinin normal fonksiyonları için gerekli olup; trosin’ in ana maddesidir. Bu yüzden dopamin, noradrenalin, adrenalin, vitamin B6 ve vitamin C’ nin biyokimyasal dönüşümlerinde gerekli bir maddedir. Fenilalanin vücutta L-Tirosin’ e (bir diğer amino asit) dönüştürülür. L-Tirosin (L-Tyrosine) proteinlerin ve 2 önemli sinir taşıyıcısının (neurotransmitter) vücutta sentezlenmesi (üretilmesi) için gereklidir. Bu iki önemli sinir taşıyıcısı sırasıyla dopamin (dopamine) ve noradrenalin (norepinephrine) dir. 3 farklı tipte (formda) fenilalanin vardır. Bunlar L-, D- ve DL- formlarıdır. L- formu doğal halidir. D- formu L- formunun ayna görüntüsü olup laboratuarlarda sentetik olarak üretilir. DL- formu ise her iki formun kombinasyonudur. Burada anlatılan Fenilalanin doğal L- formundadır. Fenilalanin eksikliği uyuşukluk, ödem (vücudun herhangi bir yerinde su toplanması), güçsüzlük, deri lezyonları (doku yapısı değişikliği, yara), karaciğer harabiyeti, çocuk ve gençlerde yavaş büyümeye neden olabilmektedir.
  Dışarıdan ek gıda olarak L-fenilalanin (LPA) alımı yorgunluk, depresyon ve vitiligo (ala) için yardımcı olabilmektedir. Vitiligo için, fenilalanin alımına ek olarak hastalıklı bölgenin belirli süre güneş ışığına maruz bırakılması gerekebilmektedir. Çeşitli klinik denemelerde bazı kişilerde tek başına, bazı kişilerde ise güneş ışığına maruz bırakma ile beraber yeniden pigmentasyon oluşumunu (beyaz bölgelerin normal deri rengine dönmesi) 1-3 aylık bir sürede başlatabilmiştir. Fenilalanin, güneş ışığına maruz bırakılan melasonit' lerin (pigment hücreleri) hassasiyetini arttırarak yeniden pigment oluşumunu uyarmaktadır. Eğer hastalıklı bölge güneş ışığına bırakılacaksa, bu işlemden 30 dakika önce LPA (L-Fenilalanin) alınmalı ve güneşlenme sabah-öğle arası ve ikindi-akşam arasında olmak üzere günde 2 defa, ortalama 30 dakika süre ile yapılmalıdır.Vücutta Fenilalanin’ in L-Trosin’ e dönüşümü önemli bir süreçtir. Çünkü sonunda deri hücreleri tarafından melanin (koyu renkli pigment) oluşturulur. Melanin; omurgalı hayvan ve insanlarda koyu kahverengi deri ve saç pigmentleridir ve vücutta melanosit adlı pigment hücrelerinde trosin isimli amino asitten sentezlenirler (üretilirler). Aynı zamanda bu hücreler melanin’ in depolandığı yerlerdir. Fenilalanin güneş ışığı olsun-olmasın melanin üretimine yardımcı olacaktır. Esasen güneş ışığı terapisi yeniden renklendirme (repigmentasyon) derecesini arttırmak için kullanılır. Güneş ışığı komşu pigmentlerin üretilmesinden sorumlu hücrelerin göçünü teşvik etmekte ve vitiligolu alanlardaki melanositleri faal hale getirmektedir.
  Vitiligo İçin Kullanım Şekli:
  Sabahleyin güneşlenmeye çıkmadan 30 dakika önce aç karına veya kahvaltıdan 2-3 saat sonra 1 kapsül, ikindi vakti güneşlenmeye çıkmadan yine 30 dakika önce aç karına 1 kapsül, gece yatarken aç karına 1 kapsül şeklinde alınabilir. Güneşlenme süresi ortalama 30 dakikadır. Hergün vitiligolu bölge güneşlenmeye maruz bırakılabileceği gibi, haftada 2-3 kez güneşlenme + L-Fenilalanin, diğer günlerde ise güneşlenmeksizin aç karına veya öğün aralarında sadece L-Fenilalanin alımına devam da edilebilir.
  Vitiligo için ayrıca bakınız: Ginkgo Biloba (Japon Eriği)
  UYARILAR:
  Hamile veya emziren kadınlar, kronik yüksek tansiyonlu hastalar, anti-depresan ilaç kullananlar, diyabetler (şeker hastaları) ve fenilketonöri hastası olanlar (PKU) bu ürünü kullanmamalıdırlar.
  Kullanım Önerisi: L-Fenilalanin 500 mg’ lık kapsüller halinde sunulmuştur. Genel olarak günde 1-3 defa 1 kapsül öğün aralarında veya aç karına alınır. Önerilen dozlarda bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Firmamız tarafından T.C Tarım Bakanlığı izniyle ithal edilmiştir. 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: L-Fenilalanin faydaları nelerdir

  Reklam  Deri hastalıkları üzerinde etkili olan bu bitkinin her yerde bulunmaması dezavantaj olarak görülmektedir.Bu bitki türleri her zaman insanların cilt güzellikleri ve deri hastalıklarını tedavi edebilmesi nedeni ile önemi fazla olmaktadır.+ Yorum Gönder
l fenilalanin,  l-fenilalanin nedir,  fenilalanin faydaları
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi